V návaznosti na naše aktivity v oblasti dopravního inženýrství, chytrých dopravních technologií a udržitelné dopravy realizujeme projekt pro zlepšení veřejné dopravy v Česko-Saském Švýcarsku.
Tento projekt reflektuje rychle se měnící svět dopravy a dlouhodobě se snižující poměr cestujících ve veřejné dopravě na úkor osobních automobilů. Některé lokality tímto trendem trpí více než ostatní. Jednou z takových lokalit je turisticky exponovaná oblasti Českého a Saského Švýcarska, která v turistických sezónách zažívá obrovský přetlak parkujících vozidel, což sebou nese množství negativních vlivů v napříč chráněnou krajinou oblastí.
Cílem projektu je vytvořit strategie a implementovat opatření, která zlepší kvalitu veřejné dopravy a sníží podíl individuální automobilové dopravy v regionu Česko-Saského Švýcarska. Hlavní pozornost je zaměřena na analýzu současného stavu dopravy, rozvoj sběrných parkovišť a zvýšení atraktivity hromadné dopravy.
Projekt se zaměřuje na několik klíčových oblastí. Prvním krokem je detailní analýza a průzkum současného stavu veřejné dopravy v regionu. Tato analýza se soustředí na spokojenost cestujících a identifikaci klíčových faktorů, které ovlivňují kvalitu dopravních služeb. Součástí je také analýza dat z dopravních průzkumů, kde se zjišťuje počet zaparkovaných vozidel v NP.
Strategické plánování hraje v projektu zásadní roli. Odborníci na základě průzkumů předkládají doporučení, která jsou integrována do širších strategických plánů pro rozvoj dopravní infrastruktury, což umožňuje dlouhodobý a udržitelný rozvoj dopravního systému v parcích.
Koordinace a komunikace mezi všemi zúčastněnými stranami je dalším klíčovým aspektem projektu. Organizace setkání, příprava dokumentace a podpora administrativních úkolů jsou nezbytné pro úspěšnou realizaci projektu.
Projekt má ambiciózní cíle, včetně zvýšení efektivity veřejné dopravy, snížení podílu individuální automobilové dopravy, zlepšení kvality života obyvatel Česko-Saského Švýcarska a ochraně národních parků.
Vedoucím projektu je ČVUT v Praze, Fakulta dopravní-pracoviště Děčín. Partnery projektu jsou TU Dresden, Správa Národního parku České Švýcarsko a Regionalverkehr SächsicheSchweiz-Osterzgebirge GmbH. Na projektu dále spolupracují DÚK, VVO, Správa Národního parku Saské Švýcarsko a další.
Máte-li jakékoliv dotazy k projektu, neváhejte se na nás obrátit:
Ing. Jiří Zeisek, zeisek@fd.cvut.cz, +420 720 071 343
Projekt se z větší části zaměří na vytvoření komplexního prostředí pro vývoj pokročilých asistenčních a autonomních vozidlových systémů na území Ústeckého kraje. To bude zahrnovat rozšíření virtuálního modelu U SMART ZONE - polygonu pro testování pokročilých asistenčních a autonomních vozidlových systémů tak, aby se přiblížil standardu virtuálního dvojčete a nabízel komplexní, heterogenní a stochastické prostředí pro virtuální testování vozidlových systémů a tvorbu dopravních simulací především typu human-in-the-loop (testování chování lidského faktoru) a vehicle-in-the-loop (testování chování vozidel v simulovaném prostředí). Oba tyto přístupy těží z vysoce realistického vizuálního zpracování a možnosti paralelního testování, tj. měření a porovnávání hodnot v reálném a simulovaném prostředí na stejném úseku silnice. Z tohoto procesu budou následně vytvořeny metody tvorby rozsáhlých virtuálních modelů určených pro pokročilé dopravní simulace.
Na projektu spolupracuje ČVUT Fakulta dopravní a Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská spolu s Univerzitou J. E. Purkyně v Ústí nad Labem Fakultou sociálně ekonomickou a společností Aurel CZ.
Zajímá-li vás tento projekt, můžete si o něm přečíst více v článku Projekt SimulUK.
Máte-li jakékoliv dotazy k projektu, neváhejte se na nás obrátit:
Ing. Martin Scháno, schano@fd.cvut.cz, +420 606 771 763