Granty a projekty

informace pocházejí z univerzitní databáze V3S

Řešitel:
Spoluřešitelé:
Ing. Marek Kalika, Ph.D.; Ing. Jan Krčál, Ph.D.; Ing. Alena Plašilová
Anotace:
V tomto dvouletém projektu se zaměřujeme na vývoj inovativního senzoru pro pasivní mobilní crowdsensing, jeho softwarovou konfiguraci a vytváření metodiky pro optimální zpracování a analýzu získaných dat. Hlavním cílem je vytvoření dynamického modelu, který bude sloužit k optimalizaci různých aspektů veřejné hromadné dopravy a jejímu monitoringu. V prvním roce projektu se zaměříme na sestavení a testování senzoru s využitím Raspberry Pi 5 a vývojem přizpůsobeného softwaru pro sběr a filtraci dat. Senzor bude speciálně navržen pro efektivní pasivní zachytávání Probe Requests z Wi-Fi rámců mobilních zařízení cestujících a bude schopen ukládat, filtrovat a odesílat předzpracovaná data na server. Druhý rok projektu je věnován analýze shromážděných dat a vytvoření modelu pro reálné použití v systémech veřejné dopravy. Cílem je efektivně identifikovat cestující, vytvořit jejich cestovní trasy a vytvářet přepravní toky. Během tohoto procesu bude kladen důraz na rozpoznávání typů zařízení podle MAC adres, zahrnutí randomizace MAC adres a použití de-randomizačních algoritmů pro přesnější identifikaci zařízení. Možná spolupráce s Ústavem logistiky a managementu dopravy Fakulty dopravní a Institutem mikroelektronických aplikací přináší projektu dodatečnou hodnotu v podobě expertízy a možnosti implementace výsledků do reálného prostředí. To zajistí, že výzkum nebude pouze teoretický, ale bude mít i praktický dopad. Výsledky projektu budou prezentovány na mezinárodních konferencích a publikovány v prestižních vědeckých časopisech, což umožní šíření poznatků a zvyšuje viditelnost a význam výzkumu. Tato snaha přispěje k posílení postavení Fakulty dopravní jako inovátora v oblasti inteligentních dopravních systémů a smart cities řešení. Projekt přináší přelomový přístup k řešení problémů veřejné dopravy, poskytuje nové možnosti pro optimalizaci a zlepšování služeb a představuje příspěvek k udržitelnému rozvoji měst. Jeho realizace umožní hlubší pochopení dynamiky veřejné dopra
Pracoviště:
Rok:
2024 - 2025
Program:
Studentská grantová soutěž ČVUT - SGS24/105/OHK2/2T/16

Řešitel:
Ing. Jan Krčál, Ph.D.
Spoluřešitelé:
Anotace:
Bude vytvořena a realizována ucelená platforma - webové prostředí na intranetu FD s přístupem pro všechny zaměstnace a studenty FD. Stránky budou rozděleny do 3 sekcí podle úrovně znalostí. Pro každou sekci budou vytvořeny komplexní výukové materiály pro 14 výukových týdnů cvičení. Kromě základních materiálů budou webové stránky obsahovat množství řešených příkladů k řešené problemtice, interaktivní odkazy na oficiální dokumentaci Pythonu, dále personalizované prostředí pro každého uživatele s možností ukládání svých řešení a v neposlední řadě i diskusní fórum, kde uživatelé budou moci žádat o radu a sdílet své znalosti.
Pracoviště:
Rok:
2022 - 2022
Program:
Vnitřní soutěž PPSR

Řešitel:
Ing. Jan Krčál, Ph.D.
Spoluřešitelé:
Ing. Martin Heindl; Ing. Mgr. Michal Jeřábek, Ph.D.; Ing. Lucie Krčálová; Ing. Adéla Sodomková
Anotace:
Osoby s omezenou schopností pohybu a orientace jsou nedílnou součástí naší společnosti a jako vyspělá společnost bychom neměli na tuto skupinu lidí zapomínat, i když to mnohdy stojí nemalé finanční vícenáklady. Je naší povinností se snažit o to, abychom těmto osobám vytvořili takové prostředí, ve kterém by se cítili rovnocenně, protože mají stejné požadavky a očekávání jako většinová populace. Tento projekt si klade za cíl umožnit stanovení přestupních dob i pro jiné skupiny osob, než jen pro zdravou populaci. Při definování přestupní doby by se tak mohly zohlednit osoby s omezenou schopností pohybu a orientace, čímž by došlo ke zkvalitnění jejich cestování veřejnou hromadnou dopravou.
Pracoviště:
Rok:
2016 - 2016
Program:
Studentská grantová soutěž ČVUT - SGS16/104/OHK2/1T/16

Řešitel:
Ing. Jan Krčál, Ph.D.
Spoluřešitelé:
Ing. Michaela Formanová; Ing. Mgr. Michal Jeřábek, Ph.D.; Ing. Lucie Krčálová; Ing. Lucie Čiháková
Anotace:
Osoby s omezenou schopností pohybu a orientace tvoří v naší společnosti velmi významnou a neopomenutelnou skupinu. Cestování pro tyto osoby by mělo být bezpečné a především by jim měla být umožněna samostatnost. Pocit samostatnosti je pro tyto osoby důležitý a jsou na to hrdí. Jednotlivé prvky dopravní infrastruktury by měly být pro tuto skupinu osob přizpůsobeny nebo by alespoň o této nepřístupnosti (ať již úplné či částečné) měli být informováni. Tento projekt si klade za cíl navrhnout postupy pro sběr důležitých parametrů prvků dopravní infrastruktury a také navrhnout jejich vyhodnocení tak, aby na jejich základě bylo možné rozhodnout o stupni bezbariérové přístupnosti daného prvku pro konkrétní skupinu osob s hendikepem. Navržené postupy by mohly vést k jednotnému vyhodnocování v rámci celé ČR.
Pracoviště:
Rok:
2014 - 2015
Program:
Studentská grantová soutěž ČVUT - SGS14/162/OHK2/2T/16

Řešitel:
Ing. Jan Krčál, Ph.D.
Spoluřešitelé:
Ing. Jana Kaliková, Ph.D.; doc. Ing. Ivan Nagy, CSc.
Anotace:
Odjezd vozidel ze světelně řízené křižovatky je jednou z charakteristik, kterou můžeme popsat chování dopravního proudu. Pro řízení dopravy na takovýchto křižovatkách, případně v celých dopravních sítích, je velmi důležité mít co nejpřesnější matematický aparát, díky kterému můžeme toto chování popsat. Výpočet dopravního řízení závisí na modelu, podle kterého se vozidla rozjíždějí v křižovatce po rozsvícení signálu "volno" nazývá se odjezdový model. Dosavadní modely byly konstruovány výhradně na jednotlivých pozorováních a hledání vhodné umělé funkce, která by tato pozorování respektovala. Takové modely se v praxi ukazují jako velmi nepřesné a jejich použití pro řízení dopravy je velmi problematické, neboť jsou platné jen pro měřené křižovatky v daném čase bez vztahu na další veličiny ovlivňující odjezdy vozidel (např. geometrické upořádání, směr odjezdu, sklon vozovky,...). Cílem projektu je sestavit ucelený matematický aparát pro odjezdy vozidel (odjezdový model) z křižovatky, kter
Pracoviště:
Rok:
2010 - 2010
Program:
Studentská grantová soutěž ČVUT - SGS10/103/OHK3/1T/16

Řešitel:
Ing. Jan Krčál, Ph.D.
Pracoviště:
Rok:
2007 - 2007
Program:
MŠMT - projekty Fondu rozvoje vysokých škol (FRVŠ) - 660/2007