Požadavky a funkce konstrukce – trupu, křídla, řízení, přistávacího zařízení, pylonů, gondol. Požadavky a funkce systémů – drenáže, rozvody vody, osvětlení.
Předmět „Letecké motory“ pojednává jak o vlastních motorech jako tepelných pístových spalovacích motorech, tak i o proudových a dvouproudových turbínových motorech a propulzních systémech, především o vrtuli, o ventilátorovém propulzním systému a o tryskovém pohonu jednoproudových motorů.
První část předmětu, který studenty seznámí především se základními technikami spojování jak kovových, tak i nekovových materiálů. Těmito způsoby jsou zejména nýtování, sváření, pájení a lepení. Dále představuje základní kovy a nekovy včetně kompozit, které jsou součástí moderních letadel. V neposlední řadě jsou zde uvedeny techniky uložení pružin, pér, převodů, ozubených lan, trubek a hadic na letadle.
Seznámení se s používanými nástroji a jejich používání. Získání zručnosti při zpracovávání různých materiálů. Postupy při vytváření různých druhů spojů a jejich případná demontáž.
Seznámení se s používáním speciálního nářadí, přípravků a měřící techniky a osvojení si používání tohoto vybavení. Ovládání základních obráběcích strojů.
Letadlový turbínový motor - detailní popis a vysvětlení účelu, činnosti a funkce obslužných systémů letadlového turbínového motoru - mazání, chlazení, dodávka a řízení množství paliva, spouštění motoru a indikace motorových provozních parametrů. Činnost, funkce a konstrukce turbovrtulových, turbohřídelových motorů a pomocných energetických jednotek. Zástavba motoru v letounu a diagnostické metody.
Organizace oprávněné k údržbě (AMO), organizace pro řízení letové způsobilosti (CAMO), organizace pro výcvik a provádění zkoušek údržby (MTO), průvodní technická dokumentace a dodatečné instrukce ICA, postup uvolnění letadla do provozu, programy a plánování údržby, modifikace a všeobecné metody oprav, těžiště a hmotnosti letadla, lidský činitel v údržbě letadel.
Studentům je poskytnut přehled o zásadách bezpečných pracovních postupů a také náhled do historie údržby letadel. Dále je představeno nářadí, které je při těžké údržbě letadel využíváno a také základní postupy péče o něj. Značná část předmětu je věnována technickým výkresům a také propojovacímu systému elektrického vedení (EWIS).
Základy promítání, technického kreslení, technologického a provozního značení. Hydraulická, pneumatická, palivová, elektrická a bloková schémata v letectví.