TOPOGRAFICKÉ PLOCHY

Základní definice:

Topografické plochy jsou speciální grafické křivky, které slouží v technické praxi jako nahrazení zemského povrchu, který je obvykle velmi členitý a tudíž ho nelze přesně matematicky vyjádřit.

Topografické plochy

Topografická plocha je dána soustavou křivek – vrstevnic.

Vrstevnice:

soustava rovnobeznych rovin

Obr. 1 – soustava rovnoběžných rovin

Vzdálenosti rovnoběžných rovin, kterými promítáme zemský povrch, jsou udávány v metrech. Pro danou plochu jsou tyto roviny vždy ekvidistantní (mají stejnou vzdálenost), přičemž jejich vzdálenost (ekvidistance) je závislá na členitosti terénu, velikostí části zobrazované plochy a použitým měřítkem.

h

Obr. 2 – zobrazení ekvidistantních rovin

Měřítko

M = d/D

Topografické plochy můžeme rozdělit podle zobrazení:

  1. mapy – je zmenšené znázornění objektů na Zemi, skutečné vzdálenosti na mapě se obvykle zobrazují ve velkém měřítku (např.: 1:500 000)

n

Obr. 3 – příklad topografické mapy

  1. plány – slouží především k zobrazení projektovaných objektů nebo území (územní plán), například dopravní stavby (silnice, železnice) se zobrazují v malém měřítku v malém měřítku (např.: 1:1000)

j

Obr. 4 – plán řešení mimoúrovňové křižovatky pražského obchvatu v Lahovicích

Topografické plochy jsou dány soustavou vrstevnic, tvořící vrstevnicovým plánem a měřítkem, ve kterém jsou zobrazované.

KŘIVKY A BODY NA TOPOGRAFICKÉ PLOŠE

Křivky, vyskytující se na topografické ploše, můžou být:

j

Obr. 5 – spádová přímka (spádnice)

y

Obr. 6 – křivka konstantního spádu

jkhkj

Obr. 7 – h1 – hřbetní křivka (hřbetnice); u1 – údolnice; V1 – vrcholy; S1 – vrchol sedla

df

Obr. 8 – vrstevnicový plán

ert

Obr. 9 – aplikace bodů a křivek v topografické mapě

Body na topografické ploše:

ghcjchgj

Obr. 10 – vrchol a údolí

drujytj

Obr. 11 – sedlo v topografické mapě (bod S)

ŘEZ TOPOGRAFICKÉ PLOCHY

Rovina

Rovinu označujeme nákresnu (plocha, na kterou se kreslí), nebo rovinný útvar (polorovina, rovinný úhel, křivka). Značí se malým řeckým písmenem.

a) Řez obecnou rovinou

Rovinný řez topografickou plochou je obecná křivka. Její jednotlivé body jsou průsečíky hlavních přímek, což jsou vlastně vrstevnice dané roviny, a vrstevnic topografické plochy o stejných kótách.

Př: Sestrojte řez roviny  topografickou plochou. Rovina je daná spádovým měřítkem.

Řešení:

khf

Obr. 12 – řez roviny

1) sestrojíme průměty vrstevnic roviny kolmo ke spádovému měřítku (hlavní přímky roviny); 2) určíme jejich průsečíky s vrstevnicemi o stejných kótách; 3) dostaneme jednotlivé body průnikové křivky, které spojíme plynulou čarou (obr. 12); 4) Části řezu mezi vrstevnicemi 150, 140 a 110, 100 určíme pomocí interkalárních vrstevnic (čárkované vrstevnice), které sestrojíme na ploše i v rovině; 5) výsledkem je vyšrafovaná plocha na obr. 12.

b) Řez svislou rovinou – příčný profil

Řez svislou rovinou spočívá v protnutí topografické plochy rovinou kolmou k půdorysně, tedy kolmou i k ostatním vrstevním rovinám. Tím získáme průsečnou křivku k, kterou nazýváme profilem. Půdorys křivky splývá s půdorysnou stopou roviny řezu. Skutečný tvar profilu tedy získáme sklopením roviny řezu do průmětny kolem její stopy, nebo sklopením kolem hlavní přímky této roviny do vrstevní roviny, která touto hlavní přímkou prochází.

Pomocí příčného profilu získáme lepší představu o tvaru topografické plochy v daném směru.

Př. Sestrojte příčný profil topografické plochy ve směru PQ. Bod P leží na vrstevnici o kótě 40 a bod Q na vrstevnici o kótě 50.

Řešení:

ytju

Obr. 13 – příčný profil

1) spojením bodů P a Q získáme půdorysnou stopu svislé roviny λ splývající s půdorysem křivky řezu k; 2) rovinu λ sklopíme do průmětny kolem půdorysné stopy tak, že sklopíme postupně průsečíky křivky k s jednotlivými vrstevnicemi; 3) získané body spojíme křivkou s (obr. 13), k přesnějšímu sestrojení křivky s určíme mezi vrstevnicemi 30 a 40 a vrstevnicemi 50 a 60 interkalární vrstevnice, jež protnou půdorys roviny řezu v bodech A, B a D.

Vzhledem k odlišné členitosti křivky můžeme sestrojit tzv. zvýšený nebo snížený profil. A to tak, že místo jednotky se při sklápění použije její k-násobek, přičemž pro k >1 je profil zvýšený a pro 0< k <1 je profil snížený.

Podélný profil

Máme-li prostorovou křivku, kterou rozvineme do roviny, můžeme získat podélný profil. Určíme ho tak, že každým bodem křivky k vedeme promítací paprsek. Promítací paprsky vytvoří promítací válcovou plochu dané křivky, která protne topografickou plochu právě v křivce k. Válcovou plochu sklopíme do průmětny. Nejdříve rozvineme křivku k do přímky tak, že ji rozdělíme na dostatečný počet stejně velkých oblouků. Ty pak nahradíme jejich tětivami, jejichž velikost vyneseme na přímku. Na kolmice vedené k přímce vyneseme pomocí kót jednotlivé body. Plynulým spojením bodů vznikne podélný profil. Podle potřeby, stejně jako u příčného profilu, můžeme sestrojit zvýšený nebo snížený podélný profil. Podélný profil se využívá k vyšetřování průběhu cesty, železnice, či vodního toku, hlavně pokud se týče výškových poměrů ve směru dané křivky.

Př: Sestrojte podélný profil topografické plochy mezi body A, B ve směru dané křivky k.

Řešení:

ghcj

Obr. 14 a) – vedení trasy v topografické ploše

Obr. 14 b) – podélný profil dané trasy

1) nahradíme půdorys křivky k lomenou čarou; 2) Nanášíme stejné úsečky |A1|

= |12| = … = |14 15| na libovolně zvolenou přímku mimo vrstevnicový plán; 3) Body I, II, … ,VII, kde křivka k protne vrstevnice terénu, vyznačíme v rozvinutí přenesením příslušného oblouku křivky z půdorysu na přímku; 4) křivku k1 v rozvinutí sklopíme, pomocí rozdílů kót, do pomocné průmětny o kótě 50

KOMUNIKACE V TERÉNU

Křivka konstantního spádu

Př : Daným bodem M na topografické ploše sestrojte křivku k stálého spádu tg α

Řešení:

Pro jednoduchost bude ležet bod M na vrstevnici 40 topografické plochy.

1) sestrojíme na pomocném náčrtku interval i daného spádu  nebo je možné ho spočítat, jelikož i = cotg ;; 2) kolem bodu M(40) opíšeme kružnici o poloměru i; 3) kružnice protne vedlejší vrstevnice 30 a 50 v bodech 1, 2, 3, 4; 4) kolem každého z těchto bodů také opíšeme kružnici s poloměrem i, která vytne body 5, 6 na vrstevnici 60, tuto konstrukci dále opakujeme. Body, které získáme, pak spojujeme lomenou čarou (ovšem kružnice o poloměru i kolem bodu 4 se nám s vrstevnicí 60 neprotne, což znamená, že v bodě 4 křivka nepokračuje).

Je vidět, že z daného bodu lze vést několik cest, které mají určený spád. Z těchto možných výsledků, pak zvolíme tu nejvýhodnější a podle potřeby ji zaoblíme.

 

nbmhvj

obr. 15 – křivka konstantního spádu

Plochy konstantního spádu – násypy, výkopy

Plochou konstantního spádu rozumíme přímkovou plochu, jejíž tečné roviny svírají s horizontální rovinou předepsaný úhel.

Plocha konstantního spádu bodem – spádový kužel

Všechny přímky, které procházejí daným bodem A a s promítací rovinou svírají daný úhel, tvoří plochu rotačního kužele s vrcholem v bodě A a osou kolmou na danou promítací rovinu.

Vrstevnicový plán tohoto spádového kužele dostaneme zobrazením jeho řezů s vrstevnicovými rovinami. Jsou jím tedy soustředné kružnice se středem A1. Jejich poloměry se liší o iα, tedy o délku intervalu průmětu přímky s daným spádem (obr. 4.1.1).

gfj

obr. 16 – spádový kužel

Plocha konstantního spádu přímkou

Každým bodem dané přímky můžeme sestrojit spádový kužel. Společná obalová plocha těchto kuželů je hledaná plocha konstantního spádu přímky.

Daná plocha se tedy musí dotýkat každého spádového kužele podél jeho určité povrchové přímky. Musí však také obsahovat danou přímku, jako množinu vrcholů všech spádových kuželů. Plochami konstantního spádu přímkou jsou tedy dvě roviny, které mají předepsaný spád (obr. 16).

jhkgi

Obr. 16 – zobrazení plochy konstantního spádu přímkou

Podle polohy přímky a průmětny můžeme tuto úlohu rozdělit na tři případy.

  1. Je-li daná přímka rovnoběžná s průmětnou α, procházejí jí opět dvě roviny předepsaného spádu, které jsou vzhledem k α antiparalelní, zadaná přímka je jejich hlavní přímkou (obr. 17).

fhjgj

obr. 17 – přímky rovnoběžné s průmětnou

  1. Je-li přímka kolmá k průmětně, nemá tato úloha smysl.

  2. Pokud daná přímka a není ani rovnoběžná, ani kolmá k ß a máme -li zadán vystupňovaný průmět přímky a spád tg ß hledané plochy, řešíme úlohu takto.

Řešení:

hbj

obr. 18 – přímka se zadaným spádem

1) určíme jednu vrstevnicovou rovinu (např. kóty 10) za rovinu ß´ a zjistíme průsečík této roviny s přímkou a a kružnice, ve kterých spádové kužely bodů přímky a protínají ß´.

2) v tomto případě jsou to kružnice s poloměrem iß a středem v bodě kóty 11, kružnice s poloměrem 2ißa středem v bodě 12, atd. (obr. 18); 3) tečny sestrojené z průsečíku přímky a s ß´ ke kružnicím jsou hlavními přímkami hledaných rovin daného spádu tg ß (obr. 4.1.4).

Pokud tuto úlohu řešíme pro případ násypové plochy, určíme tečny z bodu o určité kótě k ke kružnici, která má střed v bodě o kótě k+1 (obr. 19 a) ). V případě výkopové plochy sestrojujeme tečny z bodu kóty k ke kružnici se středem o kótě k-1 (Obr. 19 b) ).

jhbg

Obr. 19

Plocha konstantního spádu úsečkou

Tato plocha je složena z částí rovin daného spádu přímky, na které leží daná úsečka, a z částí spádových kuželů koncových bodů úsečky. Společné tečny kružnic o stejných kótách v průmětu jsou hlavními přímkami rovin hledaného spádu (obr. 20).

Na obr. 20 a) je tato úloha řešena pro násyp a na obr. 20 b) pro výkop. Délka intervalu násypové plochy je in a délkou intervalu výkopové plochy je iv (obr. 20).

jhk

Obr. 20

Plocha konstantního spádu lomenou čarou

Úloha na sestrojení plochy konstantního spádu lomenou čarou je vlastně několikerým opakováním předešlé úlohy.

Plochu daného spádu jsme také sestrojili z částí rovin a z částí spádových kuželů koncových bodů lomené čáry (obr. 21).

h

obr. 21 – plocha konstantního spádu lomenou čarou

Plocha konstantního spádu prostorovou křivkou

Hledaná plocha se musí dotýkat spádových kuželů každého bodu dané křivky, podél celé povrchové přímky. Tato přímka je společná kuželové ploše a rovněž ploše konstantního spádu. Podél této přímky mají tedy společnou tečnou rovinu, která prochází i vrcholem kužele. Proto také prostorová křivka, která je množinou všech vrcholů, leží na hledané ploše. Rovněž tečna křivky je obsažena ve společné tečné rovině spádového kužele a plochy konstantního spádu. Touto tečnou je možno vést k dané kuželové ploše dvě tečné roviny, které se dotýkají kužele v povrchových přímkách, jež jsou také přímkami hledané plochy konstantního spádu.

Př. 4.1.1 : Sestrojte plochu konstantního spádu tg α k prostorové křivce k, která je dána svým vystupňovaným průmětem.

Řešení:

jhgjh

obr. 22 – plocha konstantního spádu prostorovou křivkou

1) sestrojíme jednotlivé spádové kužely bodů o celočíselných kótách na křivce k; 2) v bodě o kótě 2 sestrojíme tečnu t k této křivce (obr. 22); 3) dále je nutné sestrojit stopník této tečny v rovině o kótě 0, či jiné vhodné vrstevnicové rovině mimo rovinu kóty 2; 4) K tomu použijeme druhý průmět křivky k do roviny kolmé k α; 5) v tomto druhém průmětu sestrojíme sdružený průmět t2 tečny t a na něm najdeme druhý průmět T2 bodu T, v němž protíná tečna průmětnu α (obr. 22). První průmět T1 leží na t1 a zároveň na kolmici z T2 k druhému průmětu α2. Stopy tečných rovin jsou tečnami z bodu T1 ke kružnicím o kótě 0 spádového kužele v bodě 2. Spojíme-li dotykové body na této kružnici s bodem 2, získáme povrchové přímky hledané plochy (obr. 22). Tento postup opakujeme ve všech bodech o celých kótách křivky k. Vrstevnice výsledné plochy jsou křivky, které spojují body o stejných kótách na povrchových přímkách.

 

Video

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player