Granty a projekty

informace pocházejí z univerzitní databáze V3S

Řešitel:
Ing. Jiří Smítka
Spoluřešitelé:
doc. RNDr. Ing. Marcel Jiřina, Ph.D.; Ing. Mgr. Ladislava Smítková Janků, Ph.D.
Anotace:
Hlavním cílem projektu je realizace funkčního vzorku krátké ruční palné zbraně s vestavěným elektronickým zámkem.
Pracoviště:
Katedra informační bezpečnosti
Rok:
2024 - 2026
Program:
TREND

Řešitel:
Ing. Daniel Vašata, Ph.D.
Spoluřešitelé:
Ing. Tibor Engler; Ing. Magda Friedjungová, Ph.D.; Ing. Jitka Hrabáková, Ph.D.; Ing. Matej Hulák; doc. RNDr. Ing. Marcel Jiřina, Ph.D.; Ing. Josef Koumar; Ing. Andrej Lukačovič; Ing. Filip Němec; Ing. Ivo Petr, Ph.D.; Ing. Richard Plný; Ing. Radek Smejkal; Ing. Dominik Soukup
Anotace:
Projekt se zaměřuje na výzkum nových metod účinné ochrany před kybernetickými hrozbami, které zneužívají zabezpečenou komunikaci ke kompromitaci serverů a počítačů v prostředí vysokorychlostních sítí. Budou zkoumány metody strojového učení vhodné pro určování charakteristik toků šifrované komunikace a souvisejících rizik pouze z dostupných metadat. Díky využití hardwarové akcelerace pro realizaci klasifikátorů využívající strojové učení umožní systém vysokorychlostní detekci bezpečnostních incidentů a jejich reportování do SIEM nástroje. Dále bude vyvinut modul pro analýzu incidentů ve formě zásuvného modulu do systému QRadar. Výstupy projektu budou také zahrnovat referenční datové sady síťového provozu a systém pro jejich sběr a anotaci.
Pracoviště:
Rok:
2022 - 2025
Program:
Strategická podpora rozvoje bezpečnostního výzkumu ČR 2019 - 2025 (IMPAKT 1)

Řešitel:
doc. RNDr. Ing. Marcel Jiřina, Ph.D.
Anotace:
Výzkum a vývoj systému na detekci onemocnění skotu.
Pracoviště:
Sekretariát děkana
Rok:
2018 - 2018
Program:
Projekty podpořené z ČR (pracovní kód k dodatečnému upřesnění)

Řešitel:
prof. Ing. RNDr. Martin Holeňa, CSc.
Spoluřešitelé:
doc. RNDr. Ing. Marcel Jiřina, Ph.D.; doc. Ing. Pavel Kordík, Ph.D.
Anotace:
One of the key tasks faced by the rapidly developing area of knowledge discovery in multimedia data, especially from video data, is detecting various human activities. The project will have two objectives, both belonging to basic research: On the one hand, it will contribute to further development of methods for the discovery of different kinds of knowledge in video data recording human activities, such as knowledge concerning shape, motion, color, background, scene, person-object interactions, or thermal infrared images making use of the available experimental environment at the Image Processing Laboratory at FIT CTU. On the other hand, it will perform research into different ways of fusion of multiple classification or regression models in such knowledge discovery tasks. In connection with that objective, the project will rely on the previous experience of its team members from research into combining classifiers and aggregating regression models.
Pracoviště:
Katedra teoretické informatiky
Rok:
2018 - 2021
Program:
Standardní projekty

Řešitel:
doc. RNDr. Ing. Marcel Jiřina, Ph.D.
Anotace:
Cílem ERDF aktivity je HW dovybavení nově budované laboratoře zpracování obrazu na FIT ČVUT a zabezpečení jejího fungování. Laboratoř bude dovybavena kamerami, měřicími stojany, zdroji osvětlení, objektivy, filtry a nap. zdroji. Aktivita navazuje na ESF aktivitu, která má za cíl vytvoření SW nástrojů pro zpracování obrazu pro práci studentů. Výstupem těchto dvou aktivit bude HW a SW infrastruktura pro realizaci projektů v oblasti zpracování obrazu a videa a podporu související výuky.
Pracoviště:
Katedra teoretické informatiky
Rok:
2017 - 2019
Program:
OPVVV - Operační program Výzkum, vývoj a vzdělávání - Strukturální fondy EU - CZ.02.2.67/0.0/0.0/16_016/0002551

Řešitel:
doc. RNDr. Ing. Marcel Jiřina, Ph.D.
Spoluřešitelé:
Ing. Tomáš Bartoň, Ph.D.; Ing. Magda Friedjungová, Ph.D.; Ing. Vojtěch Haur; doc. Ing. Pavel Kordík, Ph.D.; Ing. Stanislav Kuznetsov, Ph.D.; Ing. Ondřej Kužela; Mgr. Dana Léwová; Ing. Veronika Maurerová; Ing. Jan Motl, Ph.D.; Mgr. Petr Paščenko; Ing. Petr Pulc, Ph.D.; Ing. Ján Tkačík; Ing. Tomáš Řehořek, Ph.D.; Ing. Tomáš Šabata
Anotace:
Projekt se zaměřuje na perspektivní a neustále se rozšiřující oblast zpracování dat a vytěžování informačně obsažných údajů z dat. K metodám pro získávání informací se stále více využívají vybrané metody umělé inteligence, jako např. neuronové sítě nebo evoluční algoritmy. Do popředí se dostávají i kombinované modely nebo algoritmy pro zpracování textové informace (text mining). Perspektiva a potřebnost těchto témat je zřejmá z faktu, že každým rokem se zdvojnásobuje objem dat. Současně je zpracováváno jen 20 % dostupných dat.
Pracoviště:
Katedra teoretické informatiky
Rok:
2017 - 2019
Program:
Studentská grantová soutěž ČVUT - SGS17/210/OHK3/3T/18

Řešitel:
doc. Ing. Milan Polívka, Ph.D.
Spoluřešitelé:
Ing. Marie Duchoslavová; Dr. Ing. Libor Husník; doc. RNDr. Ing. Marcel Jiřina, Ph.D.; Renata Kroutilíková; Ludmila Mikšovská; RNDr. Patrik Mottl, Ph.D.; Ing. František Rund, Ph.D.; Helena Weigelová; Věra Červenková
Anotace:
Studentská vědecká konference POSTER 2017 je jednadvacátým ročníkem konference, která si jako svá témata vybrala kompletní průřez elektrotechnikou a informatikou rozšířený o související problematiku přírodních věd, biomedicínského inženýrství a historie vědy a techniky. Cílem konference je vytvořit fórum pro publikace doktorandů a magisterských studentů, na němž mohou získat první zkušenosti s vytvořením a obhajobou svých příspěvků. Anglický jazyk je jazykem jednacím. Konference je otevřená zahraničním účastníkům, kterých bývá pravidelně přes dvacet procent, takže stimuluje zkušenosti doktorandů s publikací na mezinárodním fóru. Na závěr konference jsou vyhodnocovány nejlepší prezentace v jednotlivých sekcích, čímž se daří využít přirozené soutěživosti mladých ke zlepšení kvality jejich písemných projevů i obhajoby posterů před návštěvníky, kterými jsou i členové hodnotících (programových) výborů. Konference se běžně účastní doktorandi FEL, FBMI a FIT. Těmito fakultami byla také spolupořádána v předcházejících letech a de facto bude takto pořádána i letos (i když to aplikace pro podání přihlášek nepodporuje). Seznam sekcí, informaci o programovém výboru a další informace lze získat na www stránce konference.
Pracoviště:
Fakulta elektrotechnická
Rok:
2017 - 2017
Program:
Studentská vědecká konference ČVUT - SVK 21/17/F3

Řešitel:
doc. RNDr. Ing. Marcel Jiřina, Ph.D.
Spoluřešitelé:
Ing. Jakub Novák
Anotace:
Předmětem služby inovačního voucheru pro společnost HS Project, spol. s r.o., je optimalizace kontrolních procesů, vývoj a výzkum dílčích prvků softwaru a hardwaru pro automatizovanou vizuální kontrolu defektů izolačních desek na výrobní lince.
Pracoviště:
Rok:
2017 - 2017
Program:
Projekty MPO nezahrnuté do CEP - 0010430

Řešitel:
doc. RNDr. Ing. Marcel Jiřina, Ph.D.
Spoluřešitelé:
Ing. Jakub Novák
Anotace:
Cílem projektu je návrh a realizace prototypu bezpečného systému pro dopravu, zamřeného na detekci bezpečného rozestupu mezi vozidly.
Pracoviště:
Rok:
2017 - 2017
Program:
Projekty MPO nezahrnuté do CEP - 0010967

Řešitel:
doc. RNDr. Ing. Marcel Jiřina, Ph.D.
Anotace:
Zařízení pro detekci vad transparentních materiálů
Pracoviště:
Katedra teoretické informatiky
Rok:
2017 - 2018
Program:
GAMA: Program aplikovaného výzkumu, experimentálního vývoje a inovací

Řešitel:
Ing. Jiří Hájek, Ph.D.
Spoluřešitelé:
Ing. Jan Bárta, Ph.D.; prof. Ing. Bc. Karel Dušek, Ph.D.; Ing. Tomáš Dřížďal, Ph.D.; Ing. Jindřich Fornůsek, Ph.D.; prof. Ing. Miroslav Jelínek, DrSc.; doc. RNDr. Ing. Marcel Jiřina, Ph.D.; doc. Ing. Patrik Kutílek, MSc., Ph.D.; doc. Ing. Martin Leso, Ph.D.; Ing. Jan Mikšovský, Ph.D.; Ing. Michal Mára, Ph.D.; prof. Ing. Jiří Nožička, CSc.; prof. Mgr. Petr Páta, Ph.D.; doc. Ing. Jan Skočilas, Ph.D.; prof. Ing. Bc. Radoslav Sovják, Ph.D., LL.M.; Ing. Pavel Tichý, MBA; doc. Ing. Jiří Vodrážka, Ph.D.; doc. Ing. Jiří Vávra, Ph.D.; doc. Ing. Václav Čuba, Ph.D.; prof. Ing. Filip Železný, Ph.D.
Anotace:
Hlavním cílem projektu je ověřit aplikační potenciál výsledků VaV, za pomoci aktivit proof of concept nalézt konkrétní průmyslově uplatnitelná řešení a připravit jejich následné komerční využití. Stávající podpůrné nástroje ČVUT budou doplněny o nástroj nový – fond, z něhož budou aktivity proof of concept podporovány. Dalším cílem projektu je pak nastartovat a ustálit mechanismus postupného nahrazování projektem poskytnutých prostředků prostředky vlastními, získanými z úspěšně komercializovaných výsledků a fundraisingem, a zajistit tak nejen dlouhodobou udržitelnost systému aktivní podpory uplatnění výsledků s aplikačním potenciálem, ale díky zviditelnění úspěšně komercializovaných řešení pozitivně formovat myšlení zaměstnanců a studentů ČVUT k uplatňování výsledků v praxi.
Pracoviště:
Odbor strukturálních fondů
Rok:
2016 - 2019
Program:
GAMA: Program aplikovaného výzkumu, experimentálního vývoje a inovací

Řešitel:
doc. Ing. Milan Polívka, Ph.D.
Spoluřešitelé:
Ing. Marie Duchoslavová; Jitka Ešpandrová; Dr. Ing. Libor Husník; doc. RNDr. Ing. Marcel Jiřina, Ph.D.; Renata Kroutilíková; doc. Ing. Lenka Lhotská, CSc.; Ludmila Mikšovská; Ing. František Rund, Ph.D.; Helena Weigelová; Věra Červenková
Anotace:
Studentská vědecká konference POSTER 2016 bude jubilejním dvacátým ročníkem konference, která si jako svá témata vybrala kompletní průřez elektrotechnikou a informatikou rozšířený o související problematiku přírodních věd, biomedicínského inženýrství a historie vědy a techniky. Cílem konference je vytvořit fórum pro publikace doktorandů a magisterských studentů, na němž mohou získat první zkušenosti s vytvořením a obhajobou svých příspěvků. Anglický jazyk je jazykem jednacím. Konference je otevřená zahraničním účastníkům, kterých bývá pravidelně přes dvacet procent, takže stimuluje zkušenosti doktorandů s publikací na mezinárodním fóru. Na závěr konference jsou vyhodnocovány nejlepší prezentace v jednotlivých sekcích, čímž se daří využít přirozené soutěživosti mladých ke zlepšení kvality jejich písemných projevů i obhajoby posterů před návštěvníky, kterými jsou i členové hodnotících (programových) výborů. Konference se běžně účastní doktorandi FEL, FBMI a FIT. Těmito fakultami byla také spolupořádána v předcházejících letech a de facto bude takto pořádána i letos (i když to aplikace pro podání přihlášek nepodporuje). Seznam sekcí, informaci o programovém výboru a další informace lze získat na www stránce konference.
Pracoviště:
Fakulta elektrotechnická
Rok:
2016 - 2016
Program:
Studentská vědecká konference ČVUT - SVK 23/16/F3

Řešitel:
doc. RNDr. Ing. Marcel Jiřina, Ph.D.
Spoluřešitelé:
Ing. Danny Dočekalů; Ing. Tomáš Duda; Ing. Magda Friedjungová, Ph.D.; Ing. Vojtěch Haur; prof. Ing. RNDr. Martin Holeňa, CSc.; Ing. Martin Kopp, Ph.D.; doc. Ing. Pavel Kordík, Ph.D.; Ing. Petra Krnáčová; Ing. Stanislav Kuznetsov, Ph.D.; Ing. Ondřej Kužela; Ing. Jan Motl, Ph.D.; Mgr. Petr Paščenko; Ing. Petr Pulc, Ph.D.; Ing. Ján Tkačík; Ing. Radomír Vávra, Ph.D.
Anotace:
Projekt je zaměřen na vytěžování (data-mining) nestrukturovaných data z obsáhlých zdrojů. Jedná se zejména o obrazová a textová data. Pro zpracování těchto nestrukturovaných dat budou využity vybrané metody umělé inteligence (zejména neuronové sítě/deep learning, evoluční techniky a metody zpracování obrazu) a pokročilé metody z oblasti data-miningu (metody text-miningu a strojového učení). Perspektiva a potřebnost těchto témat je zřejmá z faktu, že každým rokem se zdvojnásobuje objem dat. V současnosti je zpracováváno jen 20 % dostupných dat.
Pracoviště:
Katedra teoretické informatiky
Rok:
2016 - 2016
Program:
Studentská grantová soutěž ČVUT - SGS16/119/OHK3/1T/18

Řešitel:
doc. RNDr. Ing. Marcel Jiřina, Ph.D.
Anotace:
Cílem projektu v rámci podprogram 1 - Znalostní ekonomika - je vývoj uceleného softwarového řešení v oblasti odhalování a předcházení frauduletnímu jednání ve finančním sektoru s využitím nejnovějších poznatků v oblasti datového a prediktivního modelování, analýzy komplexních grafových struktur a dynamických systémů a vytěžování znalostí z online datových zdrojů. Na řešení projektu se podílejí vynikající odborníci v oblasti modelování a algoritmizace z FIT ČVUT, společně s experty ze společnosti Profinit s mnohaletými zkušenostmi v oblasti softwarového vývoje pro finanční sektor.
Pracoviště:
Katedra teoretické informatiky
Rok:
2015 - 2016
Program:
EPSILON: Program na podporu aplikovaného výzkumu a experimentálního vývoje

Řešitel:
doc. RNDr. Ing. Marcel Jiřina, Ph.D.
Spoluřešitelé:
Ing. Jakub Bartel; Ing. Tomáš Bartoň, Ph.D.; Ing. Tomáš Borovička; Ing. Tomáš Fedor; prof. Ing. Michal Haindl, DrSc.; prof. Ing. RNDr. Martin Holeňa, CSc.; Ing. Martin Kopp, Ph.D.; doc. Ing. Pavel Kordík, Ph.D.; Ing. Mikuláš Krupička, Ph.D.; Ing. Stanislav Kuznetsov, Ph.D.; Ing. Jan Motl, Ph.D.; Mgr. Václav Remeš, Ph.D.; Ing. Radek Richtr, Ph.D.; Ing. Miroslav Skrbek, Ph.D.; Ing. Ján Tkačík; Ing. Jan Černý; Ing. Tomáš Řehořek, Ph.D.; Ing. Martin Šlapák, Ph.D.
Anotace:
Projekt se zaměřuje na perspektivní a neustále se rozšiřující oblast zpracování dat a vytěžování informačně obsažných údajů z dat. K metodám pro získávání informací se stále více využívají vybrané metody umělé inteligence, jako např. neuronové sítě nebo evoluční algoritmy. Do popředí se dostávají i kombinované modely nebo algoritmy pro zpracování textové informace (text mining). Perspektiva a potřebnost těchto témat je zřejmá z faktu, že každým rokem se zdvojnásobuje objem dat. Současně je zpracováváno jen 20 % dostupných dat.
Pracoviště:
Katedra teoretické informatiky
Rok:
2015 - 2015
Program:
Studentská grantová soutěž ČVUT - SGS15/117/OHK3/1T/18

Řešitel:
prof. Ing. Zbyněk Škvor, CSc.
Spoluřešitelé:
Ing. Marie Duchoslavová; Jitka Ešpandrová; Dr. Ing. Libor Husník; doc. RNDr. Ing. Marcel Jiřina, Ph.D.; Renata Kroutilíková; doc. Ing. Lenka Lhotská, CSc.; Ludmila Mikšovská; Ing. František Rund, Ph.D.; Helena Weigelová; Věra Červenková
Anotace:
Studentská vědecká konference POSTER 2015 bude již devatenáctým ročníkem konference, která si jako svá témata vybrala kompletní průřez elektrotechnikou a informatikou rozšířený o související problematiku přírodních věd, biomedicínského inženýrství a historie vědy a techniky. Cílem konference je vytvořit fórum pro publikace doktorandů a magisterských studentů, na němž mohou získat první zkušenosti s vytvořením a obhajobou svých příspěvků. Anglický jazyk je jazykem jednacím. Konference je otevřená zahraničním účastníkům, kterých bývá pravidelně přes dvacet procent, takže stimuluje zkušenosti doktorandů s publikací na mezinárodním fóru. Na závěr konference jsou vyhodnocovány nejlepší prezentace v jednotlivých sekcích, čímž se daří využít přirozené soutěživosti mladých ke zlepšení kvality jejich písemných projevů i obhajoby posterů před návštěvníky, kterými jsou i členové hodnotících (programových) výborů. Konference se běžně účastní doktorandi FEL, FBMI a FIT. Těmito fakultami byla také spolupořádána v předcházejících letech a de facto bude takto pořádána i letos (i když to aplikace pro podání přihlášek nepodporuje). Seznam sekcí, informaci o programovém výboru a další informace lze získat na www stránce konference.
Pracoviště:
Oddělení vědy a výzkumu
Rok:
2015 - 2015
Program:
Studentská vědecká konference ČVUT - SVK 28/15/F3

Řešitel:
doc. RNDr. Ing. Marcel Jiřina, Ph.D.
Spoluřešitelé:
Ing. Tomáš Bartoň, Ph.D.; Ing. Tomáš Borovička; Ing. Martin Brázdil; prof. Ing. Michal Haindl, DrSc.; Ing. Jiří Hanousek; prof. Ing. RNDr. Martin Holeňa, CSc.; Ing. Martin Kopp, Ph.D.; doc. Ing. Pavel Kordík, Ph.D.; Ing. Mikuláš Krupička, Ph.D.; Ing. Stanislav Kuznetsov, Ph.D.; Ing. Jakub Novák; Mgr. Václav Remeš, Ph.D.; Bc. Vladislav Richter; Ing. Miroslav Skrbek, Ph.D.; Ing. Jan Černý; Ing. Adam Činčura; Ing. Tomáš Řehořek, Ph.D.; Ing. Martin Šlapák, Ph.D.
Anotace:
Projekt se zaměřuje na perspektivní a neustále se rozšiřující oblast předzpracování dat a vytěžování informačně obsažných údajů z dat. K metodám pro získávání informací se stále více využívají vybrané metody umělé inteligence, jako např. neuronové sítě nebo evoluční algoritmy. Do popředí se dostávají i kombinované modely nebo algoritmy pro zpracovování textové informace (text mining). Perspektiva a pořebnost těchto témat je zřejmá z faktu, že každým rokem se zdvojnásobuje objem dat. Současně je zpracováváno jen 20 % dostupných dat.
Pracoviště:
Katedra teoretické informatiky
Rok:
2014 - 2014
Program:
Studentská grantová soutěž ČVUT - SGS14/102/OHK3/1T/18

Řešitel:
prof. Ing. Zbyněk Škvor, CSc.
Spoluřešitelé:
Ing. Marie Duchoslavová; Jitka Ešpandrová; Dr. Ing. Libor Husník; doc. RNDr. Ing. Marcel Jiřina, Ph.D.; Renata Kroutilíková; doc. Ing. Lenka Lhotská, CSc.; Ludmila Mikšovská; Ing. František Rund, Ph.D.; Helena Weigelová; Věra Červenková
Anotace:
Studentská vědecká konference POSTER 2014 bude již osmmnáctým ročníkem konference, která si jako svá témata vybrala kompletní průřez elektrotechnikou a informatikou rozšířený o související problematiku přírodních věd, biomedicínského inženýrství a historie vědy a techniky. Cílem konference je vytvořit fórum pro publikace doktorandů a magisterských studentů, na němž mohou získat první zkušenosti s vytvořením a obhajobou svých příspěvků. Anglický jazyk je jazykem jednacím. Konference je otevřená zahraničním účastníkům, kterých bývý pravidelně přes dvacet procent, takže stimuluje zkušenosti doktorandů s publikací na mezinárodním fóru. Na závěr konference jsou vyhodnocovány nejlepší prezentace v jednotlivých sekcích, čímž se daří využít přirozené soutěživosti mladých ke zlepšení kvality jejich písemných projevů i obhajoby posterů před návštěvníky, kterými jsou i členové hodnotících (programových) výborů. Konference se běžně účastní doktorandi FEL, FBMI a FIT. Těmito fakultami byla také spolupořádána v loňském roce a de facto bude takto pořádána i letos, i když to aplikace pro podání přihlášek nepodporuje. Seznam sekcí, informaci o programovém výboru a další informace lze získat na www stránce konference.
Pracoviště:
Fakulta elektrotechnická
Rok:
2014 - 2014
Program:
Studentská vědecká konference ČVUT - SVK 20/14/F3

Řešitel:
Mgr. Slávka Neťuková, Ph.D.
Spoluřešitelé:
Ing. Nela Benešová; Ing. Jiří Hanousek; doc. RNDr. Ing. Marcel Jiřina, Ph.D.; Ing. Jan Kauler, Ph.D.; Ing. Vladimír Kokh; doc. Mgr. Radim Krupička, Ph.D.; doc. Ing. Patrik Kutílek, MSc., Ph.D.; Mgr. Martin Ladecký; Ing. Jakub Novák
Anotace:
Předkládaný projekt je zaměřen na vytvoření prediktivního modelu pohybu dolních končetin. Tento prediktivní model vytvořený pomocí metod umělé inteligence bude zaměřen na identifikaci rizika pádů subjektu a jejich včasnému zabránění. Využití modelů dolních končetin vzrůstá nejen v rehabilitaci dolních končetin a protetice při hledání chůzových vzorů, které slouží jako základ pro řízený pohyb končetinami. Vytvořený model bude dále použit při návrhu robotického asistivního zařízení určeného seniorům, fyzicky slabým, apod. pro napomáhání (usnadnění) pohybu dolní končetiny. Součástí projektu je i vytvoření SW pro sběr a analýzu naměřených dat včetně kvantitativního expertního systému hodnocení kvality pohybu se zaměřením na pohyb nohou.
Pracoviště:
Katedra biomedicínské informatiky
Rok:
2012 - 2014
Program:
Studentská grantová soutěž ČVUT - SGS12/206/OHK4/3T/17

Řešitel:
doc. Mgr. Radim Krupička, Ph.D.
Spoluřešitelé:
doc. RNDr. Ing. Marcel Jiřina, Ph.D.; Ing. Vladimír Kokh; doc. Ing. Zoltán Szabó, Ph.D.
Anotace:
Navržený projekt je zaměřený na vytvoření komplexního informačního systému pro funkční vyšetření rizika pádů u pacientů ve vyšším věku. Jeho komplexnost spočívá ve vytvoření technického řešení bezkontaktního měření pohybů pacientů pomocí kamer a propojení s databázovým systémem pro sběr dat. Součástí systému bude analýza naměřených dat pomocí metod dolování informací se zaměřením na určení rizika pádu. Na řešení se budou aktivně podílet lékaři z Gerontologického centra v Praze a v Pardubicích, kde bude probíhat funkční vyšetření pacientů ve vyšším věku.
Pracoviště:
Katedra biomedicínské informatiky
Rok:
2010 - 2012
Program:
Studentská grantová soutěž ČVUT - SGS10/305/OHK4/3T/17

Řešitel:
doc. Mgr. Radim Krupička, Ph.D.
Spoluřešitelé:
doc. RNDr. Ing. Marcel Jiřina, Ph.D.
Anotace:
Parkinsonova choroba je neurodegenerativní onemocnění centrální nervové soustavy postihující motorický systém člověka. Onemocnění má široký rozsah počátečních symptomů, které jsou podobné s jinými neurologickými onemocněními, a proto je diagnóza často obtížná. Jeden z příznaků Parkinsonovy choroby je změna motorických schopností pacienta. Tématem projektu je zaznamenání a kvantifikování motorických schopnosti pacienta. Cílem práce je vyvinout objektivní metodu pro kvantitativní analýzu pohybu ruky u pacientů s neurologickým onemocněním. Pohyb ruky je snímán pomocí kamer. Dosud publikovány vědecké práce využívají vesměs 2D zobrazení pohybu. Očekává se, že díky 3D analýze se získají přesnější výsledky. Pro testování je zvolena manuální transportní úloha, při které musí pacient z předem určeného místa přesunout předmět na druhé místo. V rámci projektu bude realizována spolupráce s lékaři 1. neurologické kliniky LF MU a FN u Sv. Anny v Brně.
Pracoviště:
Katedra biomedicínské informatiky
Rok:
2008 - 2008
Program:
IGS ČVUT - CTU0805217

Řešitel:
Mgr. Pavel Janda
Spoluřešitelé:
doc. RNDr. Ing. Marcel Jiřina, Ph.D.
Anotace:
Poloha hlavy je jedním z významných indikátorů u pacientů s poruchou CNS jako jsou např.: porucha vestibulárního systému, paréza okohybných svalů, "movement disorders", blokáda a porucha postavení krční páteře. Exaktní měření polohy hlavy by bylo velkým přínosem pro objektivizaci a kvantifikaci těchto poruch. Doposud byly k měření polohy hlavy používány různé metody (jednodušší - použití měřidla, ale i složitější - inklinometr, fotoaparát). Nevýhoda některých metod byla ve větší časové náročnosti, u jiných vedla ke zbytečnému obtěžování pacienta. Hlavním cílem projektu je rozšíření stávající metody s využitím 3 videokamer za účelem zjištění rozdílu anatomické a fyziologické polohy hlavy. Vyšetřovaný subjekt bude snímán, výstupem budou 3 videosekvence umožňující vyhodnocení snímaných parametrů v průběhu času. Dále se bude projekt zabývat analýzou získaných dat a rozborem přesnosti měření. V rámci projektu bude realizována spolupráce s lékaři FN Motol v Praze.
Pracoviště:
Katedra biomedicínské informatiky
Rok:
2008 - 2008
Program:
IGS ČVUT - CTU0805117

Řešitel:
prof. Ing. Karel Roubík, Ph.D.
Spoluřešitelé:
doc. RNDr. Ing. Marcel Jiřina, Ph.D.; Ing. Tomáš Jursa; Ing. Vít Kopelent; doc. Ing. Martin Rožánek, Ph.D.; doc. Ing. Zoltán Szabó, Ph.D.
Anotace:
Projekt je navržen tak, aby podpořil vybrané zájemce ze studentů doktorského studia na ČVUT v aktivní účasti na mezinárodní konferenci zaplacením vložného prostředky IG. Cílem této konference je snaha povzbudit k prezentaci svých vědeckých výsledků mladé vědce a zejména doktorandy, a to bez obav z tvrdých kritik a připomínek, a zároveň přispět ke zlepšení prezentace a komunikace doktorandů z ČVUT, kteří se zúčastní konference. Součástí konference budou vzorově provedené prezentace zkušenějších kolegů, které budou moci účastníci konference shlédnout, zhodnotit a porovnat se svojí prezentací. Konference umožní účastníkům diskutovat nejen o odborných záležitostech, ale i o formě prezentace, projevu, grafickém zpracování prezentace apod. a umožní jim navázání kontaktů a vztahů s mladými vědeckými pracovníky a postgraduálními studenty z různých zemí. Sborník z konference bude vydán jako supplementum časopisu Lékař a technika, což znamená, že účastníci konference získají cennou publikaci.
Pracoviště:
Katedra biomedicínské techniky
Rok:
2006 - 2006
Program:
IGS ČVUT - CTU0617317

Řešitel:
doc. RNDr. Ing. Marcel Jiřina, Ph.D.
Anotace:
Projekt je členěn na 2 stěžejní výzkumné směry: biomechanika člověka a biomateriály (1) a inženýrské problémy biologie a medicíny (2). Směr (1) zahrnuje: biomateriálové inženýrství; svalověkosterní systém a jeho náhrady; dentální biomechaniku, výzkum orgbiomechaniku ve sportu a rehabilitaci. Směr (2) zahrnuje: modelování biologických systémů; zpracování biologických 1D signálů; digitální zpracování biomedicínských obrazů; využití metod UI pro zpracování biomedicínských dat a informací;algoritmy a přístrPlánovaný výzkum úzce navazuje na výsledky stejnojmenného VZ řešeného 1999-2004. Cíle VZ jsou velmi široké: od získání poznatků základního charakteru v oblasti živých tkání po aplikace v průmyslu či klinické praxi.Plánované výstupy budou jak teoretické ve formě navržených metodik, modelů a postupů, tak praktické ve formě zejména prototypů HW a SW systémů, návrhu implantátů, technologií a materiálů. Výsledky budou též průběžně publikovány.
Pracoviště:
Katedra biomedicínské informatiky
Rok:
2005 - 2011
Program:
Výzkumné záměry

Řešitel:
doc. RNDr. Ing. Marcel Jiřina, Ph.D.
Spoluřešitelé:
Jan Vařečka; doc. Ing. Karel Zimmermann, Ph.D.
Anotace:
Dosavadní systémy sledování pohyblivého objektu uvažují statickou kameru nebo kameru u níž je její pohyb znám. V praxi ovšem nastává situace, kdy je pohyb kamery a tedy i snímaný obraz roztřesen vlivem okolních rušivých vlivů, i když je kamera pevně spojena s např. s podvozkem robota. Předkládaný projekt si klade za cíl navrhnout a prakticky ověřit algoritmy, které umožní sledovat pohyblivé objekty, např. postavy nebo auta, snímané kamerou, u které dochází ke chvění. Konkrétně v tomto projektu se uvažuje s kamerou namontovanou na pohyblivém podvozku robota. Roztřesený pohyb vzniká vlivem pojezdů robota po nerovném povrchu, vlivem přejezdů prahů, vyvýšených nebo snížených překážek, vlivem pohyblivých mechanických částí robota, např. motoru, který způsobuje chvění a dále při ukončení natáčení kamery na robotovi, náhodném kontaktu s prostředím apod. Dokonalá stabilizace obrazu, která by napomohla detekci objektů není v tomto případě možná, protože chvění je velmi rychlý děj jehož dokonal.
Pracoviště:
Katedra kybernetiky
Rok:
2002 - 2002
Program:
IGS ČVUT - CTU0208913

Řešitel:
Ing. Otakar Ertl
Spoluřešitelé:
doc. RNDr. Ing. Marcel Jiřina, Ph.D.
Anotace:
Projekt je zaměřen na identifikaci pohyblivých objektů v pohyblivém obraze. Cílem projektu je identifikovat a následně sledovat objekty, které se nacházejí v centrální části snímaného obrazu. Taková situace může nastat např. v případě, kdy je snímající kamera umístěna na pohyblivém robotovi a vlivem otřesů při jeho jízdě dochází k náhlým změnám polohy kamery a díky tomu ke změněn polohy snímaného pohyblivého objektu, kterým může být např. člověk nebo jiný robot. Identifikace objektu bude spočívat v nalezení pravděpodobného objektu na základě faktu, že objekt v centrální části snímaného obrazu je významnější než objekt na jeho okraji, dále že objekt se vůči prostředí pohybuje a dále na základě charakteristických vlastností objektu, jakým je např. tvar, barva, velikost apod.Řešená úloha je velmi komplexní, protože spojuje dva jevy a to jak pohyb snímací kamery tak pohyb vlastního sledovaného objektu. Navíc oba pohyby jsou velmi výrazné a nelze jejich vliv na identifikaci zanedbat.Význam
Pracoviště:
Katedra kybernetiky
Rok:
2002 - 2002
Program:
IGS ČVUT - CTU0208213