Granty a projekty

informace pocházejí z univerzitní databáze V3S

Řešitel:
Anotace:
Spoje konstrukcí ze skla je z mnoha důvodů, jako např. křehké porušení a relativně nízká pevnost v tahu skla společně s architektonicko-estetickými požadavky na transparentnost, výhodné provádět jako lepené. Širšímu použití technologie lepení ve stavebnictví však brání nedostatek znalostí a důvěry v dlouhodobé mechanické vlastnosti a chování spoje. Toto je ovlivněno okolním prostředím, zejména vlhkostí, která je velmi významným degradačním faktorem pro většinu polymerů. Kombinovaný vliv dlouhodobého mechanického zatížení a vlhkosti pak často představuje skutečné podmínky, kterým je spoj vystaven po celou dobu své životnosti. Proto je předkládaný projekt zaměřen na stanovení mechanismu degradace a na stanovení dlouhodobých mechanických charakteristik lepených spojů určených pro nosné konstrukce ze skla. Zkušební tělesa budou vystavena jak kombinaci dlouhodobého zatížení a vlhkosti, tak oběma vlivům odděleně pro zjištění změn nezávisle na sobě. Degradační mechanismus bude zkoumán také dalšími chemicko-fyzikálními analýzami a numerickými simulacemi.
Pracoviště:
Oddělení experimentálních a měřicích metod
Rok:
2022 - 2024
Program:
Standardní projekty

Řešitel:
prof. Ing. Martina Eliášová, CSc.
Spoluřešitelé:
Ing. Miroslav Vokáč, Ph.D.; Ing. Klára Vokáč Machalická, Ph.D.
Anotace:
Mechanické vlastnosti, bezpečnost a spolehlivost lepených spojů závisí na kvalitě provedení spoje, kohezní pevnosti lepidla, adhezi k substrátu a odolnosti proti stárnutí (životnosti). Působení okolního prostředí na stárnutí lepeného spoje a materiál substrátu mají významný vliv na adhezní síly na rozhraní mezi lepidlem a substrátem. Proto je předkládaný projekt zaměřen na vyhodnocení odolnosti dvou různých lepidel vůči působení okolního prostředí (environmentálního stárnutí) ve spojích s různými kovovými materiály, které se často používají ve stavebnictví. Odolnost vůči účinkům okolního prostředí bude určena jako zhoršení mechanických vlastností společně s vyhodnocením způsobu porušení spojů po vystavení podmínkám urychleného laboratorního stárnutí. Změny ve spojích vystavených stárnutí, prokázané zhoršením mechanických vlastností, budou následně podrobeny chemicko-fyzikální analýze s cílem určit příčinu degradace. Experimentální analýza bude doplněna numerickou analýzou spoje vystaveného a nevystaveného laboratornímu stárnutí pomocí MKP.
Pracoviště:
Katedra ocelových a dřevěných konstrukcí
Rok:
2018 - 2020
Program:
Standardní projekty

Řešitel:
Anotace:
Adaptivní fasády mají velkou budoucnost při úsporách energie v budovách. Vnější obkladové prvky předvěšené k prosklené fasádě mohou svým chováním plynule měnit tok energie a světla podle aktuálních potřeb a tím významně snižovat spotřebu energie na vytápění/chlazení a osvětlení. Svou funkcí také zlepšují kvalitu vnitřního prostředí. Současná architektura tyto prvky často navrhuje jako předvěšené k lehkému prosklenému plášti. Ke konstrukci energeticky efektivních prvků se používá široká škála netradičních materiálů: plasty, kompozitní materiály, GRC (sklocement), kompozitní panely (tzv. bondy), sklo, ocel, hliník apod. Pro způsob upevnění obkladových prvků je architekty stále častěji požadováno lepení, které je ale v oblasti stavebnictví neprobádanou oblastí. Proto je velmi důležité zaměřit se na podrobný vývoj lepených spojů pro tyto netradiční materiály v aplikaci na adaptivních fasádách. Tyto spoje musí vykazovat požadované mechanické vlastnosti v rámci doby životnosti fasády
Pracoviště:
Oddělení experimentálních a měřicích metod
Rok:
2015 - 2017
Program:
COST

Řešitel:
prof. Ing. Jiří Studnička, DrSc.
Spoluřešitelé:
prof. Ing. Martina Eliášová, CSc.; Ing. Tomáš Fremr, Ph.D.; Ing. Michal Netušil, Ph.D.; Ing. Klára Vokáč Machalická, Ph.D.; doc. Ing. Tomáš Vraný, CSc.; Ing. Jiří Žižka, Ph.D.
Anotace:
Projekt řeší chování pokročilých konstrukcí z oceli a skla při nejrůznějších kombinacích zatížení. Zahrnuje témata šesti doktorandů katedry.
Pracoviště:
Katedra ocelových a dřevěných konstrukcí
Rok:
2010 - 2012
Program:
Studentská grantová soutěž ČVUT - SGS10/237/OHK1/3T/11