Publikace

informace pocházejí z univerzitní databáze V3S

Autoři:
Publikováno:
2020, Silniční obzor, 81 (10), p. 255-258), ISSN 0322-7154
Anotace:
Článek pojednává o Drážní promenádě – komunikaci pro bezmotorovou dopravu (chodce, cyklisty a in-line bruslaře) na zemním tělese rušené dvoukolejné železniční trati ve Vršovicích a Strašnicích v Praze. Promenáda, na jejíž trase se nacházejí tři lávky, bude obklopena liniovým parkem. Návrh počítá s využitím stávajících železničních objektů.
Typ:
Článek v odborném recenzovaném periodiku česky

Autoři:
Publikováno:
2020, Pražská technika, 22. (5), p. 20-20), ISSN 1213-5348
Typ:
Článek v populárně vědeckém periodiku česky

Autoři:
Sýkorová, M.; Tománek, P.; Šušlíková, L.; Ing. Markéta Honcová; Staňková, N.; Čtverák, M.; Macháč, J.; Hekrle, M.
Publikováno:
2020
Anotace:
Podkladová studie se zaměřuje na hospodaření s dešťovou vodou (HDV) v urbanizovaném prostředí města ve vazbě na modrou a zelenou infrastrukturu (MZI). Podkladová studie shrnuje klíčové přístupy a motivace jednotlivých oborů, které jsou HDV ve městě dotčeny. Je zapotřebí lépe koordinovat činnosti a znalosti související s rekonstrukcí a rozvojem urbanizovaného území ve vztahu k HDV a MZI ve městech. Podkladová studie tyto víceoborové znalosti a zkušenosti propojuje, dává je do souvislostí a komplexně shrnuje.
Typ:
Výzkumná zpráva v češtině

Autoři:
Fialová, I.; Ing. Markéta Honcová; Kácovský, J.; doc. Ing. Josef Kocourek, Ph.D.
Publikováno:
2019, 2019 Konference - 25 let Fakulty dopravní, Praha, České vysoké učení technické v Praze), p. 26-32), ISBN 978-80-01-06545-7
Anotace:
V akademickém roce 2017/2018 proběhl již třetí ročník mezifakultní spolupráce mezi Fakultou dopravní a Fakultou architektury, ČVUT v Praze. Na tvorbě veřejného prostoru se podílejí různé profese, mimo jiné dopravní inženýři a architekti. Obě profese mají rozdílné cíle, navrhují veřejný prostor ze svého úhlu pohledu a kladou na něj rozdílné požadavky, které mohou být vzájemně neslučitelné (např. kapacita komunikace a plynulost dopravního proudu oproti pobytové a estetické hodnotě). Tento rozpor lze překonat pouze kompromisem, který je postaven na dialogu obou profesí. Bohužel tento dialog v praxi neprobíhá tak často, jak by mohl. Proto byla započata spolupráce dopravních inženýrů a architektů již na úrovni studentů, kteří ve smíšených skupinách řeší problémy z praxe. Výsledkem jsou veřejné prostory navržené s citem pro estetiku a obyvatelnost, které zároveň ve svých parametrech odpovídají skutečným potřebám dopravní obslužnosti. Tato prvotní zkušenost s druhou profesí připravuje studenty na budoucí praxi a dává příslib vzniku kvalitních veřejných prostorů.
Typ:
Stať ve sborníku z fakultní konference česky

Autoři:
Ing. Markéta Honcová; Kácovský, J.
Publikováno:
2018, 8th International Scientific Conference CMDTUR 2018, Žilina, University of Žilina), p. 132-140), ISBN 978-80-554-1485-0
Anotace:
This academic year was the third year of the cooperation between Faculty of Transportation Sciences and Faculty of Architecture, CTU in Prague. Both architects and transport engineers are involved in the creation of public spaces. Individual professions have various points of view and their demands differ as well. These can be incompatible – for instance a fluent traffic flow versus an aesthetic value. Mentioned contradictions can be overcome only by a compromise that is based on the dialogue and cooperation. Unfortunately, in the real world the situation is not that easy and the dialogue does not take place as often as it could. Therefore, the cooperation between transport engineers and architects at the university level begun. Students, grouped into mixed teams, solve practical problems. The results represent a design of public spaces with a sense of aesthetics and habitat, which at the same time match their actual needs for transportation. This experience prepares students for future problems and promises high-quality projects for public spaces.
Typ:
Stať ve sborníku z mezinár. konf.