info k situaci na Ukrajině

CTU-UTEP Digital Twin Lab Fakulta dopravní a UTEP

logo UTEP

Základní informace:

I přes nepříznivou epidemickou situaci byla v zimním semestru 2020/2021 zahájena výuka v novém magisterském dual-degree programu Smart Cities připraveném ve spolupráci mezi ČVUT a The University of Texas at El Paso ve Spojených státech (UTEP). Tato americká univerzita je součástí The University of Texas System sdružujícím čtrnáct texaských veřejných vysokých škol. V rámci tohoto systému studuje přes 235 000 studentů, z toho 25 000 na UTEP. UTEP patří v USA do kategorie R-1 výzkumných institucí tzn. mezi 4,5 % nejlepších amerických vysokých škol (z celkového počtu cca 2 800 institucí).

Fakulta dopravní ČVUT a UTEP spolupracují již více než deset let a nový dual-degree program je již druhým programem tohoto typu mezi ČVUT a UTEP. Jeho předchůdcem byl mezi lety 2010 a 2018 dual-degree program Transportation and Logistics Systems. Nový dual-degree program Smart Cities na straně ČVUT logicky propojil Fakultu dopravní a Fakultu architektury, která v tomto programu zajišťuje předměty věnované urbanismu.

Na půdě Fakulty dopravní nyní rovněž vzniká „CTU-UTEP Digital Twin Lab“ zabývající se tvorbou digitálního „dvojčete“ města s využitím rozšířené reality (AR, Augmented Reality). Laboratoř pracuje s 3D modelem městské části Praha 6, na kterém Fakulta dopravní, ČVUT úzce spolupracuje jak s městskou částí Prahy 6, tak i s Operátorem ICT. Laboratoř bude využita nejen pro výuku, ale i pro vědeckou činnost, viz související článek „UTEP College of Engineering and Czech Technical University Dual Master’s Degree Program Strives to Advance Students’ Academic Success“ publikovaný na webu UTEP.

foto laboratoře