info k situaci na Ukrajině
logo ČVUT FD

prof. Ing. Mirko NOVÁK, DrSc.     * 29.9.1930 - † 10.3.2020

fotka prof. Ing. Mirko NOVÁK, DrSc.

Prof. Ing. Mirko Novák, DrSc. nastoupil po absolvování Elektrotechnické fakulty ČVUT v roce 1952 do tehdy vznikajícího Ústavu radiotechniky a elektroniky ČSAV jako vědecký aspirant. Až do roku 1975 zde vedl oddělení teorie obvodů a pracoval na teorii elektronických funkčních bloků a obvodů s rozprostřenými parametry.

V roce 1961 obhájil na Ústavu radiotechniky a elektroniky ČSAV svoji kandidátskou disertační práci (CSc.) a v roce 1974 doktorskou práci (DrSc.). V roce 1965 a 1966 přednášel jako hostující profesor na New York University, Department of Electrical Engineering. Na jeho popud a pod jeho vedením vznikla skupina, zabývající se návrhem mikroelektronických obvodů a následně programový systém SPASO (Soubor Pro Analýzu a Syntézu Obvodů).

Vzhledem k tomu, že pracovníci oddělení teorie obvodů obtížně získávali přístup k výkonnější výpočetní technice, prof. Mirko Novák inicioval s několika spolupracovníky z Ústavu radiotechniky a elektroniky ČSAV založení Centrálního výpočetního střediska ČSAV. V letech 1976 až 1983 se podařilo pod jeho vedením vybudovat pracoviště s cca 160 zaměstnanci (z toho cca 70 vědeckých pracovníků a aspirantů). V této době byla také postavena budova současného Ústavu informatiky AV ČR. Ředitelem tohoto pracoviště zůstal až do roku 1990, kdy po několika změnách názvu postupně vznikl Ústav informatiky AV ČR, kde prof. Mirko Novák pracoval až do roku 2015 a poté se stal jeho emeritním vědeckým pracovníkem.

V Centrálním výpočetním středisku prof. Mirko Novák pracoval na problematice automatizace vědeckých výzkumů a byl to právě on, kdo po návratu z jedné z konferencí v USA přišel s myšlenkou zabývat se intenzivněji problematikou umělých neuronových sítí, oborem, který se v té době ve světě teprve začínal rozvíjet. Podařilo se mu získat pro tuto myšlenku řadu spolupracovníků nejen v Centrálním výpočetním středisku, ale i na řadě dalších pracovišť v České republice. V roce 1991 byl iniciátorem impaktovaného vědeckého časopisu Neural Network World, kde do roku 2011 byl jeho šéfredaktorem.

Ve spolupráci s FEL ČVUT a FAV ZČU se podílel na vzniku nového vědního oboru Výpočetní technika, v němž mnoho let působil jako předseda Komise pro obhajoby kandidátských a doktorských prací.

Po roce 1993, kdy byla založena Fakulta dopravní ČVUT, pomáhal jejímu prvnímu děkanovi prof. Ing. Petrovi Moosovi, CSc., svému bývalému studentovi, s vybudováním laboratorního zázemí. V roce 1996 založil Společnou laboratoř spolehlivosti systémů mezi Fakultou dopravní a Ústavem informatiky AV ČR, která se začala zabývat spolehlivostí interakcí člověka s technickými systémy. Jeho prvními zástupci byli Prof. Ing. Emil Pelikán, CSc., pozdější ředitel Ústavu informatiky AV ČR a Prof. Dr. Ing. Miroslav Svítek, pozdější děkan Fakulty dopravní ČVUT. Mezi jeho prvními absolventy byl i doc. Ing. Pavel Hrubeš, PhD, další z pozdějších děkanů Fakulty dopravní ČVUT. Spolu s prof. Ing. Zdeňkem Votrubou se podílel na založení dnešního Ústavu dopravní telematiky FD ČVUT, kde pedagogicky a vědecky působil až do konce svého života.

Prof. Mirko Novák byl v roce 1998 jmenován docentem Fakulty dopravní ČVUT a v roce 2003 profesorem Vojenské Akademie v Brně. Vychoval více než 50 doktorandů, publikoval desítky knih a stovky vědeckých článků. V roce 2003 mu byla udělena medaile F. J. Gerstnera za rozvoj Fakulty dopravní, ČVUT a v roce 2008 zlatá Felberova medaili za mimořádný vědecký přínos pro ČVUT.

Z obsáhlého přehledu jeho vědeckých i popularizačních prací je zřejmé, že byl neobyčejně erudovaným vědeckým pracovníkem, navíc s mimořádnými manažerskými schopnostmi. Bezesporu se stal legendou české informatiky a bylo velkým štěstím pro Fakultu dopravní, ČVUT, že s ní prof. Mirko Novák spojil závěr svého profesního života.

  • Poslední dopis pro pana Prof. Ing. Mirko Nováka, DrSc. soubor pdf   (~455.1 kB)
  • Poděkování Mirko Novákovi soubor pdf   (~3.7 MB)

Sepsal: prof. Dr. Ing. Miroslav Svítek, dr. h. c.