Pro podrobnosti o této pracovní skupině se podívejte na Laboratoř řízení a modelování dopravy.
Pro podrobnosti o této pracovní skupině se podívejte na Dopravní sál Fakulty dopravní.
Pro podrobnosti o této pracovní skupině se podívejte na Laboratoř tunelových systémů.
Pro podrobnosti o této pracovní skupině se podívejte na Laboratoř městského inženýrství a světelné techniky (LAMIST).
Pro podrobnosti o této pracovní skupině se podívejte na Laboratoř odbavovacích a informačních systémů.
Pro podrobnosti o této pracovní skupině se podívejte na Laboratoř Certilab.
Pro podrobnosti o této pracovní skupině se podívejte na Laboratoř Certilab.
V této oblasti se Katedra dopravní telematiky zabývá obecnými, teoretickými a systémovými přístupy k telematice. Jedná se o práci v oblasti architektury telematických systémů (především na evropské úrovni), bezpečnosti a spolehlivosti systémů (viz laboratoř LSS), rozhraní člověk stroj, prediktivní diagnostiky, oblast dopravních dat a jejich spolehlivosti, a další. Zabýváme se také obecným uspořádáním telematických systémů a systémovým (holistickým) přístupem k telematickým systémům. Rovněž ze systémového hlediska (plánování, efektivita, atd.) se zabýváme alternativními pohony a elektromobilitou s důrazem na zdroje energie (baterie).
Ing. Zuzana Bělinová, Ph.D. (zuzana.belinova@cvut.cz)
Na naší katedře se v oblasti geografických informačních systémů (GIS) věnujeme široké škále činností, které zahrnují nejenom práci s moderními softwary (ArcGIS Pro, QGIS, PostgreSQL), ale také práci v prostředích a programovacích jazycích pro statistickou analýzu prostorových dat a jejich grafické zobrazení. Pracujeme s prostorovými daty ve formě rastrových i vektorových modelů, které umožňují modelování reálného světa v digitálním prostředí. Provádíme průzkumové analýzy prostorových dat za účelem identifikace specifických konfigurací (vzorů) datových elementů a pochopení mechanismů jejich generování, identifikace odlehlých hodnot a volby vhodných datových modelů. Mezi konkrétní aktivity patří analýza satelitních snímků, práce s GNSS systémy a jejich aplikace pro přesnou lokalizaci, využití GIS v dopravním plánování, například pro optimalizaci tras, indoor navigace, BIM a další. V rámci výuky řešíme celý pracovní proces, od naměření dat, přes jejich zpracování, analýzu a výslednou prezentaci.
Používáme různě tematicky zaměřená geografická data, přes vektorová data s dopravní tematikou až po rastrová data z dálkového průzkumu Země mapující různé prostorové jevy v širším rozsahu. Tato data využíváme jak k řešení problémů v různých oblastech, jako je ochrana životního prostředí, management dopravy nebo územní plánování, tak pro jejich vlastní výzkum možného použití v dalších oblastech souvisejících s dopravní problematikou.
Celkově GIS nachází uplatnění v mnoha odvětvích, kde je potřeba pracovat s prostorovými daty a vytvářet analýzy, modely a vizualizace, které napomáhají lepšímu porozumění, rozhodování ale také vizualizaci a prezentaci problematiky nezaujatým osobám.
doc. Ing. Pavel Hrubeš, Ph.D. (pavel.hrubes@cvut.cz)