Charakteristika katedry

Odbornost Katedry Chytrých měst a regionů je založena na základních pilířích, které garantují zvyšování kvality života ve městech a regionech, a jejich udržitelný rozvoj. Jedná se Logistiku chytrých měst a regionů se zaměřením na city logistiku, dopravní obslužnost měst a regionů (provázanost mobility a logistiky), posilování udržitelnosti a odolnosti logistických řetězců či dekarbonizaci logistiky. Mezi zásadní témata patří nové technologie pro doručování zásilek tzv. „novou poslední míli“ a simulační modelování v dopravní logistice.

Další pilíř tvoří Technologie dopravy. Předmětem řešení je jak samotná technologie dopravy v jednotlivých dopravních módech (železniční doprava, silniční doprava) se zaměřením na kapacitu dopravní cesty, tak i technologie dopravy aplikovaná do řešení problematiky veřejné dopravy. Zabýváme se dopravní obslužností měst a regionů, tj. problematikou plánování nabídky dopravních služeb od vymezení poptávky po přepravě (nástroji dopravního plánování, dopravně-geografických analýz a dopravního modelování) až k samotné provozní části (plánování linek, plánování jízdních řádů, oběhy vozidel a směny personálu) V návaznosti na to pak i provozní koncepcí pro dálkovou dopravu a vysokorychlostní tratě, ekonomikou provozu či alternativními pohony na ve veřejné dopravě.

Nedílnou součástí tohoto chytrých řešení je i Ekonomika a management chytrých měst a regionů. Zabýváme se ekonomikou a managementem dopravních systémů, projektovým řízením a dalšími měkkými dovednosti doplněnými o potenciálně nové oblasti výzkumu jako např. ekonomické zkoumání dopadu klimatických změn na územní celky, ekonomické posuzování koncepcí dílčích smart řešení (kritická infrastruktura dopravních cest a terminálů, průmyslové zóny, turismus, železniční stanice a další), ESG nefinanční audity a environmentální klasifikací jednotlivých činností ve smyslu taxonomie EU.

Nadstavbou pro výše uvedená témata je pak nový směr katedry Umělá inteligence pro chytrá města a regiony, resp. využití jak nových algoritmů pro extrakci znalostí, vytváření digitálních dvojčat, modelů, simulací územních celků, ale i pokročilou vizualizaci pomocí virtuální a rozšířené reality. Součástí této oblasti je i výzkum komplexních systémů, multiagentních technologií či emergentního chování.

Katedra garantuje dual-degree magisterský studijní program Smart Cities vyučovaný v anglickém jazyce ve spolupráci s The University of Texas at El Paso (UTEP). Jedná se o jediný technicky orientovaný dual-degree program s americkou univerzitou v ČR.

A spolupracujeme s řadou dalších zahraničních pracovišť: ÖBB, DB, TU Dresden, ETH Zürich či TU Graz.

V komerční sféře a státní správě pak spolupracujeme s MD ČR, MMR ČR, MPO ČR, Citya, Smartplan, Linet, KPMG, HPE či SITA a řadou dalších.