Autonomní a kooperativní mobilita

Stáhnout PDF

O společnosti CzeCCAM

Česká asociace pro autonomní a kooperativní mobilitu (CzeCCAM) byla založena na začátku roku 2023 s cílem prosazovat mezioborový a holistický přístup ke kooperativní a automatizované dopravě.

Spojuje klíčové zainteresované subjekty v oblasti vědy a vývoje v České republice s dlouhodobým pohledem na růst v relevantních podpůrných oblastech, jako je právo, životní prostředí a humanitní vědy. Jejím cílem je vytvořit skutečně holistický návrh nové propojené, kooperativní a automatizované mobility postavené na lidských a společenských potřebách.

ilustrační obrázek CzeCCAM

Výzkum

Aplikovaný výzkum v oblasti autonomní dopravy a souvisejících nových systémů mobility je vysoce interdisciplinární. Z toho vyplývá, že dané problémy nemohou být řešeny malými, izolovanými skupinami nebo startupy. Výzkum vyžaduje úzkou spolupráci výzkumných pracovníků, zástupců samosprávy a odborníků z průmyslu.

Současně není možné, aby relativně malá země jako je Česká republika, měla k dispozici tak velký počet špičkových týmů, které by si navzájem ve výzkumu konkurovaly. Zapojení a spolupráce různých stran je klíčovým předpokladem pro dosažení relevantních výsledků v přijatelném časovém rámci.

CzeCCAM je kooperativní prostředí pro všechny zúčastněné strany v dané oblasti. Nabízí společný prostor pro sladění vizí budoucích systémů a služeb mobility, spolupráci na společných projektech výzkumu a vývoje a pro podporu koncepčních výstupů podobné think-tanku u příslušných vládním institucím.

Zaměření CzeCCAM

ilustrační obrázek CzeCCAM

Důraz na holistický výzkum, tvorbu a vývoj propojené, kooperativní a automatizované mobility zaměřené na člověka je zásadní:

  • Řídicí algoritmy pro kooperativní řízení dopravy by měly být distribuovány z center řízení dopravy přes dispečery až ke konkrétním vozidlům.
  • Komunikační technologie používaná pro V2X (komunikace mezi vozidly a vším) by měla být sdílena s dalšími účely, jako je mobilní komunikace, aby se snížila celková energetická náročnost.
  • Zároveň by měla být vyvinuta technologie pro zapojení všech účastníků (silniční) dopravy do propojeného prostředí.

K tomuto účelu zřídíme společnou, avšak distribuovanou laboratoř pro výzkum a vývoj, aby dále prozkoumala interakce mezi všemi spolupracujícími či nespolupracujícími subjekty v silniční dopravě. Tyto "spojené laboratoře" budou uplatňovat stejný přístup s nízkou energetickou náročností a dále budou podporovat spolupráci v tématech CCAM.

CzeCCAM

Na Ořechovce 580/4
Praha 6, 162 00
Česká republika
skolilova@fd.cvut.cz
www.czeccam.cz

logo CZE CCAM