Granty a projekty

informace pocházejí z univerzitní databáze V3S

Řešitel:
Spoluřešitelé:
doc. Ing. Denisa Mocková, Ph.D.
Anotace:
Chod logistického řetězce je ovlivněn řadou vnějších a vnitřních faktorů. Vnější faktory obvykle řetězec není schopen ovlivnit a pouze se jim musí přizpůsobit - např. ekonomické či politické vlivy. Naopak vnitřní faktory může plně řídit a v případě potřeby optimalizovat. Jedním z velmi důležitých vnitřních faktorů, který má obrovský vliv na chod celého řetězce je komunikace a synchronizace procesů na sebe navazujících článků. Moderním trendem v oblasti optimalizace procesů na sebe navazujících článků je vytváření digitálního dvojčete (Digital Twin) a provádění simulací, které ukazují chování systému. Tyto nástroje mohou sloužit k identifikaci slabých míst, které snižují efektivnost celého řetězce. Dále mohou být použity pro otestování robustnosti systému, kdy simulují reakce systému na nenadálé negativní události např. nárůst či pokles poptávky nebo výpadky dodávek od dodavatelů v rámci celého řetězce. Projekt navazuje na získané poznatky z projektu SGS22/125/OHK2/2T/16 "Výzkum v oblasti výpočetních metod pro optimalizaci procesů v postprodukčních částech specifických logistických řetězců", který se zabýval aplikací metod matematického programování v prostředí postprodukčních částí specifických logistických řetězců. Projekt cílí na problematiku zvyšování efektivity postprodukčních fází logistických řetězců pomocí simulačních nástrojů. Řešená část logistického řetězce bude začínat v technologických skladech a končit u koncových zákazníků včetně zařazení zpětné logistiky pro příjem vrácených produktů do postprodukční části řetězce. Předmětem výzkumu bude využití simulačních nástrojů pro vizualizaci logistického řetězce, identifikaci jeho slabých míst a návrh možných řešení pro eliminaci těchto slabých míst.
Pracoviště:
Rok:
2024 - 2024
Program:
Studentská grantová soutěž ČVUT - SGS24/068/OHK2/1T/16

Řešitel:
Ing. Bc. Matúš Kováč
Spoluřešitelé:
Ing. Andrea Hrníčková; doc. Ing. Denisa Mocková, Ph.D.; doc. Ing. Dušan Teichmann, Ph.D.
Anotace:
Logistický řetězec je propojení trhu spotřeby s trhy zdrojů (surovin, materiálů a polotovarů) z hmotného i nehmotného hlediska, které vychází z poptávky konečného zákazníka. Logistický řetězec musí efektivně reagovat na nejrůznější potřeby a požadavky jeho jednotlivých článků. Efektivita procesů probíhajících v logistickém řetězci může výrazně pozitivně ovlivnit ekonomiku řetězce. V rámci projektu bude řešena problematika zvyšování efektivity postprodukčních fází logistických řetězců. Řešená část logistického řetězce bude začínat v technologických skladech a končit u koncových zákazníků. Předmětem výzkumu bude návrh výpočetních metod, které kromě zvyšování efektivity v řešené části logistických řetězců budou zohledňovat možnost flexibilní reakce na parametrické změny konkrétních komponentů logistických řetězců a také na vhodnou koordinaci procesů v jednotlivých komponentech logistického řetězce.
Pracoviště:
Rok:
2022 - 2023
Program:
Studentská grantová soutěž ČVUT - SGS22/125/OHK2/2T/16

Řešitel:
doc. Ing. Denisa Mocková, Ph.D.
Spoluřešitelé:
Ing. Andrea Hrníčková; Ing. Bc. Matúš Kováč; doc. Ing. Dušan Teichmann, Ph.D.
Anotace:
Hlavní pozornost v rámci řešení projektu bude zaměřena zejména na tvorbu elektronické sbírky úloh (cca 50 úloh) nejen sloužících k důkladnému procvičení znalostí získaných v průběhu přímé výuky, ale především také vyznačujících se významným aplikačním potenciálem v oblasti dopravy a logistiky, protože jedině tak lze důkladně propojit teorii s praxí a účelně získávat kompetence pro aplikaci teoretických poznatků při řešení praktických úloh. Každá část elektronické sbírky úloh bude obsahovat ukázky řešených úloh, a to jak základní úrovně, tak i z oblasti praktických aplikací a další neřešené úlohy různé úrovně obtížnosti včetně výsledků a postupu řešení. Při řešení úloh z reálné dopravní praxe bude důraz kladen na identifikaci správného postupu řešení a zejména transformaci reálné úlohy do podoby vhodné pro uplatnění odpřednášených metod a závěrečnou interpretaci dosažených výsledků v podobě, jak ji vyžadují pracovníci v reálné praxi podílející se na realizaci navrhovaného řešení (dispečeři, ekonomové, operátoři dopravních prostředků apod.).
Pracoviště:
Rok:
2022 - 2022
Program:
Vnitřní soutěž PPSR