15.04.2009 - Aktualita:
Byl spuštěn nový web projektu.

Spolupracující projekty

S naším projektem spolupracují tři další projekty:

Identifikační systémy v dopravě

Tento projekt se zabývá zkoumáním potřeb *identifikace* v dopravních aplikacích. Identifikace je průřezové téma, proto do této oblasti spadají aplikace, jako jsou systémy automatického tísňového volání, elektronická viněta, systémy elektronického mýtného, systémy pro sledování přepravy nebezpečných nákladů, platební systémy v dopravě, sledování zásilek, atd. Projekt se, vzhledem k svému zaměření, zabývá i oblastmi geoinformatiky a komunikačních technologií a jejich využitím ve výše zmíněných systémech. Mezi konkrétní úkoly, které pod projekt spadají, patří například jednoduchá identifikace prostřednictvím RFID, identifikace vozidla v EFC či standardizace v identifikace. Dále se díky přístupu do laboratoře elektronické identifikace budou moci studenti seznámit/podílet se na se systémy testování a certifikace.


Obrázek není k dispozici

Člověk a globální komunikace

Projekt je zaměřen na studium telekomunikačních technologií, sítí a služeb a jejich užití především pro řízení procesů v reálném čase. Jednotlivá témata vychází nejen ze stávajícího stavu oboru v České republice ale i prognóz vývoje moderních telekomunikačních systémů, které jsou rozvíjeny jak pro masové nasazení (mobilní sítě, IP multimediální sítě), tak i systémů, které jsou koncipovány pro specifická řešení, kde jsou např. vyžadované garance stanovené kvality služby. V rámci projektů jsou konkrétní řešení koncipována na základě analýz požadavků na telekomunikační systémy především v rámci jejich integrace do dopravních systémů, kde dosahované telekomunikační parametry (telekomunikační performační indikátory) patří mezi klíčové systémové parametry (telematické performační indikátory).

Jednotlivé úlohy jsou zasazeny do rámce studia telematických a telekomunikačních projektů v rámci Fakultou dopravní řešených výzkumných programů rezortních ministerstev (např. Trvalá prosperita - MPO), stejně jako in ve vazbě na konkrétní zadání průmyslu (např. ŠkodaAuto). Tento projekt je úzce provázán na projekt Družicová navigace a její využití v dopravě. Tyto dva projekty mají k dispozici kapacity i nově vznikající laboratoře eIdent, kde mj. mohou studenti úzce spolupracovat s výzkumnými a vývojovými pracovníky i z neakademické sféry.


Obrázek není k dispozici

Družicová navigace a její využití
v dopravě

Projekt se zabývá cíleným výzkumem aplikací družicových technologií v dopravě. V rámci projektu jsou prováděna praktická měření s navigačním systémem GPS a chyby měření jsou matematickými metodami minimalizovány. Upravená měřená data jsou zpracovávána a zanášena do geografických systémů GIS. V rámci projektu je zkoumána možnost lokalizace mobilního terminálu GSM. Modul GPS/GSM je možno použít jako základní stavební kámen pro telematické aplikace v dopravě. Projekt povede k vytváření speciálního programového vybavení pro GPS/GSM modul tak, aby pokrýval současné a budoucí aplikace v dopravě (on-line navigaci, sledování mobilních elementů a nákladů, analýzu ukradených vozidel, nouzové volání o pomoc při havárii, atd.).

FD ČVUT