Studijní program Technologie údržby letadel (TUL) je specializovaný program zaměřený na přípravu odborníků, kteří se zabývají údržbou, opravami a kontrolou letadel. Tento obor kombinuje technické, inženýrské a praktické dovednosti potřebné pro zajištění bezpečného a efektivního provozu letadel.
Studium je zaměřeno na výchovu vysokoškolsky vzdělaných odborníků pro oblast údržby letadel. Skládá se z kompletní teoretické přípravy pro možnost složení tzv. modulových zkoušek pro získání průkazu technika údržby a volitelné praxe. Studium od prvního ročníku buduje potřebný rozsah znalostí a zajišťuje, že absolvent je schopen vykonávat pozici technika údržby, či zastávat pozice při řízení a dohlížení nad údržbou.
V současné době je technik údržby letadel vysoce kvalifikovaným specialistou. Pro vykonávání své profese musí vlastnit licenci technika údržby letadel (AML – Aircraft Maintenance License), kterou získá pouze pokud úspěšně absolvuje schválený odborný výcvik. Výcvik techniků údržby letadel probíhá pod dohledem Úřadu pro civilní letectví, v jím schválených organizacích pro výcvik techniků údržby letadel MTO (Maintenance Training Organization). České vysoké učení technické v Praze tuto licenci vlastní a na Fakultě dopravní je možnost studovat bakalářský obor TUL (Technik údržby letadel) a během studia absolvovat v MTO schválený výcvik. Ten v případě zájmu zahrnuje 1200 hodin praxe v rámci všech tří let studia u partnerských údržbových organizací, kde se lze následně uplatnit po studiu.
Absolvent je připraven k výkonu funkce technik osvědčující údržbu letadel nasazovaných v obchodní letecké dopravě jako například u Czech Airlines Technics, a.s., Job Air, a.s., ABS Jets, a.s., DSA a.s., OK Aviation, a.s., či dalších. Vzhledem k nedostatku techniků údržby je uplatnění 100 %. Absolventi se mohou uplatnit také ve výrobních závodech všech států Evropské unie, kde jsou vyráběna letadla pro obchodní leteckou dopravu.
Studijní plány programu Technologie údržby letadel (TUL) [ , pdf 262 kB ]