Projekty katedry

Program:
TAČR Trend (národní projekt)
Trvání projektu:
2023 - 2025
Zkratka projektu:
AMCEMA
Anotace:
Projektu AMCEMA neboli Automatizované řídicí centrum provozu minibusů autonomní MoD vychází z potřeby budoucího efektivního omezení individuální automobilové dopravy, za účelem upřednostnění veřejné hromadné dopravy i v místech s nižším vytížením prostředků VHD, a to prostřednictvím Mobility on Demand (MoD – doprava na vyžádání).
Cíl projektu:
Projekt cílí na vytvoření semi-automatizovaného řídicího centra zajišťujícího efektivní a bezpečný provoz AM. Bude připravena dynamická tvorba tras linek AM využívající predikce počtu cestujících na zvolené trase. Předmětem výzkumu je i technologie pro identifikaci incidentů ve vozidle a metody pro realizaci vzdáleného řízení, které jsou specificky nutné pro bezpečný a spolehlivý provoz AM jak z pohledu cestujících, tak z pohledu provozu v systému s ostatními účastníky silničního provozu.
Další informace:
https://starfos.tacr.cz/cs/projekty/FW06010535
logo programu

logo projektu
Program:
Horizon Europe (mezinárodní projekt)
Trvání projektu:
2024 - 2027
Zkratka projektu:
PLIADES
Anotace:
PLIADES advances the SoA dataspaces reference architectures, towards a step change on the use of data as key enabler of technological advances in AI and Robotics. To this end, PLIADES researches into novel, AI-enabled tools to advance full data life cycles integration, both within and between data spaces.
Cíl projektu:
PLIADES aims to facilitate cross-domain data sharing by enabling users from diverse and heterogeneous data spaces to exchange data safely and seamlessly. The project lays the foundation for the development of a versatile data exchange ecosystem that integrates various data spaces. This is accomplished by extending the specification of IDS RAM with cross-domain data services, which augment the capabilities of IDS Connectors and facilitate decentralized data management as it is presented in the following figure. In addition, the project presents a cutting-edge data integration framework that places emphasis on the entire data life cycle, while also considering environmental and security factors.
Další informace:
https://www.pliades-project.eu/vision/

Program:
TAČR Doprava 2020+ (národní projekt)
Trvání projektu:
2021 - 2024
Anotace:
Demonstrace aplikace dopravních věd do reálného příkladu Evropské ulice v Praze. Pomocí simulačně-modelovacího rámce umožnit budoucí rozvoj nových služeb a algoritmů, tak aby zákazník = město či městské technologické společnosti, mohli ještě před vlastní implementací opatření a nových služeb, zjistit jejich dopad například na parametry dopravního proudu či na životní prostředí.
Cíl projektu:
Cílem projektu je efektivnější využití multimodálních informací o dopravě pro potřeby ověřování alternativních scénářů a nových technologií. Bude vytvořen digitální model reálného dopravního prostředí využívající aktuální dopravní data. Současně vznikne nový soubor metod a algoritmů pro automatizované předzpracování a fúzi měřených dopravních a IoT dat a budou stanoveny nové postupy pro průběžnou kalibraci simulačních modelů.
Výstupy projektu:

https://www.uur.cz/media/sgyj20vz/04-chytraevropska.pdf

Další informace:
https://starfos.tacr.cz/cs/projekty/CK02000118


logo projektu

V rámci projektu VEXA byl vytvořen unikátní systém pro automatizaci řady úkonů strojvedoucího s využitím návrhu pokročilého agentního systému. Účelem je vyhodnocování různých paralelně přicházejících podnětů s odpovídající prioritou a následné rozhodnutí o dalším chování vlaku. Během tří let realizace projektu konsorcium ČVUT v Praze a AŽD Praha formulovalo případy užití, funkční a systémové požadavky na vyvíjený systém a na tomto základě navrhlo komplexní koncept jeho logické architektury. Výjimečným výsledkem bylo vyvinutí prvního ověřovacího funkčního vzorku systému, který byl provozně otestován na trati Libčeves–Třebívlice. Byla prokázaná provozuschopnost vybraných funkcí tohoto podsystému autonomního vlaku v návaznosti na systémy detekce překážek a automatického vedení vlaku AoE (ATO over ETCS). Nad rámec projektu, s cílem zajištění odlišení drážních a přirozeně se vyskytujících objektů od potenciálních překážek, vznikl i koncept a funkční vzorek podsystému digitální mapy testovací trati.

Logická struktura rozhodovacího systému, který je hlavním výsledkem projektu VEXA, byla zapsaná do rejstříku Úřadu pro ochranu průmyslového vlastnictví formou užitného vzoru číslo 36609. Systém je inovativním a originálním řešením v měřítku České republiky a Evropy. Vznikl na základě úzké spolupráce akademické obce a průmyslu a bude nadále rozvíjen společností AŽD Praha ve spolupráci s akademickou sférou s cílem nasazení do provozu na vyvíjeném experimentálním vozidle společnosti AŽD Praha s. r. o.

obrázek vlaku
Experimentální vozidlo společnosti AŽD Praha s. r. o.