Projekty a granty

informace pocházejí z univerzitní databáze V3S

Řešitel:
Ing. Tomáš Fíla, Ph.D.
Spoluřešitelé:
Anotace:
Flash X-ray system and high speed X-ray imaging methods will be used to investigate the internal processes in the materials during dynamic loading. The developed experimental equipment will be employed for investigation in field of modern materials for ballistic and impact protection, personal protective equipment or aerospace/space applications, e.g., sandwiches, composite panels and metamaterials, and to characterize their fundamental mechanical processes like failure and fracture behavior, wave propagation and constituent materials interaction. Significant part of research will be aimed on experimental investigation of materials filled with dilatant fluid. In this field, the combination of X-ray flash system with instrumented dynamic experiments can reveal crucial aspects of their deformation behavior. The outputs of the project will provide an important insight into deformation behavior and will serve as an important basis for reliable numerical modeling of the related problems and for relevant optimization schemes during design process of state-of-the-art materials. The goal of the project is experimental investigation of state-of-the-art materials during impacts
Pracoviště:
Rok:
2022 - 2026
Program:
JUNIOR STAR

Řešitel:
prof. Ing. Ondřej Jiroušek, Ph.D.
Spoluřešitelé:
Ing. Marcel Adorna; Ing. Tomáš Doktor, Ph.D.; Ing. Jan Falta; Ing. Tomáš Fíla, Ph.D.; Ing. Michaela Jurko; doc. Ing. Petr Zlámal, Ph.D.; Ing. Jan Šleichrt, Ph.D.
Anotace:
Cílem projektu je vyvinout a experimentálně ověřit nový stavební panel založený na polymerním buněčném jádru s povrchem z nanokrystalického kovu s jedinečnými absorbčními vlastnostmi. Citlivost materiálu buněčných stěn, resp. prutů (polymerní pěny a auxetické struktury) na rychlost deformace bude dosaženo pomocí efektu mikrosetrvačnosti potažené struktury vykazující dodatečnou schopnost disipace velkého množství energie. Pro optimalizaci návrhu struktury je zapotřebí hluboká znalost deformačního chování pro specifické impaktní podmínky. Numerické modelování bude provedeno na všech strukturálních úrovních, od chování jednotlivé buňky až po chování celého panelu. Bude použita kombinace několika experimentálních metod (mikro-CT, statické tlakové zkoušky, zkoušky v pádostroji, SHPB a experimenty s využitím vzduchového děla). Experimentální výsledky budou sloužit k ověření MKP modelů popisujících deformační chování od malých až po vysoké rychlosti deformace. Projekt staví na předchozích zkušenostech obou týmů s numericko/experimentální optimalizací kovových pěn a auxetických struktur.
Pracoviště:
Rok:
2019 - 2021
Program:
Standardní projekty

Řešitel:
Ing. Jan Šleichrt, Ph.D.
Spoluřešitelé:
prof. Ing. Ondřej Jiroušek, Ph.D.
Anotace:
Navrhovaný projekt je zaměřen na měření a popis mechanického chování pokročilých materiálů (buňečné materiály, auxetické struktury, kompozitní materiály atp.) při středních a vysokých rychlostech deformace pomocí experimentální sestavy SHPB a její modifikací. Závislost materiálových charakteristik na rychlosti deformace je klíčovým parametrem při posuzování vlastností materiálu, ať při použití v dopravních aplikací - absorbce deformační energie při nárazu (deformační zóny), či v případě ochrany kritické infrastruktury. Předkládaný projekt se zaměřuje na metodiku měření složitých struktur, které budou schopny pohlcovat velké množství kinetické energie, a návrh penetračních experimentů těchto struktur materiálu. Analýza chování materiálů v místě dopadu impaktoru je velmi náročná, jelikož materiál vzorku znemožňuje optické zaznamenání průběhu deformace pro případnou digitální korelaci obrazu (DIC). Projekt počítá s návrhem konceptu měření a metodiky s využitím radigrafických metod k vyšetření a popisu deformace v místě impaktu, a to v součinnosti projektem OPVVV č. 19 (Excelentní výzkum). Projekt se zaměřuje na aplikaci nové metody OHPB pro stanovení chování materiálů při impaktním zatížení a na rozvoj zkoumání deformačního chování materiálů při impaktním zatížení pomocí RTG zobrazování. Projekt bude studovat použití dvou variant OHPB a využití rentgenového záznamu pronikajícího projektilu zkoumaným materiálem. Výsledky experimentů budou sloužit pro popis chování materiálů při extrémním zatížení a rozvoj numerických metod pro simulace těchto dějů pomocí metody konečných prvků. Projekt tématicky navazuje na národní projekt GAČR (GA15-15480S), který byl zaměřen na modifikaci zařízení SHPB, a využívá jeho poznatky.
Pracoviště:
Rok:
2018 - 2019
Program:
Studentská grantová soutěž ČVUT - SGS18/155/OHK2/2T/16

Řešitel:
doc. Ing. Daniel Kytýř, Ph.D.
Spoluřešitelé:
Ing. Tomáš Doktor, Ph.D.; Ing. Michaela Jurko; Ing. Nela Krčmářová; Ing. Jan Šleichrt, Ph.D.
Anotace:
Konference navazuje na tradici česko-německých bilaterálních symposií, kterou založili prof. Karl-Hans Laermann (někdejší spolkový ministr školství a výzkumu) s prof. Stanislavem Holým (jedním z nejvýznamnějších odborníků v oblasti experimentální mechaniky) v roce 1985. O rozvoj konference v následujících letech se významnou měrou zasloužil prof. Josef Jíra (bývalý děkan ČVUT FD). Cílem konference je setkání mladých vědeckých pracovníků, doktorandů a studentů z evropských univerzit a výzkumných center, prezentace výsledků jejich výzkumu, výměna zkušeností a navazování kontaktů. Výsledky jsou prezentovány formou přednášek s diskusí. Jednotlivé sekce budou uvedeny vyzvanými přednáškami předních odborníků (letos prof. M. Gutermann, prof. O. Jiroušek). Na základě diskuze nad řešenými tématy vznikají návrhy na mezinárodní výzkumné projekty nebo stáže jednotlivých účastníků. Všechny příspěvky projdou před publikováním standardním peer-review procesem, pro nemalou část účastníků prvním v jejich publikační činnosti. Sborník plných textů vyjde v rámci recenzovaného časopisu Acta Polytechnica CTU Proceedings, vydávaného nakladatelstvím ČVUT, který usiluje o zařazení do citační databáze Scopus. Tematické zaměření konferece zahrnuje zejména - Pokročilé experimentální metody mechaniky kontinua a mechaniky tekutin - Nedestruktivní zkoušení - Lomová mechanika, poruchy materiálu - Biomechanika - Hybridní numericko-experimentální metody - Problematika technologických procesů - Mikro- a nano- aplikace
Pracoviště:
Rok:
2016 - 2016
Program:
Studentská vědecká konference ČVUT - SVK 48/16/F6

Řešitel:
doc. Ing. Daniel Kytýř, Ph.D.
Spoluřešitelé:
Ing. Tomáš Doktor, Ph.D.; Ing. Tomáš Fíla, Ph.D.; Ing. Petr Koudelka, Ph.D.; Ing. Jan Šleichrt, Ph.D.
Anotace:
Předmětem navrhovaného projektu je studium časově závislých procesů v heterogenních materiálech se složitou mikrostrukturou mající vliv na jejich mechanické vlastnosti a strukturální charakteristiky. Kombinace analytických, numerických a experimentálních přístupů bude použita pro popis vztahů mezi mechanickými vlastnostmi a mikrostrukturou studovaných materiálů. V teoretické části bude použito analytických a numerických metod pro hodnocení deformačního chování v závislosti na rychlosti zatěžování. Experimentální část bude zahrnovat rozvoj aplikací pro zpracování a vyhodnocení experimentů, dále pak návrh specializovaných měřících přístrojů a jejich řídicích prvků. Tyto metody budou nápomocné při optimalizaci využití pokročilých materiálů v dopravních aplikacích, jakož i posuzování bezpečného provozování konstrukcí a dopravních zařízení.
Pracoviště:
Rok:
2015 - 2017
Program:
Studentská grantová soutěž ČVUT - SGS15/225/OHK2/3T/16