Granty a projekty

informace pocházejí z univerzitní databáze V3S

Řešitel:
prof. MUDr. Jozef Rosina, Ph.D., MBA
Anotace:
Cílem tohoto projektu je vývoj a výroba hybridních nanovlákenných struktur s unikátními vlastnostmi odlišujícími se od v současnosti vyráběných materiálů s obsahem nanovláken, což umožní zejména zlepšení užitných vlastností, redukci výrobních nákladů a zvýšení produktivity výroby konečných produktů. Výstup projektu díky tomu dosáhne velmi širokého uplatnění, například v oblasti průmyslu, filtrace, standardního textilu a hygieny, ale i v oblasti zdravotnictví a zdravotnických prostředků či ochranných pomůcek.
Pracoviště:
Katedra zdravotnických oborů a ochrany obyvatelstva
Rok:
2024 - 2026
Program:
TREND

Řešitel:
Ing. Kristýna Matoušová
Spoluřešitelé:
prof. MUDr. Jozef Rosina, Ph.D., MBA; Ing. Roman Říha, Ph.D.
Anotace:
Evropský registr srdečních zástav publikoval v roce 2017 zásadní studii, jež zmapovala stav mimo nemocniční resuscitace v Evropě. Česká republika dosáhla výborné výsledky v několika sledovaných parametrech. 1. v zahájení laické resuscitace (před příjezdem zdravotnické záchranné služby) dosáhla 82 % a spolu s Norskem se dostala na první příčku. 2. šance na přežití náhlé zástavy oběhu u nás dosahuje 45 %, evropský průměr činí 28 %. Z nejnovějších doporučených postupů pro resuscitaci ovšem vyplývá, že samotné použití automatizovaných externích defibrilátorů (AED) celoevropsky výrazně zaostává. AED jsou použity průměrně v 28 % případů, ale právě jejich použití zvedá šanci na přežití náhlé zástavy oběhu až o pětinásobek. Toto číslo je zajímavé i z toho důvodu, že 75 % evropských zemí má zavedenou síť veřejně dostupných AED, pro které má vytvořený i oficiální registr. Jednou z těchto zemí jsme i my. Itálie je jediným státem v Evropě, který má zákon (r. 2021), který upravuje použití AED, poskytování telefonicky asistované neodkladné resuscitace a jako bonus i tolik důležitou edukaci veřejnosti v první pomoci. Předmětem tohoto projektu bude komplexní zmapování problematiky AED v České republice, které pak poslouží k sepsání disertační práce na toto téma. Hlavním cílem bude vytvoření podkladů pro zákonný předpis, jenž by svou existencí zefektivnil dosavadní systém použití AED v mimo nemocniční laické resuscitaci.
Pracoviště:
Katedra zdravotnických oborů a ochrany obyvatelstva
Rok:
2023 - 2025
Program:
Studentská grantová soutěž ČVUT - SGS23/201/OHK4/3T/17

Řešitel:
doc. Ing. Karel Hána, Ph.D.
Spoluřešitelé:
Ing. Sára Barboríková; Ing. Jan Kašpar; Ing. Vojtěch Malina; Ing. František Nekola; prof. MUDr. Jozef Rosina, Ph.D., MBA; doc. Ing. Pavel Smrčka, Ph.D.; Ing. Tomáš Veselý, Ph.D.; Ing. Martin Vítězník; Ing. Michaela Gaea Čolakovová
Anotace:
Cílem projektu je tvorba nového kurzu CŽV zaměřeného na rozšiřování dovedností (upskilling) s názvem „Osoba odpovědná za dodržování právních předpisů podle nařízení EU 2017/745 (MDR) a její role ve firmách“. Takto vytvořený kurz CŽV bude respektovat jak požadavky na evropské úrovni v souvislosti s harmonizací v oblasti mikrocertifikátů (microcredentials), tak relevantní výsledky v rámci specifického cíle C Výzvy k předkládání návrhů projektů v rámci Národního plánu obnovy pro oblast vysokých škol pro roky 2022-2024. Kurz bude také respektovat požadavky nového nařízení na evropské úrovni v oblasti nové právní úpravy nakládání se zdravotnickými prostředky (ZP). Jedná se o velmi specifický kurz CŽV, který reaguje na aktuální požadavky evropské legislativy v oblasti zdravotnických prostředků, a také na poptávku zejména výrobních firem, které musí splňovat mnoho nových požadavků nového nařízení.
Pracoviště:
Katedra informačních a komunikačních technologií v lékařství
Rok:
2022 - 2024
Program:
Rozvojové programy MŠMT - NPO_ČVUT_MSMT-16597/2022

Řešitel:
prof. MUDr. Jozef Rosina, Ph.D., MBA
Anotace:
Cílem projektu je vytvoření unikátní variabilní technologie výroby zdravotnických prostředků a ochranných pomůcek založených na úpravě centrálního textilního dílce z nejmodernějších materiálů včetně nanotextilií. Centrálně počítačově řízená soustava výrobních modulů s proměnlivou konfigurací umožní operativně měnit výrobu podle aktuálních požadavků trhu, zejména případných pandemických stavů. Inovativní zařízení umožní zpracování nejen uvažovaných výrobků, ale bude tvořit platformu pro další aplikace. V rámci projektu bude vytvořena pilotní linka a funkční vzorky vybraných výrobků.
Pracoviště:
Katedra zdravotnických oborů a ochrany obyvatelstva
Rok:
2021 - 2023
Program:
TREND

Řešitel:
doc. PhDr. Ing. Jaroslav Průcha, Ph.D. et Ph.D.
Spoluřešitelé:
Ing. Jan Kašpar; doc. Ing. Jan Mužík, Ph.D.; prof. MUDr. Leoš Navrátil, CSc., MBA, dr. h. c.; prof. MUDr. Jozef Rosina, Ph.D., MBA; doc. Ing. Pavel Smrčka, Ph.D.
Anotace:
Hlavním cílem projektu bude vyvinout terapeutický rehabilitační robot, který bude představovat v tomto segmentu vysoce pokročilých medicínských technologií zcela novou generaci. Tento jeho disruptivní charakter bude dán možností řídit proces re-edukace hybnosti ochrnuté končetiny pacienta přímo prostřednictvím signálů z jeho mozku. V oblasti robotické rehabilitace neexistuje dosud terapeutický rehabilitační robot, který by kolaboroval s pacientem přímo na úrovni jeho myšlení, tedy byl řízen myšlenkovým záměrem pacienta vykonat požadovaný pohyb. Tato možnost, která bude tedy hlavním cílem řešení zamýšleného projektu výzkumu a vývoje řešeného společnými silami všech tří uchazečů, bude znamenat posun celé robotické rehabilitace na generačně vyšší úroveň a nepochybně zajistí nejen další růst klinické účinnosti této formy léčby, ale i významnou konkurenceschopnost tohoto nově vyvinutého produktu lékařské robotiky. Kromě této klíčové charakteristiky nově vyvinutého produktu bude terapeutický robot vynikat progresivní koncepcí typu end-effector, v případě re-edukace hybnosti horní končetiny bude voleno výhodné ventrální postavením robota vůči pacientovi. Vyvinutý robot bude plně kolaborativní a bude využívat senzorů polohy, síly i momentu sil léčené ochrnuté končetiny. Vyvinutý robot bude vybaven aktivními pohony, kde předpokládáme využití krokových motorů a servopneumatiky. Vývojová aplikace servopneumatiky je již sama o sobě inovací, poněvadž ji současná řešení rehabilitačních robotů zatím nevyužívají. Robot bude kromě uvedených atributů vynikat možnostmi internetové konektivity, plným využíváním možností virtuální reality a relevantní mírou uplatnění umělé inteligence. Zároveň bude integrálně zahrnovat inteligentní diagnostický systém, s jehož pomocí bude možno objektivně posuzovat úspěch terapie a terapii optimalizovat. Orientaci navrhovaného projektu na oblast robotické rehabilitace povyžují předkladatelé projektu za mimořádně perspektivní.
Pracoviště:
Katedra informačních a komunikačních technologií v lékařství
Rok:
2021 - 2025
Program:
TREND

Řešitel:
Ing. Jana Matějková, Ph.D.
Spoluřešitelé:
doc. Ing. Roman Matějka, Ph.D.; doc. Ing. Marek Piorecký, Ph.D.; prof. MUDr. Jozef Rosina, Ph.D., MBA
Anotace:
Současnou léčbou degenerativních onemocnění typu artróza či traumatických poškozeních kosti je v nejzazším případě náhrada kloubu, příp. kosti, implantátem. Materiál implantátu, většinou kov, keramika, příp. polymer, je pro organismus cizím materiálem, který vyvolává reakci okolní tkáně, kterou může být i zánět, infekce, nedostatečné vhojení, aseptické uvolnění apod. Např. jen mezi léty 2002 - 2012 muselo 12 662 pacientů v ČR podstoupit revizní operaci umělého kloubu, což pojišťovny stálo 1,1 mld. Korun. Případné komplikace při interakci povrchu implantátu s okolní tkání lze eliminovat upravením povrchu materiálu, příp. přizpůsobením materiálu organismu pacienta. Jednou z možností je kultivace autologních buněk pacienta na povrch implantátu. Vzhledem k faktu, že buňky na hladkém povrchu materiálu nemohou adherovat, musí být povrch nejdříve modifikován, např. drážkováním, pokrytím diamantovou vrstvou atp. Vhodnou modifikací povrchu lze tak dosáhnout zvýšení osteointegrace buněk a snížit tak komplikace při vhojení implantátu do kosti. Cílem práce je tedy diferenciace kmenových buněk do osteoblastů na povrchu slitiny titanu Ti6Al4V. Bude testováno několik forem úprav povrchu titanu (mechanické - leštění, pískování, drážkování; oplazmování; anodizace; pokrytí DLC (uhlíku podobný diamant)) a vyhodnocen nejvhodnější povrch pro zvýšení adheze kmenových buněk k titanu. Mezenchymální kmenové buňky budou diferencovány do osteoblastů, přičemž diferenciace bude podpořena dynamickou stimulací, která zajišťuje podmínky podobné in vivo organismu.
Pracoviště:
Katedra biomedicínské techniky
Rok:
2019 - 2019
Program:
Studentská grantová soutěž ČVUT - SGS19/088/OHK4/1T/17

Řešitel:
prof. MUDr. Jozef Rosina, Ph.D., MBA
Anotace:
Cílem projektu je výzkum a vývoj v oblasti zdravotnické přístrojové techniky resp. materiálu pro přípravu personalizovaných kožních krytů. Specificky, projekt v návaznosti na výstupy předchozího výzkumu a vývoje podniku hledá a optimalizuje formulace, technické postupy a konkrétní provedení cartridge pro manipulaci a modifikaci zejména nanovlákenných kožních krytů s obsahem aktivní molekuly pro poloautomatické zařízení umožňující lékaři připravit kryt rány dle potřeb konkrétní rány a konkrétního pacienta. Dávkovací systém využívá zejména mikrofluidní resp. emulzní systém modifikace, pro použití v klinické praxi je třeba v závislosti na jeho provozní hodnoty definovat a validovat parametry výsledných krytů, zejména z pohledu homogenity distribuce účinné látky na substrátu nebo přítomnosti reziduí v případě vícekrokové modifikace. Je také třeba řešit otázku efektivní manipulace s mechanicky málo odolnými nanovlákennými substráty pomocí cartridge. Projekt rozvíjí technická řešení Grade Medical v oblasti tvorby personalizovaných krytů ran a spojuje know-how společnosti s know-how v oblasti přístrojové zdravotnické techniky FBMI. V projektu bude vyvinut a optimalizován design cartridge pro dosažení efektivní, reprodukovatelného a ekonomicky výhodného procesu modifikace a aplikace na pacienta.
Pracoviště:
Katedra zdravotnických oborů a ochrany obyvatelstva
Rok:
2019 - 2022
Program:
TRIO

Řešitel:
prof. MUDr. Jozef Rosina, Ph.D., MBA
Anotace:
Cílem projektu je výzkum a vývoj v oblasti personalizovaných kožních krytů. Specificky, projekt optimalizuje a vytváří technická řešení pro poloautomatickou přípravu lipidických nanočástic s obsahem aktivní molekuly pro on-line systém (zařízení) umožňující lékaři připravit kryt rány dle potřeb konkrétní rány a konkrétního pacienta. Zařízení pro přípravu přitom využívá zejména nanovlákenných nosičů a mikrofluidní resp. emulzní systém modifikace. Projekt navazuje na aktivity ING MEDICAL v oblasti tvorby personalizovaných krytů ran a spojuje know-how společnosti v oblasti chemických vlastností formulací s know-how v oblasti přístrojové zdravotnické techniky FBMI a vstupy dalších partnerů. V projektu budou v rámci multidisciplinárního konzorcia hledány a optimalizovány formulace vhodné pro použitý drug-delivery systém pro dosažení efektivní, reprodukovatelné a ekonomicky výhodné formulace a procesu.
Pracoviště:
Katedra zdravotnických oborů a ochrany obyvatelstva
Rok:
2019 - 2022
Program:
TRIO

Řešitel:
prof. MUDr. Jozef Rosina, Ph.D., MBA
Anotace:
Cílem projektu je vyvinout speciální nanovlákenné krytí určené pro lokální léčbu chronických ran různé etiologie, kdy účinek tohoto zdravotnického prostředku bude zdokonalen prostřednictvím autologní aplikace mezenchymálních stromálních buněk (MSCs) získaných z tukové tkáně pacienta a osetých do nanovlákenného krytí před jeho přiložením na ránu po jejím předchozím nadstandardním ošetření pomocí přístrojového debredementu ultrazvukem a s následnou podpůrnou intervencí hojení dalšími zdravotnickými prostředky aplikujícími vysokovýkonné laserové záření a indukované elektrické proudy. Pro uplatnění MSCs bude tedy nanovlákenné krytí metodami tkáňového inženýrství speciálně upraveno, takže působení buněčných produktů zahrne celou plochu rány, přičemž díky regulované degradibilitě nanovláken a vyvinutému řízenému uvolňování celulárních produktů do rány bude léčebné působení dostatečně dlouhodobé a účinné. Projet bude řešit i optimální technologii získání a isolace MSCs, jakož i účinné a sterilní zavedení tohoto celulárního produktu do nanovlákenného krytí přímo u pacienta. Efektivní migraci MSCs do rány dále urychlí působení zevních fyzikálních energií, jejichž účinek se projeví při přípravě rány pro aplikaci nanovlákenného krytí (specifický ultrazvuk, respektive laser), jakož i dlouhodobě během přiložení speciálního krytí (indukované elektrické proudy). Pro aplikaci fyzikálních energií bude vyvinut rovněž prototyp přístrojového systému - zdravotnického prostředku. Tento systém bude zahrnovat jednak přístroj pro přípravu rány před aplikací nanovlákenného krytí - ultrazvukově asistovanou léčbu ran. Tímto přístrojem se pomocí ultrazvukových kmitů aplikovaných společně s roztokem určeným pro ošetření rány a za vzniku kavitace ničí patogenní flóra, vyplavují se mikrobiální a nekrotické produkty a obnovuje se fyziologické pH. Simultánní ozáření rány laserem s vyšší dávkou přitom podpoří start fyziologických procesů hojení.
Pracoviště:
Katedra zdravotnických oborů a ochrany obyvatelstva
Rok:
2017 - 2020
Program:
TRIO

Řešitel:
doc. Ing. Roman Matějka, Ph.D.
Spoluřešitelé:
Ing. Jana Matějková, Ph.D.; prof. MUDr. Jozef Rosina, Ph.D., MBA
Anotace:
V současné době tvoří 40% náhrad srdečních chlopní náhrady biologické, především z vepřové aortální chlopně a hovězího perikardu, které jsou síťované glutaraldehydem. Tyto xenogenní náhrady však často degenerují nebo kalcifikují, což omezuje jejich životnost. V tomto projektu chceme vyvinout novou biologickou náhradu srdeční aortální chlopně, s použitím lidského nebo vepřového perikardu, který bude osazen kmenovými buňkami z tukové tkáně a endotelovými buňkami. Takto připravená autologní chlopenní náhrada bude v budoucnu testována in vivo na miniprasatech. Perikard bude nejprve decelularizován, pokryt biomolekulárními strukturami na podporu recelularizace a endotelizace. Konstrukt osazený oběma buněčnými typy bude kultivován v dynamickém bioreaktoru. Mechanické zatěžování bude indukovat diferenciaci kmenových buněk na intersticiální buňky chlopně a na buňky hladkého svalu a bude podporovat produkci mezibuněčné hmoty a to povede k celkovému zlepšení mechanických vlastností perikardu.
Pracoviště:
Katedra biomedicínské techniky
Rok:
2015 - 2019
Program:
Program na podporu zdravotnického aplikovaného výzkumu a vývoje na léta 2015 - 2022

Řešitel:
prof. MUDr. Jozef Rosina, Ph.D., MBA
Anotace:
1. Vytvořit nový bioreaktor na osídlování cévních protéz endotelovými a kmenovými buňkami a na jejich dynamickou kultivaci. Bioreaktor zabezpečí laminární proudění média uvnitř protézy a sterilitu během dlouhodobé kultivace. Bioreaktor umožní použití dvou rozličných médií z vnitřní a vnější strany protézy a bude simulovat fyziologické podmínky v cévě. Bioreaktor umožní použití protéz o malém průměru (3-6 mm). 2. Chemicky modifikovat pletené cévní protézy a osadit je endotelovými buňkami nebo kmenovým buňkami a kultivovat je v bioreaktoru po dobu 1-4 týdnů. 3. Příprava cévních štěpů z prasečích arterií decelularizací, chemickým síťováním a potahováním proteinovými vrstvami a jejich osídlení endotelovými buňkami (na vnitřní straně) anebo kmenovými buňkami (z obou stran štěpů). Dlouhodobá kultivace cévních štěpů v bioreaktoru. 4. Hodnotit pokrytí vnitřní strany protézy endotelem, prokázat a měřit přítomnost diferenciačních markerů. Hodnotit prorůstání cévních štěpů kmenovými buňkami a diferenciaci kmenových buněk na endotelové buňky a hladké svalové buňky.
Pracoviště:
Děkanát
Rok:
2014 - 2017
Program:
ALFA: Program na podporu aplikovaného výzkumu a experimentálního vývoje

Řešitel:
prof. MUDr. Jozef Rosina, Ph.D., MBA
Anotace:
Cílem navrhovaného projektu je podpořit rozvoj a následnou stabilizaci kvalitní výzkumně-výukové infrastruktury Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT (FBMI). Zkvalitnění a navýšení kapacity vědeckovýzkumných laboratoří je základem pro zlepšení kvality poskytovaného vzdělávání zaměřeného na výzkumné, vývojové a inovační aktivity v oblasti biomedicínského inženýrství. Cílovou skupinou v tomto kontextu, jsou tedy studenti (PhD., Mgr., Bc.) ale i uchazeči o studium a zaměstnanci FBMI, v širším kontextu celá ČR, která může profitovat ze zvýšení kvality poznatků realizovaných díky projektu BIOKOS. Na základě současného stavu podaných přihlášek, průzkumu zájmu o studium a predikce vývoje počtu studentů fakulty bylo konstatováno, že FBMI má nedostačující prostorové, přístrojové a laboratorní vybavení pro provádění vlastní výzkumné činnosti spojené s výukou, a to zejména v doktorském a magisterském studiu.
Pracoviště:
Katedra zdravotnických oborů a ochrany obyvatelstva
Rok:
2011 - 2013
Program:
Operační program Výzkum a vývoj pro inovace

Řešitel:
prof. MUDr. Jozef Rosina, Ph.D., MBA
Anotace:
Cílem projektu je podpora spolupráce mezi lékařskými fakultami a fakultou biomedicínského inženýrství v ČR. Podpora vzdělávacích a školících aktivit bude realizována ústavy lékařské biofyziky prostřednictvím stáží a odborných praxí. Spolupráce rozšíří odborné dovednosti účastníků odborných stáží a konferencí o oblast moderních vyšetřovacích i laboratorních metod a aplikací nových technologií v medicíně
Pracoviště:
Katedra zdravotnických oborů a ochrany obyvatelstva
Rok:
2011 - 2014
Program:
OPVK - operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost - Strukturální fondy EU - CZ.1.07/2.4.00/17.0058

Řešitel:
prof. MUDr. Jozef Rosina, Ph.D., MBA
Spoluřešitelé:
doc. Vladimír Rogalewicz, CSc.
Anotace:
V daných socioekonomických podmínkách České republiky vytvořit metodiku hodnocení využití zdravotnických prostředků, zpracování jejího návrhu pro podmínky České republiky a ověření možnosti jejího použití na vybraných prostředcích zdravotnické techniky. Jako jedna z možných metod se jeví metoda analýzy nákladů a přínosů (CBA). V oblasti ocenitelných nákladů a přínosů budou využity standardní nástroje a postupy, které budou porovnávány se zahraničními přístupy. Významný přínos projektu bude v oblasti neocenitelných nákladů a přínosů, kde průzkumem ve zdravotnických zařízeních bude stanovena průměrná hodnota a doporučené toleranční pásmo těchto parametrů. Následným přínosem celého projektu je vysoká míra implementovatelnosti dané metodiky.
Pracoviště:
Děkanát
Rok:
2010 - 2014
Program:
Resortní program výzkumu a vývoje Ministerstva zdravotnictví III