Semafor.

Program

Program kurzu je koncipován jako dvoudenní a je rozdělen do jednotlivých odborných bloků.

Koncepce programu

Program kurzu je koncipován jako dvoudenní a je rozdělen do jednotlivých odborných bloků, v rámci druhého dne je obsaženo také závěrečné hodnocení kurzu. Oba dva dny programu jsou situovány v prostorách Českého vysokého učení technického v Praze – Dejvicích, konkrétně v budově Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC).

1. den programu

Místo konání: CIIRC ČVUT, Jugoslávských partyzánů 1580/3, Praha 6
8:00–18:15

Územní plánování (180 min)

doc. Ing. arch. Petr Durdík, Ing. Václav Jetel, Ph.D.

Přednáška se zaměřuje na současnou problematiku koncepce veřejné infrastruktury v územním plánování a v urbanistické tvorbě. V rámci přednášky posluchači získají základní přehled o zásadách návrhu koncepce dopravní a technické infrastruktury v urbanismu a územním plánování včetně základních zásad návrhu městského mobiliáře a sídelní zeleně v rámci zelené infrastruktury. Součástí přednášky je i výklad k metodice vyhodnocování dostupnosti občanského vybavení a nástin urbanistických zásad při tvorbě návrhu veřejných prostranství. Celá přednáška je pak ukončena aktuálním tématem chytrých měst (smart cities) ve vztahu ke koncepci veřejné infrastruktury v územním plánování.

Hospodaření se srážkovou vodou (50 min)

doc. Ing. David Stránský, Ph.D.

Přednáška se zaměřuje na aktuální trend hospodaření se srážkovou vodou v urbanizovaných povodích jakožto adaptačního opatření na změnu klimatu. V úvodu přednášky jsou zdůrazněny důvody, které vedou ke změně přístupu řešení srážkových vod s důrazem na městské dopravní stavby. V dalších částech se přednáška věnuje jednotlivým prvkům hospodaření se srážkovou vodou, specificky modrozelené infrastruktuře, stokovým sítím, dočasným retenčním prostorům a nouzovým cestám odtoku. U každého prvku je probrána jeho definice, příslušná legislativa, technické normy a standardy, typologie objektů, tvorba koncepce, návrhové parametry a vlastní návrh a dimenzování. Výklad je doplněn příklady aplikace jednotlivých prvků v různých místně specifických podmínkách. Uvedeny jsou i další dostupné podklady a studijní materiály.

Vedení technického vybavení – VTV (50 min)

Ing. Karel Kříž, Ph.D.

Přednáška je zaměřena na oblast návrhu a výstavby vedení technické vybavenosti (inženýrských sítí) s důrazem na funkce uličního prostoru a prostorových nároků na podzemní vedení. Stručně představuje základní normu ČSN 73 6005 s klasifikací VTV, požadavky a limity polohového a výškového vedení, prostorových nároků, odstupových vzdáleností, legislativních ochranných pásem a technické vzájemné ochrany. Přednáška se dále zaměřuje na technologie výstavby a sanací VTV včetně prostorových požadavků a základních požadavků na BOZP (v otevřených rýhách, společných trasách, sdružených trasách, bezvýkopovými metodami), křížení vedení s vodními toky, drahami a vozovkami.
Dále jsou představeny aktuální výzvy oblasti městského inženýrství spočívající v nutné koordinaci prací, koordinovaném provádění v rámci celkových stavebních úprav uličních prostor, s důrazem na zachování či vytvoření prostoru pro výsadbu zelené infrastruktury. Jsou diskutovány možnosti vzájemného soužití a ochrany VTV a stromů s důrazem na ochranu stromů a porostů při stavebních pracích.

Provoz a údržba technické infrastruktury (50 min)

Ing. Lukáš Novák

Přednáška je zaměřena na provoz a údržbu technické infrastruktury, neboť se jedná o klíčovou a nezbytnou činnost pro zajištění správné a požadované funkce těchto systémů. V úvodu přednášky je uveden základní popis typů dokumentace dle platných legislativních předpisů a možnosti jejich archivace. Dále je věnována pozornost provozu a údržbě technické infrastruktury se zaměřením na systémy vodovodů, kanalizací a modrozelené infrastruktury, resp. jednotlivých typů opatření. U každého z těchto systémů či jejich objektů jsou uvedeny hlavní prvky a základní činnosti údržby i odkazy na související technické normy a standardy. Pozornost je věnována také definování správcovství jednotlivých objektů či dílčích systémů modrozelené infrastruktury ve veřejných prostranstvích dle vlastnických vztahů, která je uvedena na příkladu hl. m. Prahy. Výklad je doplněn o dostupné podklady a studijní materiály.

Městské inženýrství z pohledu bezpečnosti dopravy ve městě (80 min)

doc. Ing. Josef Kocourek, Ph.D.; Ing. Bc. Dagmar Kočárková, Ph.D.

Vysvětlení pojmu dopravní nehoda, představení Vize 0 a jejích základních cílů. Pochopení základních principů bezpečné komunikace – samovysvětlitelná komunikace a odpouštějící komunikace. Vysvětlení optických klamů a jejich vlivu na vnímání komunikace řidičem. Seznámení se základními legislativními předpisy souvisejícími s nástroji pro bezpečné utváření pozemních komunikací, zejména se Směrnicí Evropského parlamentu a Rady (EU) o řízení bezpečnosti silniční infrastruktury a její implementací do českého právního řádu. Bezpečnostní audit a bezpečnostní inspekce – teoretické představení, vysvětlení základních principů na praktických příkladech. Posouzení bezpečnosti silniční sítě jako celku. Úpravy pozemních komunikací ke zvýšení bezpečnosti dopravy zejména s ohledem na nejzranitelnější účastníky dopravy.

Diskuse a uzavření programu 1. dne (25 min)

2. den programu

Místo konání: Místo konání: CIIRC ČVUT, Jugoslávských partyzánů 1580/3, Praha 6
8:00–18:00

Telematické systémy (90 min)

Ing. Martin Langr, Ph.D.; Ing. Jiří Růžička, Ph.D.

Přednáška představuje základní principy dopravně-telematických systémů platných nejen pro systémy městské, ale pro celou širokou oblast dopravy. Dále se zabývá strukturou telematických systémů se specifickým zaměřením na technologické, organizační a legislativní aspekty ovlivňující jejich návrh, realizaci i provoz. Dílčí aspekty a funkce systémů jsou ilustrovány pomocí příkladů konkrétních telematických systémů provozovaných v prostředí měst se zaměřením na konkrétní příklady principů, systémů a nových trendů.

Udržitelnost systémů města (90 min)

doc. Ing. Tomáš Tichý, Ph.D. MBA; Ing. Zuzana Bělinová, Ph.D.

Přednáška je zaměřena na kategorie a přínosy potřebných částí telematických systémů z pohledu města, ekologie, bezpečnosti, kyberbezpečnosti a logistiky ve městě. Nedílnou součástí je představení telematických systémů z pohledu životního cyklu zařízení – návrhu a volby řešení, a také provozu a potřebného servisu, a to jak na operativní bázi, tak zejména na taktické a strategické bázi. Telematické systémy jsou představeny i z dlouhodobějších (strategických) pohledů a dopadů pro zajištění jejich financování a ekonomické udržitelnosti. Jsou uvedeny příklady konkrétních metod pro uplatnění dlouhodobého sledování stavu zařízení a rizik spojených s jeho provozem, jeho kontroly a postupné obnovy zahrnující nejnovější trendy cirkulární ekonomiky a prediktivní údržby.

Projektování ITS (90 min)

doc. Ing. Tomáš Tichý, Ph.D. MBA; Ing. Bc. Vladimír Faltus, Ph.D.

Téma přednášky vychází z důležité části návrhu a projektování telematických systémů včetně jejich zakomponování do veřejného prostoru. Zohledňuje inženýrské sítě, dopravní uspořádání včetně všech druhů dopravy z pohledu města, jako je IAD, MHD, cyklistická doprava, pěší vazby a další požadavky. Jako příklady inovativních přístupů k návrhům projektů jsou uvedeny příklady návrhu konkrétních telematických systémů, uplatnění BIM a nových trendů v řízení dopravy ve městě a poskytování dopravních informací. V neposlední řadě jsou v rámci tématu řešeny přípravy pro zadávací podmínky pro jednotlivé druhy telematických systémů tak, aby obsahovaly požadavky na jednotný komplexní přístup, otevřená rozhraní, eliminaci vedor locku a přípravy exit plánů s ohledem na rozvoj a rychlou obměnu technologických systémů v ITS.

Telematické systémy – praktické příklady (90 min)

Ing. Milan Sliacky, Ph.D.; Ing. Jiří Růžička, Ph.D.; doc. Ing. Tomáš Tichý, Ph.D., MBA; Ing. Bc. Vladimír Faltus, Ph.D.

Tato část kurzu Dopravní telematiky je velmi důležitá z praktického hlediska, kdy jsou ukázány konkrétní realizované projekty dopravní telematiky, a to na pozitivních i negativních příkladech. Cílem konkrétních příkladů a ukázek návrhů a realizace telematických systémů je představit uplatňování nových metod a standardů. Současně jsou v prezentaci ukázány přístupy best parctices a současně bad practices v ITS. Tato přednáška také směřuje k otevřené diskusi a sdílení různých pohledů na řešení konkrétních přístupů dopravní telematiky pro danou lokalitu.

Zakončení kurzu – diskuse, prokázání zkušeností, zpětná vazba (45 min)

Součástí poslední části kurzu je prokázání znalostí samostatným testem a diskuse nad tématy kurzu. Samozřejmostí je zpětná vazba a možnost se vyjádřit nejen k vlastnímu kurzu, k vyučujícím, ale dát i doporučení pro průběžné vylepšovaní kurzu.

Základní cíle kurzu

Cílem kurzu je rozšířit znalosti účastníků v oblasti aktuálních trendů, technologií a postupů pro dopravně-telematické systémy a městské inženýrství. Kurz je zaměřen na kompletní životní cyklus dopravně-telematických systémů, tedy od jejich plánování a návrhu, přes implementaci a realizaci, až po provoz a údržbu, včetně hodnocení dosahovaných přínosů takových systémů. Důraz je rovněž kladen na vysvětlení potřebných vazeb oblastí dopravní telematiky, městského inženýrství a územního plánování (urbanismu) s cílem dosahovat pozitivních efektů a předpokladů udržitelné mobility.

Pro koho je kurz určen

Kurz je primárně zaměřen na 2 hlavní skupiny odborníků, kteří jsou součástí realizace technologických řešení v prostředí měst. První skupinu tvoří odborní techničtí pracovníci, kteří daná řešení navrhují, realizují, provozují nebo kontrolují. Zejména se jedná o projektanty, zástupce dodavatelů, stavbyvedoucí či technický dozor staveb. Druhá skupina je tvořena pracovníky veřejné správy na různých pozicích referentů, vedoucích, odborných pracovníků. Zejména se jedná o pracovníky místních samospráv, stavebních úřadů, dopravně správních agend či různých odborů dopravy, plánování, investic, majetku apod.

V čem vám pomůže

Kurz vám pomůže prohlubovat kompetence v jednotlivých oblastech, a to i z pohledu využívaných nástrojů, postupů či související legislativy. Ve své pracovní praxi tak nebudete zaskočeni novými informacemi z odborných oblastí, na něž je kurz zaměřen.
(Kurz je koncipován jako tzv. upskilling.)

 

 

 

loga EU NPO a MŠMT