Premonstráti v Plzni


M. Bečvářová, J. Bečvář: Premonstráti v Plzni. I. svazek: Historický kontext, II. svazek: Josef Vojtěch Sedláček, loajální vlastenec, III. svazek: Josef František Smetana, vlastenec a rebel, IV. svazek: Obrazové přílohy, V. svazek: Bibliografie, prameny, rejstřík, Česká technika – nakladatelství ČVUT, Praha, 2024, 294, 456, 446, 184, 196 stran.

      


Pětisvazková monografie Premonstráti v Plzni pojednává v širších kulturně historických souvislostech o podílu tepelských premonstrátů na vzniku, rozvoji a proměnách plzeňského gymnázia (1776 až 1922) a plzeňského Filozofického ústavu (1804 až 1848). Přibližuje úsilí premonstrátského řádu na vybudování těchto špičkových škol, škol s moderními výukovými metodami, kvalitním odborným zázemím a všestranným vybavením. Hlavní pozornost je věnována pestrým životním osudům, rozsáhlému odbornému dílu a širokému vlasteneckému působení Josefa Vojtěcha Sedláčka (1785–1836) a Josefa Františka Smetany (1801–1861), kanovníků premonstrátského kláštera v Teplé, kteří byli v první polovině 19. století výbornými pedagogy a významnými osobnostmi královského města Plzně a kteří se výrazně zasloužili o šíření českého jazyka, kultury, vzdělanosti a všeobecné osvěty v Plzni a širokém okolí. Monografie podrobně mapuje dosud nedoceněnou a přehlíženou roli tepelských premonstrátů a plzeňských škol v rozvoji výuky matematiky a přírodních věd v našich zemích v první polovině 19. století.
Pět svazků je jako komplet uloženo v pevném barevném boxu.

Monografie je stěžejním výsledkem tříletého výzkumného projektu Nedoceněná role plzeňských premonstrátů v matematice a přírodovědě, registrační číslo 21-08835S GAČR. Účastníkům minulých konferencí a seminářů připomene některé přednášky, které na nich zazněly a vzbudily ohlas.