Užití Derive na střední škole

Maplety pro diferenciální geometrii

  1. Křivka jako graf funkce jedné proměnné. Maplet pro vyšetřování průběhu funkce, zobrazení první derivace funkce a výpočet nevlastních limit (maplet)

  2. Maplet křivku zobrazí a zvýrazněnými body naznačí průběh parametru po křivce. Pro parametrizaci úměrnou oblouku jsou zvýrazněné body po křivce rozloženy stejnoměrně.(maplet)

  3. Křivka v prostoru zadaná parametricky X(t)=[x(t),y(t),z(t)].(maplet)

  4. Křivka v rovině je zadána implicitní rovnicí F(x,y)=0, tedy jako množina bodů, které nulují funkci dvou proměnných z=F(x,y)(maplet)

  5. Délka oblouku rovinné křivky je vypočítána jako délka lomenné čáry, sestrojené z bodů křivky pro předepsaný počet dílků v dělení definičního oboru (maplet)

  6. Funkce křivosti rovinné křivky zadané explicitně, jako graf funkce jedné proměnné.(maplet)

  7. Maplet pro zobrazení dvou křivek ve 3D je možné využít jako grafickou kontrolu výpočtu tečny, hlavní normály, nebo binormály (maplet)

  8. Rotační plocha je vytvořená rotací meridiánu X(t)=[x(t),y(t),z(t)] okolo souřadnicové osy z. Maplet je možné využít i pro zobrazení obecné plochy zadané parametricky (maplet)

  9. Triangulace implicitní plochy zadané rovnicí F(x,y,z)=0. Maplet je vhodný pro ne příliš kvalitní zobrazení kvadrik v osovém tvaru (maplet)

  10. Výpočet Gaussovy a střední křivosti ploch zadaných parametricky. Informace o hodnotě křivosti v daném bodě plochy je zobrazena barvou ve vykreslení plochy (maplet)

Knihovna pro diferenciální geometrii

Pro uživatele:

Plně funkční knihovna se soubory české nápovědy (lib.zip)

diffgeometry - Soubory české nápovědy (html)

Ukázka použití knihovny (html) (mws)
 

Pro programátory: zdrojový kód k procedurám knihovny a k souborům nápovědy
(zdroje_knihovna.zip)

Postup při instalaci knihovny

  1. Rozbalte adresář (lib.zip)
  2. na svém hardisku. Pro příští práci s knihovnou diffgeometry je důležité, aby byly v témže adresáři uloženy soubory diffgeometry.m pro práci s knihovnou a maple.hdb pro českou nápovědu.
  3. Spusťte Maple (Classic Worksheet) a na začátku dokumentu nastavte cestu, kde máte na svém počítači uložen adresář s knihovnou lib. Je-li například cesta D:\FD\Geometrie\lib , pak příkaz v Maple bude: libname:=libname,"D:/FD/Geometrie/lib";
  4. Nahrajte knihovnu příkazem with(diffgeometry);. Na výstupu bude vypsán seznam všech nových příkazů.
  5. Pro českou nápovědu příkazů knihovny diffgeometry označte jméno funkce a stiskněte klávesu F1.
  6. Nastavení cesty na knihovnu a použití všech příkazů je demonstrováno v souboru diffgeometry_vzor.mws.
 

Další ukázky ploch vytvořených v Maple