Prof. RNDr. Miroslav Vlček, DrSc., se narodil 1. května 1951. Celý svůj profesní život po ukončení studia na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy věnoval Českému vysokému učení technickému v Praze. Nejde opomenout jeho slova:
"Cesta ČVUT vzhůru v konkurenci všech technických škol bude dlouhá a pracná. Přeji nám všem, kteří se identifikují s lvíčkem, trpělivost a pevné odhodlání tímto směrem působit."
Od útlého mládí se projevovala jeho záliba v matematice a fyzice, která ho provázela celým životem. V roce 1975 zakončil náročné studium teoretické fyziky na MFF UK a získal titul RNDr. Po promoci nastoupil na Katedru teorie obvodů Elektrotechnické fakulty ČVUT v Praze a působil zde jako vědecký pracovník.
V roce 1993 se jeho hlavním působištěm stala nově vzniklá Fakulta dopravní ČVUT v Praze, při jejímž zakládání sehrál jednu z klíčových rolí. V roce 1995 založil Katedru aplikované matematiky (dnes Ústav aplikované matematiky), kterou úspěšně vedl čtvrt století. V letech 1993 až 1998 působil na FD ČVUT jako proděkan pro pedagogickou činnost. V roce 1998 vedl fakultu jako pověřený děkan. V letech 1999 až 2018 působil jako proděkan FD ČVUT pro zahraniční styky a jako prorektor pro zahraniční činnost ČVUT. I nadále však byl v úzkém pedagogickém i vědeckém kontaktu s FEL ČVUT, kde získal v roce 1994 titul doktora věd v oboru radioelektronika. V roce 1998 se na téže fakultě habilitoval a o dva roky později se stal profesorem v oboru teoretická elektrotechnika. Po dlouhou dobu byl členem Vědecké rady ČVUT, Vědecké rady FD ČVUT, Vědecké rady FEL ČVUT, Vědecké rady Vysoké školy ekonomické v Praze a Vědecké rady Univerzity Karlovy. Od roku 2015 byl duchovním otcem myšlenky a koordinátorem projektu Study in Prague, který sdružuje sedm pražských vysokých škol a inspiruje zahraniční studenty ke studiu v Praze.
Prof. M. Vlček začal působit jako pedagog na FEL ČVUT již v roce 1976. Tři roky sbíral zkušenosti s výukou na Maltě, kde se zasloužil o zavedení několika předmětů v anglickém jazyce. Po návratu do ČR se opět zapojil do pedagogického života na FEL ČVUT, zároveň však pracoval jako jeden ze zakladatelů nově vznikající FD ČVUT, na niž v roce 1993 přešel. Stal se jejím prvním proděkanem pro pedagogickou činnost a zasloužil se o prosazení moderní projektové výuky ve vzdělání techniků. Roku 1996 na fakultě zavedl předmět Modelování systémů a procesů, roku 2004 předmět Matematické algoritmy a později ještě předmět Matematické nástroje pro ITS. Všechny výše uvedené předměty se vyučují dosud v českém i anglickém jazyce. Na FD ČVUT vychoval též doktorandy, kteří pokračují v jeho šlépějích. Jeho výuka byla náročná, vynikala však pečlivou přípravou, maximálním nasazením a soustředěním, laskavým vztahem ke studentům a nikdy neutuchající snahou zaujmout posluchače a srozumitelně jim vysvětlit problémy spojené s aplikací matematických metod v technické praxi. I po svém přechodu na FD ČVUT zůstal v kontaktu s FEL ČVUT, kde stále vedl studenty doktorského studia a konal výběrové přednášky.
Prof. M. Vlček zaměřoval výzkumnou činnost na oblast šíření signálů po vedeních, návrhy analogických a číslicových filtrů a jejich aproximací. Jako jeden z prvních v Československu se začal zabývat návrhem vícerozměrných číslicových filtrů. Byl také úspěšným řešitelem projektů GAČR a evropského projektu COST.
Prof. M. Vlček je autorem a spoluautorem více než 130 vědeckých publikací zasahujících do problematiky číslicového zpracování signálů s aplikacemi v telekomunikacích, návrhů číslicových filtrů, teorie aproximací, speciálních funkcí a numerických metod. Stěžejních vědeckých úspěchů dosáhl zejména v oblasti návrhu optimálních číslicových filtrů s konečnou impulsní odezvou.
publikační činnosti (zdroj V3S ČVUT) [ , pdf 83 kB ]
V roce 2018 prof. M. Vlček vážně onemocněl, a ač byl upoután na lůžko a postupně ztrácel síly, sledoval chod "svého" milovaného ústavu, "své" fakulty i celého ČVUT, radoval se z každého úspěchu svých kolegů, studentů a přátel. Zemřel dne 28. března 2019.
ČVUT odchodem prof. RNDr. Miroslava Vlčka, DrSc., ztratila uznávaného odborníka, přísného a současně chápajícího i laskavého učitele, milého kolegu a dobrého člověka. Ztratila osobnost, která dokázala prosadit řadu vizí, projektů a myšlenek, na něž může být ČVUT hrdá a mnoho dalších let na ně navazovat a rozvíjet je.
Zpracovala Ljiljana Dušková, prof. RNDr. Martina Bečvářová, Ph.D.