Granty a projekty

informace pocházejí z univerzitní databáze V3S

Řešitel:
Ing. Radek Holý, Ph.D.
Spoluřešitelé:
doc. Ing. Zdeněk Lokaj, Ph.D., LL.M.; prof. Ing. Róbert Lórencz, CSc.; doc. Ing. Jiří Vodrážka, Ph.D.
Anotace:
CIH will significantly support digital transformation and application of innovation in SMEs and public administration by building a coordinated and effective ecosystem comprising top research institutions with the necessary know-how and infrastructure, specialized business clusters, professional organizations, and public authorities. This robust ecosystem will provide its beneficiaries with access to education and information on cybersecurity trends and best practices, to expert advice and state-of-the-art infrastructures to verify the suitability and security of innovative solutions under consideration and increase the availability of funds to invest in innovation. CIH will also function as a platform for cooperation and information sharing between entities in the cybersecurity market, both at the level of Czechia and the EU. This will increase the efficiency and competitiveness of the EU cybersecurity industry, the security of IT infrastructures and the strength of the EU economy. CIH draws on partnerships and participation in international networks and builds on the success of Czech research and industry. CIH covers cybersecurity on the horizontal from various points of view (technical, legal, economic, social etc.), on the vertical CIH operates at all levels - it plays an important role in building the legislative environment, in research, commercialization and implementation of technologies, and in awareness raising and education. CIH also has links to standardization and certification that shape the cybersecurity market. This holistic approach and the ability to thoroughly map the ecosystem make CIH an attractive partner for international cooperation. This is also confirmed by its participation in 3 EU pilot research projects (Sparta, CyberSec4Europe and Concordia), cooperation with the EU and international organizations (ENISA, Europol, UN, NIST, etc.), and involvement in professional initiatives (e.g. REWIRE - capacity building in cybersecurity in the EU).
Pracoviště:
Sekce prorektora pro řízení kvality
Program:
Program Digitální Evropa

Řešitel:
doc. Ing. Zdeněk Lokaj, Ph.D., LL.M.
Anotace:
Projekt NIS2Secure je zaměřen na zvyšování odborných kapacit a rozvoj vzdělávacích programů v oblasti kybernetické bezpečnosti a právního rámce v souladu se směrnicí NIS2. Směrnice NIS2 stanovuje nové standardy pro zajištění bezpečnosti sítí a informačních systémů v Evropské unii a vyžaduje, aby členské státy a jejich klíčové sektory přijaly odpovídající právní a technická opatření. V Bosně a Hercegovině, jakožto kandidátské zemi na členství v EU, je zapotřebí tyto požadavky začlenit nejen do právního systému, ale i do vzdělávacích struktur
Pracoviště:
Rok:
2025 - 2025
Program:
Projekty MZV nezahrnuté do CEP

Řešitel:
doc. Ing. Zdeněk Lokaj, Ph.D., LL.M.
Spoluřešitelé:
Ing. Miroslav Vaniš, Ph.D.
Anotace:
This research project aims to address the challenges in developing deep learning-based computer vision applications for intelligent autonomous vehicles (IAVs) under adverse weather conditions, particularly in the presence of haze. Existing datasets used to train IAVs have limitations in capturing the diversity of haze conditions, leading to reduced performance in such weather. To overcome these limitations, the project introduces a novel haze dataset generation method called the Domain Flow Adaptation Network (DFA-Net). DFA-Net leverages semantic information from clear images and haze representations from reference hazy images to generate high-quality hazy images with diverse density levels. The project prioritizes data integrity and security for both real-world and synthetic data in the development of computer vision applications for IAVs, with a focus on blockchain technology to ensure data authenticity and prevent breaches. These augmented datasets can significantly improve computer vision applications such as object detection and target tracking in hazy conditions. The project includes various modules such as Semantic Extraction, Haze Extraction, Image Production, and Image Assessment. Real-world experiments will be conducted to evaluate the effectiveness and applicability of the proposed approach. Additionally, this is a bilateral project between the Czech Republic and Taiwan, aimed at fostering technology exchanges and contributing to the advancement of knowledge in the field. The project further plans to disseminate its findings by publishing in top journals, ultimately aspiring to apply the research to benefit industrial products and real-world applications.
Pracoviště:
Rok:
2024 - 2024
Program:
Společné výzkumné projekty mezi TAIPEI TECH a ČVUT

Řešitel:
doc. Ing. Zdeněk Lokaj, Ph.D., LL.M.
Spoluřešitelé:
Ing. Miroslav Vaniš, Ph.D.
Anotace:
Cílem projektu je vyvinout bezpečný systém detekce různých veličin a událostí v rámci senzorické sítě vozidel se systémem autonomního řízení, který by poskytoval důvěryhodné a spolehlivé informace v rámci celého informačního toku, tj. od vlastního senzoru měřícího fyzikální veličiny až po centrální komponentu, v rámci řetězce pořízení, validace, zpracování a vyhodnocení bezpečným a důvěryhodným způsobem. Systém následně projde ověřením a testování jak na území ČR, tak Saska a na základě vyhodnocení výsledků dojde k jeho odladění. Současně bude v rámci projektu řešen metodický postup, jak taková zařízení nezávisle certifikovat a posoudit z pohledu důvěryhodnosti a spolehlivosti poskytovaných dat a informací.
Pracoviště:
Rok:
2024 - 2025
Program:
Program podpory aplikovaného výzkumu, experimentálního vývoje a inovací DELTA 2

Řešitel:
Ing. Radek Holý, Ph.D.
Spoluřešitelé:
doc. Ing. Zdeněk Lokaj, Ph.D., LL.M.; prof. Ing. Róbert Lórencz, CSc.; doc. Ing. Jiří Vodrážka, Ph.D.
Anotace:
CIH will significantly support digital transformation and application of innovation in SMEs and public administration by building a coordinated and effective ecosystem comprising top research institutions with the necessary know-how and infrastructure, specialized business clusters, professional organizations, and public authorities. This robust ecosystem will provide its beneficiaries with access to education and information on cybersecurity trends and best practices, to expert advice and state-of-the-art infrastructures to verify the suitability and security of innovative solutions under consideration and increase the availability of funds to invest in innovation. CIH will also function as a platform for cooperation and information sharing between entities in the cybersecurity market, both at the level of Czechia and the EU. This will increase the efficiency and competitiveness of the EU cybersecurity industry, the security of IT infrastructures and the strength of the EU economy.
Pracoviště:
Rok:
2023 - 2026
Program:
Projekty MPO nezahrnuté do CEP

Řešitel:
doc. Ing. Zdeněk Lokaj, Ph.D., LL.M.
Anotace:
Cílem je identifikovat a popsat rizika spojená s kyberbezpečností spojenou s provozem připojených, spolupracujících a autonomních vozidel v oblasti výměny informací mezi vozidly, vozidlem a telematickými systémy na dopravní infrastruktuře a v dopravní informačních a řídicích centrech od správce pozemních komunikací pomocí datové C-ITS komunikace. Posuzovány budou otázky kyberbezpečnosti spojené se systémem spolehlivé lokalizace autonomních vozidel založené na HD mapách. Budou navrženy simulační modely reprezentující technické prostředky komunikačních řetězců u vozidel s ADAS a dalšími pokročilými el. systémy auton. vozidel,vhodná opatření,postupy a procesy pro zajištění digit. bezpečnosti provozu auton. vozidel, včetně ověření navrženého řešení na funkčních vzorcích-Misbehaviour Detection.
Pracoviště:
Rok:
2023 - 2025
Program:
Program podpory aplikovaného výzkumu, experimentálního vývoje a inovací DELTA 2

Řešitel:
doc. Ing. Zdeněk Lokaj, Ph.D., LL.M.
Spoluřešitelé:
doc. Ing. Tomáš Tichý, Ph.D., MBA; Ing. Miroslav Vaniš, Ph.D.; Ing. Martin Zajíček
Anotace:
Hlavním cílem projektu je vytvoření metod pro detekci bezpečnostních incidentů a metodických postupů pro zajištění definované úrovně kybernetické bezpečnosti na kritické dopravní infrastruktuře se zaměřením na moderní SCADA systémy v tunelových technologiích. Zásadní důraz bude kladen na vývoj algoritmů pro detekci kybernetických incidentů vycházejících ze zranitelností tunelových technologií jako vybraných částí kritické dopravní infrastruktury reflektující zejména trajektorii potenciálních útoků a nástroj pro podporu řízení mimořádných událostí včetně podpory rozhodování. Získané znalosti se promítnou do vytvořených výstupů jež budou obsahovat bezpečnostní postupy určené pro kritickou infrastrukturu, zejména tunelové systémy a ITS systémy vedoucí k zajištění kontinuity provozu.
Pracoviště:
Rok:
2023 - 2025
Program:
Program na podporu aplikovaného výzkumu, experimentálního vývoje a inovací v oblasti dopravy - DOPRAVA 2020+

Řešitel:
Spoluřešitelé:
doc. Ing. Zdeněk Lokaj, Ph.D., LL.M.
Anotace:
Předkládaný projekt je zaměřen na transfer poznatků a přístupů v aktuálních bezpečnostních tématech předávaných na základě zkušeností České republiky, Evropské unie a Severoatlantické aliance do terciálního vzdělávání v Gruzii. Konkrétně se jedná o oblasti Mechanismu civilní ochrany v rámci Evropské unie - humanitární pomoc a civilní ochrana; angažovanost občanské společnosti (dobrovolnictví a nestátní neziskové organizace) jako základní prvek bezpečnosti na úrovni komunit; ochrana měkkých cílů a ochrana kritické infrastruktury; krizový management; kybernetická ochrana a poskytování psychosociální pomoci a spolupráce v důsledku krizí a katastrof. Implementace uvedených témat je navrhovaná na základě poptávky GEORGIAN TECHNICAL UNIVERSITY, Faculty of Civil Engineering , kde je prováděna výuka se zaměřením na “Management, design and security in emergency situations” a uvedená témata nejsou v rámci výuky řešena. Po vzájemné komunikaci s partnerskou universitou byla téma vyspecifikována tak, aby témata naplňovala potřeby partnerské univerzity a témata zároveň zahrnovala novost a aktuálnost řešení na území České republiky. Navázána spolupráce přinese oběma účastníkům rozvoj v oblasti vědeckovýzkumné, publikační i edukační činnosti.
Pracoviště:
Rok:
2023 - 2023
Program:
Projekty podpořené z ČR (pracovní kód k dodatečnému upřesnění)

Řešitel:
Ing. Lenka Michalcová, Ph.D.
Spoluřešitelé:
doc. Ing. Zdeněk Lokaj, Ph.D., LL.M.
Anotace:
Předmětem projektu je posilování resilience subjektů pozemní dopravní kritické infrastruktury (KI). Projekt je orientován na subjekty KI dle aktuální právní úpravy s přesahem na kritické subjekty dle návrhu Směrnice Evropské unie o posílení resilience kritických subjektů (COM/2020/829). Přínosem projektu je vytvoření metodického postupu posilování resilience subjektů pozemní dopravní KI, specializované veřejné databáze aplikačních nástrojů pro posilování faktorů determinujících technickou a organizační resilienci těchto subjektů a SW nástroje na podporu praktické aplikace. Tyto výsledky budou naplňovat požadavky plynoucí z implementace výše uvedené směrnice do národního prostředí a budou přispívat k naplňování cíle č. 9 Udržitelného rozvoje OSN, tj. Budování resilientní infrastruktury.
Pracoviště:
Rok:
2023 - 2025
Program:
Otevřené výzvy v bezpečnostním výzkumu 2023-2029 (OPSEC)

Řešitel:
Ing. Tomáš Šmerda
Spoluřešitelé:
Ing. Jiří Brož, MSc., Ph.D.; doc. Ing. Zdeněk Lokaj, Ph.D., LL.M.; doc. Ing. Tomáš Tichý, Ph.D., MBA
Anotace:
Hlavním cílem tohoto projektu bude analýza možností využití diagnostických metod zařízení v tunelových systémech, na základě které bude rozpracován návrh, který by vedl k možnostem uplatnění prediktivní diagnosticky a odhalení chybových či poruchových stavů zařízení ještě v momentě, kdy něž se zařízení do takového stavu dostane. Využití prediktivní diagnostiky by mohlo být stěžejním tématem pro tzv. prediktivní údržbu, tj. mimo jiné plánování uzávěr tunelů, výměny zařízení, efektivní provoz, snižování ekonomických prostředků a udržitelnost systému.
Pracoviště:
Rok:
2022 - 2023
Program:
Studentská grantová soutěž ČVUT - SGS22/123/OHK2/2T/16

Řešitel:
Ing. Michal Mlada
Spoluřešitelé:
doc. Ing. Zdeněk Lokaj, Ph.D., LL.M.; Ing. Martin Šrotýř, Ph.D.
Anotace:
Projekt si klade za cíl rozšíření výuky předmětu Telekomunikace a místní sítě (14TAMS) a Future Cities Laboratory (14FCL) o nové úlohy spojené s určováním polohy, vnitřní mapování a trasování uvnitř objektů pomocí signálu z Bluetooth beacon. Navrhovatel chce rozšířit teoretickou výuku Bluetooth technologie o praktickou práci na cvičeních. Za pomoci vytvořené aplikace pro záznam dat z Bluetooth budou studenti sbírat data a následně analyzovat pozici nasbíraných dat pomocí již předem vytvořeného fingerprint vzoru znázorňující sílu signálu v testovaném oblasti.
Pracoviště:
Rok:
2022 - 2022
Program:
Vnitřní soutěž PPSR

Řešitel:
doc. Ing. Zdeněk Lokaj, Ph.D., LL.M.
Anotace:
Společný výzkumný projekt si stanovil realizaci tří hlavních, navazujících cílů: 1) Nástroj proudové analýzy, který lze využít pro další podobné úlohy všude tam, kde bude třeba vyhledávat závislosti dat nebo anomálie nad velkým množstvím dat v co nejkratším čase. 2) Produkt NOVIDET, který s využitím nástroje proudové analýzy v moderním prostředí AI a ML zajistí automatizovanou detekci bezpečnostních událostí v reálném čase nad velkým množstvím síťového provozu a klientských dat a poskytne možnost vytvářet scénáře reakcí na zjištěné anomálie a události, včetně možnosti propojení s nástroji pro správu sítě - pro automatizaci příslušných reakcí. 3) Vytvoření univerzální senzorové jednotky (HW a SW produkt) pro zjednodušení a standardizaci sběru dat v rozsáhlých sítích.
Pracoviště:
Rok:
2022 - 2024
Program:
Program podpory aplikovaného výzkumu, experimentálního vývoje a inovací DELTA 2

Řešitel:
doc. Ing. Zdeněk Lokaj, Ph.D., LL.M.
Spoluřešitelé:
doc. Ing. Tomáš Tichý, Ph.D., MBA; Ing. Miroslav Vaniš, Ph.D.; Ing. Martin Šrotýř, Ph.D.
Anotace:
Cílem projektu tak bude pilotně otestovat a definovat možnosti využití HD map pro potřeby autonomní mobility. Během projektu bude vytvořen testovací úsek, který bude vybaven dodatečnou senzorikou, která bude umožňovat v reálném čase detekovat překážky na vozovce a v jejím okolí. Na tomto úseku se budou zároveň pohybovat testovací vozidla, která budou vybavena další senzorikou pro detekci mimořádností na vozovce. Detekované informace budou přenášeny na server, kde se budou veškerá data agregovat a budou použita také k doplnění stávajícího 3D modelu města Plzně. Vznikne tak dynamický digitální model (tzv. digitální dvojče) pilotního úseku. Na základě provedených testů na závěr vznikne metodika, která bude jasně definovat požadavky na dynamické HD mapy pro potřeby autonomního mobility.
Pracoviště:
Rok:
2022 - 2024
Program:
Program na podporu aplikovaného výzkumu, experimentálního vývoje a inovací v oblasti dopravy - DOPRAVA 2020+

Řešitel:
Ing. Jiří Brož, MSc., Ph.D.
Spoluřešitelé:
doc. Ing. Zdeněk Lokaj, Ph.D., LL.M.; doc. Ing. Tomáš Tichý, Ph.D., MBA; Ing. Tomáš Šmerda
Anotace:
Hlavním cílem tohoto projektu bude vývoj řešení, které bude založeno na specifickém přístupu pro určování polohy a rychlosti v tunelu vozidel. Navržený komplexní přístup bude zajišťovat sběr datového záznamu ze zařízení typu BLE (Bluetooth Low Energy) na jehož základě bude dále určována přesná pozice a rychlost vozidla, jež bude vyhodnocována navrženým algoritmem. Dané řešení bude zohledňovat specifické prostředí tunelových staveb, tedy oblasti, kde je z pravidla nemožný sběr GNSS či jiných dostupných možností pro určování polohy vozidla, využitelné pro zásahy záchranných složek, ale i vlastní lokaci, podpůrný nástroj pro navigační služby a další využití.
Pracoviště:
Rok:
2022 - 2023
Program:
Studentská grantová soutěž ČVUT - SGS22/121/OHK2/2T/16

Řešitel:
doc. Ing. Zdeněk Lokaj, Ph.D., LL.M.
Spoluřešitelé:
prof. Ing. Tomáš Zelinka, CSc.; Ing. Martin Šrotýř, Ph.D.
Anotace:
Hlavním cílem projektu je výzkum a vývoj systému elektronického omezení rychlosti osobních vozidel, který je aktivován výhradně bezpečnostními sbory při mimořádných a krizových situacích. Primárním účelem systému je ochrana zdraví a životů příslušníků bezpečnostních sborů, dále zvýšení bezpečnosti osob a majetku při pronásledování vozidel a jejich bezpečné zastavení bez použití destruktivních donucovacích prostředků (vytlačování vozidlem, zásah střelnou zbraní, zastavovací pás atd.). Výsledkem projektu jsou funkční vzorky komunikační modulů navrhovaného systému. Výzkum datové komunikace mezi jednotlivými bloky systému bude realizován s důrazem na silné zabezpečení vůči kybernetickým hrozbám, útokům a možnému zneužití neautorizovanými osobami.
Pracoviště:
Rok:
2021 - 2026
Program:
Strategická podpora rozvoje bezpečnostního výzkumu ČR 2019 - 2025 (IMPAKT 1)

Řešitel:
doc. Ing. Zdeněk Lokaj, Ph.D., LL.M.
Spoluřešitelé:
Ing. Miroslav Vaniš, Ph.D.; prof. Ing. Tomáš Zelinka, CSc.
Anotace:
Cílem projektu je identifikovat rozsah neosobních dat, která jsou a v budoucnu mohou být v systémech autonomního řízení zpracovávána, a vytvořit jejich klasifikaci při zohlednění míry rizika zásahu do soukromí, např. zneužitím takových dat k identifikaci uživatele. Současně je cílem vytvoření a ověření postupů pro vývojáře a provozovatele ITS a autonomního řízení, aby mohli neosobní data efektivně určit, zařadit a zajistit soulad jejich zpracování s platným právem přijetím přiměřených opatření technické, procesní a organizační povahy. Klíčem je správně vyhodnotit rizika spojená s jejich zpracováním. Současně je cílem na základě identifikovaných nedostatků právní úpravy navrhnout regulatorní změny tak, aby tyto systémy byly již od počátku budovány a provozovány v režimu „privacy by default“
Pracoviště:
Rok:
2021 - 2022
Program:
Program na podporu aplikovaného výzkumu, experimentálního vývoje a inovací v oblasti dopravy - DOPRAVA 2020+

Řešitel:
doc. Ing. Zdeněk Lokaj, Ph.D., LL.M.
Anotace:
Cílem tohoto projektu je analyzovat data, která jsou (resp. se očekává, že v budoucnu budou) v rámci systémů autonomního řízení zpracovávána a uchovávána v databázích, a to jak z pohledu položky, tak rozsahu a informačního charakteru. Následně bude provedeno zhodnocení, jaká právní ochrana je, resp. měla být takovým databázím poskytována. Na základě výsledků provedených analýz bude navržen metodický postup, jak uchovávaná data hodnotit a kategorizovat již ve fázi návrhu komponent systémů autonomního řízení a následné doporučení nastavení odpovídajícího právního rámce zajišťujícího jejich právně konformní užití a poskytování třetím stranám, s ohledem na platnou právní úpravu této oblasti (např. autorský zákon, DSM směrnice atp.), včetně případných chystaných právních předpisů a judikatury.
Pracoviště:
Rok:
2021 - 2023
Program:
ÉTA: Program na podporu aplikovaného společenskovědního a humanitního výzkumu, experimentálního vývoje a inovací

Řešitel:
doc. Ing. Zdeněk Lokaj, Ph.D., LL.M.
Anotace:
Hlavním cílem projektu je vývoj integrační platformy pro identifikace kybernetických incidentů a podporu rozhodování správce nebo provozovatele, který zajišťuje chod telematických systémů nebo řídicích průmyslových systémů zahrnující část kybernetické bezpečnosti a nových přístupů ke SCADA systému. Tato platforma se oproti stávajícím systémům bude odlišovat z hlediska přístupu, neboť bude propojovat OPC UA se syslogem, event logem a dalšími kyberbezpečnostními protokoly. Umožní tak metodologický monitoring propojení průmyslových sítí a informačních sítí včetně informací o zásazích na konkrétních subsystémech nebo zařízeních s definovanou odolností, integritou a funkční bezpečností.
Pracoviště:
Rok:
2021 - 2023
Program:
TREND

Řešitel:
doc. Ing. Zdeněk Lokaj, Ph.D., LL.M.
Anotace:
Výzkumná potřeba reaguje na aktuální a budoucí potřeby v přípravě na zavádění silniční autonomní dopravy do praxe. Pro plynulé zavedení automatizovaných vozidel v jednotlivých stupních automatizace do provozu je nutné definovat a připravit vhodné legislativní prostředí. Je potřeba se na jednu stranu inspirovat v zemích, které jsou v pokročilejším stavu zavádění autonomní mobility do právních předpisů a na druhou stranu je třeba vzít v úvahu i specifika českého právního prostředí a závazky ČR. Takto je třeba: zkoumat jednotlivé právní instituty a aspekty relevantní pro zavádění automatizovaných vozidel v jednotlivých stupních automatizace (od SAE3) do provozu; identifikovat možné variantní řešení jejich úprav (v souvislosti s jednotlivými stupni automatizace SAE J3016); jednotlivě a ve vzájemných vztazích tyto variantní řešení zhodnotit a odůvodnit jejich zařazení a relevanci dle jednotlivých stupňů automatizace SAE J3016 (od SAE3 výše); identifikovat z těchto variant a odůvodnit možné kombinace variant úprav právních institutů a aspektů a z nich vybrat a odůvodnit tu nejvýhodnější kombinaci variant úprav z hlediska: co nejmenšího zásahu do příslušných právních předpisů; probíhající či výhledové přípravy evropských a mezinárodních norem závazných pro ČR; zájmu na co nejrychlejším vytvoření optimalizovaného a plně konkurenčního legislativního prostředí pro oblasti autonomní mobility v ČR, a při maximálně možném respektování aktuální systematiky dotčených právních předpisů a při respektování objektivních mantinelů stanovených relevantními mezinárodními smlouvami, kterými je ČR vázána, předpisy EU či případnými dalšími mezinárodními závazky ČR. V rámci jednotlivých právních institutů a aspektů je třeba klást důraz na zkoumání práv a povinností jednotlivých dotčených subjektů jak soukromého, tak veřejného práva, a na jejich změnu při zavádění automatizovaných vozidel v jednotlivých stupních automatizace do provozu.
Pracoviště:
Rok:
2021 - 2022
Program:
Program veřejných zakázek v aplikovaném výzkumu a inovacích pro potřeby státní správy BETA2

Řešitel:
doc. Ing. Zdeněk Lokaj, Ph.D., LL.M.
Spoluřešitelé:
Ing. Miroslav Vaniš, Ph.D.; Ing. Martin Šrotýř, Ph.D.
Anotace:
Cílem projektu je identifikovat rozsah osobních údajů, které jsou a v budoucnu mohou být přenášeny v rámci systémů autonomního řízení, resp. jejich komponent, kterými jsou např. kooperativní systémy a posoudit míru zásahu do soukromí fyzických osob. Na základě těchto analýz je cílem vytvořit metodiku hodnocení míry zásahu do soukromí fyzických osob a způsobů jejich eliminace, a to jak z pohledu právního, tak z pohledu technického, aby byly tyto systémy uživateli akceptovány a byly rovněž rozptýleny pochybnosti, že se jedná o systémy, které jejich uživatele sledují či zásadním způsobem zasahují do jejich soukromi. Klíčovými dokumenty pro hodnocení a následné návrhy budou mj. nařízení GDPR, zákon o zpracování osobních údajů a rovněž návazné evropské a národní právní dokumenty.
Pracoviště:
Rok:
2020 - 2022
Program:
ÉTA: Program na podporu aplikovaného společenskovědního a humanitního výzkumu, experimentálního vývoje a inovací

Řešitel:
doc. Ing. Zdeněk Lokaj, Ph.D., LL.M.
Spoluřešitelé:
doc. Ing. Pavel Hrubeš, Ph.D.; Ing. Martin Šrotýř, Ph.D.
Anotace:
Cílem projektu je vytvořit vhodné aplikace pro přípravu infrastruktury na detekci a řízení autonomních vozidel na dopravní infrastruktuře na bázi komunikaci v síti LTE a DSRC 5,9 GHz. Výsledkem je návrh vhodného HW a SW řešení pro infrastrukturu se zabezpečenou komunikací s přihlédnutím i na kyberbezpečnost. Předpokladem je zahrnutí informací i do nadstavbového řízení jako budoucího řešení a potenciálu pro samonavádění a řízení autonomních vozidel v dopravním proudu na komunikacích a na křižovatkách měst.
Pracoviště:
Rok:
2017 - 2019
Program:
EPSILON: Program na podporu aplikovaného výzkumu a experimentálního vývoje

Řešitel:
doc. Ing. Zdeněk Lokaj, Ph.D., LL.M.
Anotace:
The goal of this project is the implementation of cooperative systems on specific highway sections in the CR, cities, public transport and railway crossings and test operation of services for the drivers. The project supports the implementation and verification of cooperative systems by a test operation before mass implementation in the CR and reaching the international interoperability. Project is part of European platform for harmonized cooperative systems implementation and service operation for end user in all EU member states. The cooperation of the Czech consortium and the above mentioned European platform is the core of this project. Member states being part of this platform can propose, test and prepare the implementation of the cooperative systems based on the conditions and needs of their citizens, therefore it is important to be part of this platform and thus make the important step towards the implementation of cooperative systems in the Czech Republic.
Pracoviště:
Rok:
2016 - 2021
Program:
CEF - Nástroj pro propojení Evropy - 26799734

Řešitel:
doc. Ing. Zdeněk Lokaj, Ph.D., LL.M.
Spoluřešitelé:
doc. Ing. Pavel Hrubeš, Ph.D.; Ing. Milan Sliacky, Ph.D.; Ing. Martin Šrotýř, Ph.D.
Anotace:
Cílem projektu je stanovení a dodržování technických standardů, které zajistí nejen funkčnost, ale zejména další modulární rozšiřování systémů ITS. Tímto přístupem budou moci být rozšiřovány systémy ITS bez dodatečných finančních nároků na překonání technických bariér a dojde tak k zefektivnění vložených finančních prostředků. Výsledky projektu pomohou řešit většině subjektů veřejného sektoru problémy nejen technického posouzení, ale také ekonomického hodnocení systémů a služeb ITS navrhovaných k realizaci. Pro vzájemnou kompatibilitu a spolupráci jednotlivých systémů ITS, a tím i dopravních systémů, nesmí být vytvořeny žádné informační, komunikační a systémové bariéry mezi členskými státy, ani ve vnitřní struktuře jednotlivých členských států. Měla by být využívána jednotná, otevřená architektura s jasnými standardy tak, aby na ní mohly být postaveny současné, ale i budoucí systémy celé EU. Tím budou z technického hlediska existovat společné výchozí předpoklady pro rychlý rozvoj trhu systémů ITS jako celku.
Pracoviště:
Rok:
2015 - 2016
Program:
BETA: Program veřejných zakázek ve výzkumu, experimentálním vývoji a inovacích pro potřeby státní správy

Řešitel:
doc. Ing. Zdeněk Lokaj, Ph.D., LL.M.
Anotace:
Projekt Kamelot si klade za cíl přemostit rozdíl mezi schopností nějakého subjektu vytvořit obsahově hodnotná primární data (dopravní informaci) na straně jedné, a funkčním, efektivním a kvalitním poskytování těchto informací odběratelům, pokud možno v nějakém standardizovaném formátu na straně druhé. Dokumentační modul umožní dokumentaci poskytovaných formátů a popis protokolů jejich výměny s odběrateli. Integrace modulu internetové správy odběratelů (3scale) zajistí správu odběratelů včetně volitelného nastavení cenových režimů, sledování objemu odebraných dat a podpory agendy související fakturace. Archivační modul zajistí řízenou archivaci publikovaných dat. Testovací modul dovolí testovat strukturální a obsahovou správnost publikovaných dat. Monitorovací modul bude sledovat sadu běhových charakteristik v čase a detekovat problémové stavy. Systém zásuvných modulů dovolí transformaci do různých formátů, zejména však DATEX II a TPEG. Služba Trans-Loc dovolí převádět popis polohy mezi různými systémy jako jsou lokační tabulky Alert-C (RDS-TMC), OpenLR a mapové sady ve formátu GDF 5.0 od různých dodavatelů. Související metodika pro dokumentaci a distribuci dopravních informací usnadní malým i velkým producentům primárních dopravních informací poskytovat svá data široké obci odběratelů systémem Kamelot v prostředí Internetu (12/2016).
Pracoviště:
Rok:
2014 - 2016
Program:
ALFA: Program na podporu aplikovaného výzkumu a experimentálního vývoje