info k situaci na Ukrajině
logo ČVUT FD

Přednášky, semináře, exkurze, ... na FD

JIŽ USKUTEČNĚNÉ
ilustrační obrázek k Utilization of finite element method in modeling the elasto-viscoplastic behavior of auxetic structures

Utilization of finite element method in modeling the elasto-viscoplastic behavior of auxetic structures

19.12.2023

Ústav mechaniky a materiálů vás zve na přednášku dr. Afdhala (postdoktorand ČVUT FD a pracovník ITB Bandung v Indonésii) na téma Utilization of finite element method in modeling the elasto-viscoplastic behavior of auxetic structures.

Přednáška se koná ve úterý 19. 12. 2023 od 15 hodin v budově Na Florenci 25, v zasedací místnosti v přízemí (místnost 007).

Všichni zájemci jsou srdečně zváni.


ilustrační obrázek k Data Driven Urban Mobility and Smart City Technologies

Data Driven Urban Mobility and Smart City Technologies

27.4.2023

Dne 27.4.2023 v 15 hodin se v posluchárně K409 koná přednáška prof. Mulerikkala (Indie) na téma "Data Driven Urban Mobility and Smart City Technologies".

Abstrakt:

Śūnya Labs at Rajagiri School of Engineering & Technology (RSET), Kochi, India is working closely with Kochi Metro Rail Ltd (KMRL) and other metro city agencies like Cochin Smart Mission Ltd and Metropolitan Transport Authority to bring about solutions to data driven urban mobility and smart city problems and use-cases. Under a Department of Science and Technology supported project, RSET has developed a data analytics platform on the top of Hadoop-Spark framework. It can visualise and analyse the Automated Fare Collection (ticketing) data and can run machine learning and deep learning algorithms to predict future footfall. The models are perfected in the phase 2 of the current project. The project also intends to provide video analytic functions like, gender and age-group recognition, and crowd and congestion analysis using CCTV camera outputs. The 3rd phase of the project also looks into developing RISC V based hardware accelerator for CCTV camera to enable edge computing functionalities. An IoT sensor-based monitoring of metro rail superstructure and smart parking system for the city are also in the offing. The session will discuss these developments and research directions.

Osobní stránky prof. Mulerikkala


ilustrační obrázek k Pozvánka na cyklus přednášek

Pozvánka na cyklus přednášek

9.11.2022 - 14.12.2022

Od 9. listopadu 2022 bude probíhat cyklus přednášek, které se uskuteční v rámci předmětu Vysokorychlostní železniční doprava. Vždy ve středu v čase 9:45-11:15 v učebně B303.

 • Příprava výstavby a provozu vysokorychlostních tratí v České republice

 • Kolejová vozidla pro vysokorychlostní železniční tratě - 1. část

 • Příprava výstavby vysokorychlostní tratě Praha – Brno – Ostrava

 • Kolejová vozidla pro vysokorychlostní železniční tratě - 2. část

 • Technická řešení a úskalí přípravy VRT v ČR

 • Aplikace BIM na stavbách železniční infrastruktury v ČR z pohledu projektování

Na přednášku jsou zváni všichni zájemci o dané téma.

pozvánka na přednášku [pdf]


ilustrační obrázek k Diagnostika železniční koleje a prostorové průchodnosti tratí

Diagnostika železniční koleje a prostorové průchodnosti tratí

28.11.2022

Pozvánka na přednášku Ing. Petra Sychrovského (Správa železnic), na téma Diagnostika železniční koleje a prostorové průchodnosti tratí. Přednáška se koná v rámci povinného předmětu navazujícího magisterského studia Infrastruktura kolejové dopravy a uskuteční se 28. listopadu 2022 od 9:45 v učebně B303.

Na přednášku jsou zváni všichni zájemci o dané téma.

pozvánka na přednášku [pdf]


ilustrační obrázek k Zkušenosti z výjezdu na zahraniční university v rámci projektu OPVVV

Zkušenosti z výjezdu na zahraniční university v rámci projektu OPVVV "Mezinárodní mobilita akademických pracovníků“

24.5.2022

plakat akce Zveme Vás na přednášku Ing. Michaely Neuhäuserové a Ing. Jana Falty zaměřenou na jejich zkušenosti z výjezdu na zahraniční univerzity. Obsahem budou výsledky výzkumu v oblasti využití D tištěných dílů pro realizaci dynamických experimentů (Ing. Neuhäuserová), studie deformačního chování 3D tištěných struktur s využitím vysokorychlostní kamery (Ing. Falta), představení pracovišť INATECH SSE na Univerzitě ve Freiburgu (Ing. Neuhäuserová) a laboratoře LACE-X na strojní fakultě Univerzity v Mariboru (Ing. Falta) a financování výjezdů výzkumných pracovníků z projektů OPVVV aj. Součástí bude i prezentace programu ERASMUS (Ing. Patrik Horažďovský, Ph.D.).

Přednáška se uskuteční ve úterý 24. 5. 2022 od 14h v místnosti K409 na Konviktu.

plakát ke stažení [pdf]


ilustrační obrázek k Zkušenosti z výjezdu na Univerzitu v Mariboru

Zkušenosti z výjezdu na Univerzitu v Mariboru

24.2.2022

Ústav mechaniky a materiálů Vás srdečně zve na přednášku Ing. Tomáše Doktora, Ph.D. zaměřenou na jeho zkušenosti z výjezdu na Univerzitu v Mariboru v rámci projektu OPVVV "Mezinárodní mobilita akademických pracovníků". Tématem přednášky budou výsledky výzkumu v oblasti optického měření deformací se zaměřením na dynamická měření, představení pracoviště LACE-X na strojní fakultě Univerzity v Mariboru a financování výjezdů výzkumných pracovníků z projektů OPVVV a dalších zdrojů.

Přednáška se uskuteční ve čtvrtek 24. 2. 2022 od 15h v místnosti F309 na Florenci.


ilustrační obrázek k Příprava výstavby vysokorychlostní tratě Praha – Brno – Ostrava, technická řešení a úskalí přípravy VRT v ČR

Příprava výstavby vysokorychlostní tratě Praha – Brno – Ostrava, technická řešení a úskalí přípravy VRT v ČR

13.12.2021

Pozvánka na přednášku Ing. Marka Pinkavy, Ing. Jiřího Merty (Správa železniční dopravní cesty), na téma Příprava výstavby vysokorychlostní tratě Praha – Brno – Ostrava, technická řešení a úskalí přípravy VRT v ČR. Přednáška se koná v rámci povinného předmětu navazujícího magisterského studia Vysokorychlostní železniční doprava a uskuteční se 13.12.2021 od 15:00 v učebně A320.

Na přednášku jsou zváni všichni zájemci o dané téma.

pozvánka na přednášku


ilustrační obrázek k Přednáška Mojmíra Hampla

Přednáška Mojmíra Hampla

8.12.2021

Ve středu 8. 12. 2021 od 13:00 do 14:30 proběhne přednáška Mojmíra Hampla na téma "Covid krize a finanční krize – srovnání a lekce do budoucna“. Přednáška proběhne v učebně K309.
Všichni jste srdečně zváni.


ilustrační obrázek k Příprava výstavby a provozu vysokorychlostních tratí v České republice

Příprava výstavby a provozu vysokorychlostních tratí v České republice

15.11.2021

Pozvánka na přednášku Ing. Martina Švehlíka (Správa železniční dopravní cesty), na téma Příprava výstavby a provozu vysokorychlostních tratí v České republice. Přednáška se koná v rámci povinného předmětu navazujícího magisterského studia Vysokorychlostní železniční doprava a uskuteční se 15.11.2021 od 15:00 v učebně A320.

Na přednášku jsou zváni všichni zájemci o dané téma.

pozvánka na přednášku


ilustrační obrázek k Interoperabilita a další legislativa EU v železniční dopravě, vztah české a zahraniční železniční dopravy

Interoperabilita a další legislativa EU v železniční dopravě, vztah české a zahraniční železniční dopravy

1.11.2021

Pozvánka na přednášku Mgr. Ing. Radka Čecha, Ph.D. (Správa železniční dopravní cesty), na téma Interoperabilita a další legislativa EU v železniční dopravě. Přednáška se koná v rámci povinného předmětu navazujícího magisterského studia Infrastruktura kolejové dopravy a uskuteční se 1.11.2021 od 9:45 v učebně B303.

Na přednášku jsou zváni všichni zájemci o dané téma.

pozvánka na přednášku


ilustrační obrázek k Kolejová vozidla pro vysokorychlostní železniční tratě

Kolejová vozidla pro vysokorychlostní železniční tratě

18.10.2021

Pozvánka na přednášku Ing. Jiřího Pohla (SIEMENS Mobility), na téma Kolejová vozidla pro vysokorychlostní železniční tratě, která se uskuteční v rámci předmětu navazujícího magisterského studia Vysokorychlostní železniční doprava dne 18.10.2021 od 15:00 v učebně A320.

Na přednášku jsou zváni všichni zájemci o dané téma.

pozvánka na přednášku


ilustrační obrázek k Alternativní pohony na železnici

Alternativní pohony na železnici

9.3.2020

Drážní společnost při ČVUT FD si Vás dovoluje pozvat na přednášku pana Ing. Jiřího Pohla věnovanou novým technickým řešením v oblasti trakce železničních vozidel. O vývoji a zavádění vodíkových či bateriových vozidel se více dozvíte v pondělí 9. března od 18:30 v posluchárně B005 na Horské.

pozvánka na přednášku


ilustrační obrázek k Švýcarsko – náš vzor?

Švýcarsko – náš vzor?

24.2.2020

Přijměte pozvání Drážní společnosti při ČVUT FD na přednášku Ing. Milana Kříže s názvem Švýcarsko – náš vzor?. Odborník na plánování a modelování dopravy a pedagog naší fakulty si připravil shrnutí svého půlročního studijního pobytu ve Švýcarsku, ve kterém srovná systém organizace veřejné dopravy ve Švýcarské konfederaci a u nás.

Přednáška se uskuteční v pondělí 24. února 2020 od 18:30 v posluchárně B005 na Horské.

pozvánka na přednášku


ilustrační obrázek k Deset let Ústavu bezpečnostních technologií a inženýrství

Deset let Ústavu bezpečnostních technologií a inženýrství

31.1.2020

Ústav bezpečnostních technologií a inženýrství pořádá seminář k výročí 10 let od založení ústavu. Tento ústav se zabývá jak interdisciplinárními studiemi např. vlivu technologií na člověka nebo autonomních vozidel, tak i vývojem a výzkumem v oblasti senzorických sítí, dnes zvaných Smart City (software i hardware).
Na celodenním semináři, který proběhne 31. ledna 2020 od 9:30 do cca 15 hod. v učebně K409 v Konviktu, vás zaměstnanci ústavu rádi uvítají.

https://security.fd.cvut.cz


ilustrační obrázek k Nové projekty MHD v Plzni

Nové projekty MHD v Plzni

16.12.2019

Přijměte pozvánku Drážní společnosti při ČVUT FD na přednášku na téma Nové projekty MHD v Plzni. Projektový manažer Plzeňských městských dopravních podniků dr. Jiří Kohout nám představí novou tramvajovou trať na Borská pole, proces obnovy vozového parku elektrické trakce nebo třeba koncepci záchytných terminálů v Plzni.

Přednáška se uskuteční v pondělí 16. prosince 2019 již od 16:45 v posluchárně B005 na Horské. Těšíme se na Vaši účast a zajímavou diskuzi.

pozvánka na přednášku


ilustrační obrázek k Interoperabilita a legislativa EU v železniční dopravě a hlavní projekty SŽDC

Interoperabilita a legislativa EU v železniční dopravě a hlavní projekty SŽDC

10.12.2019

Pozvánka na přednášku Mgr. Ing. Radka Čecha, Ph.D., na téma Interoperabilita a legislativa EU v železniční dopravě a hlavní projekty SŽDC v rámci předmětu Infrastruktura kolejové dopravy, která se uskuteční 10.12.2019 od 12:15 v učebně A349.

Na přednášku jsou zváni všichni zájemci o dané téma.

pozvánka na přednášku


ilustrační obrázek k Dekarbonizace osobní železniční dopravy

Dekarbonizace osobní železniční dopravy

3.12.2019

V rámci předmětu Infrastruktura kolejové dopravy se uskuteční přednáška Ing. Jiřího Pohla na téma Dekarbonizace osobní železniční dopravy (Alternativní zdroje napájení železničních vozidel). Přednáška se uskuteční 3.12.2019 od 12:15 v učebně A349.

Na přednášku jsou zváni všichni zájemci o dané téma.

pozvánka na přednášku


ilustrační obrázek k Jak to chodí v Business Aviation

Jak to chodí v Business Aviation

26.11.2019

Pozvánka na přednášku Ing. Emila Kasíka, MBA na téma Jak to chodí v Business Aviation, která se uskuteční 26.11.2019 od 9:20 v učebně B405.

Na přednášku jsou zváni všichni zájemci o dané téma.

pozvánka na přednášku


ilustrační obrázek k BIM (Building Information Modelling/Management – informační modelování staveb) v železniční infrastruktuře

BIM (Building Information Modelling/Management – informační modelování staveb) v železniční infrastruktuře

26.11.2019

Pozvánka na přednášku Ing. Ivo Vykydala na téma BIM (Building Information Modelling/Management – informační modelování staveb) v železniční infrastruktuře v rámci předmětu Infrastruktura kolejové dopravy, která se uskuteční 26.11.2019 od 12:15 v učebně A349.

Na přednášku jsou zváni všichni zájemci o dané téma.

pozvánka na přednášku


ilustrační obrázek k Rekonstrukce traťového úseku

Rekonstrukce traťového úseku

1.11.2019

V pátek 1. listopadu 2019 se uskuteční exkurze na stavbu Rekonstrukce traťového úseku Praha-Hostivař – Praha hl. n. Odhadovaná délka exkurze činí tři hodiny a pro účast je nutné se zapsat do KOSu.

pozvánka na exkurzi


ilustrační obrázek k Method of localized Lagrange multipliers and its recent applications

Method of localized Lagrange multipliers and its recent applications

23.10.2019

Ústav mechaniky a materiálů vás zve na přednášku prof. K. C. Park (Department of Aerospace Engineering Sciences, University of Colorado Boulder, U.S.A.) na téma Method of localized Lagrange multipliers and its recent applications.

Přednáška v angličtině se koná ve středu 23. 10. 2019 od 13 hodin v budově Na Florenci 25, v zasedací místnosti v přízemí (místnost 007).

Všichni zájemci jsou srdečně zváni.


ilustrační obrázek k Stihneme to za hodinu?

Stihneme to za hodinu?

21.10.2019

Drážní společnost při ČVUT FD si Vás dovoluje pozvat na přednášku pana Ing. Marka Pinkavy (SŽDC) na téma Projektová příprava VRT Praha – Brno. Zástupce oddělení koncepce VRT nás seznámí s průběhem dosavadních prací na projektu vysokorychlostní  trati z Prahy do Brna a představí předběžnou variantu vedení trasy.

Přednáška se uskuteční v pondělí 21. října 2019 od 16:45 v posluchárně B005 na Horské.

Těšíme se na vaši účast a zajímavou diskuzi.

pozvánka na přednášku


ilustrační obrázek k Metro (v) budoucnosti

Metro (v) budoucnosti

7.10.2019

Drážní společnost při ČVUT FD si Vás dovoluje pozvat na přednášku pana Ing. Petra Hušáka (DPP) na téma Budoucnost pražského metra. Zástupce oddělení nových vozidel a techniky jednotky Správa vozidel Metro nám přiblíží představy pražského DP o podobě a parametrech nových jednotek pro trasy C a D, automatizaci provozu
a dlouhodobé modernizaci technologií v metru.

Přednáška se uskuteční v pondělí 7. října 2019 od 18:30 v posluchárně B005 na Horské.

Těšíme se na vaši účast a zajímavou diskuzi.

pozvánka na přednášku


ilustrační obrázek k Pozvánka na exkurzi

Pozvánka na exkurzi

15.5.2019

Ve středu 15.5.2019 se uskuteční velmi zajímavá exkurze na výstavbu vysokorychlostní tratě Stuttgart – Ulm. Akce je pořádána ve spolupráci se společností DB Projekt Stuttgart-Ulm GmbH. Exkurze je finančně podpořena rozvojovým projektem v rámci Institucionálního plánu ČVUT a Ústavem dopravních systémů ČVUT FD.


ilustrační obrázek k Jeden systém, dva objednatelé

Jeden systém, dva objednatelé

6.5.2019

Drážní společnost při ČVUT FD si Vás dovoluje pozvat na přednášku pana Mgr. Petra Pšeničky (Ropid) 
s názvem Jeden systém, dva objednatelé. Náměstek pro příměstskou dopravu a technický rozvoj pohovoří o aktuálních tématech řešených v síti PID, kterými jsou například vyjednávání nové desetileté smlouvy s ČD nebo pořizování nových elektrických jednotek.

Přednáška se uskuteční v pondělí 6. května 2019 od 18:30 v posluchárně B005 na Horské.

pozvánka na přednášku


ilustrační obrázek k Workshop IPR Praha a Fakulty dopravní

Workshop IPR Praha a Fakulty dopravní

24.4.2019

Fakulta dopravní, ústav Dopravních systémů K612 a IPR Praha pořádají druhý společný workshop  pro všechny zájemce o problematiku dopravy nejen v Praze a okolí. Workshop se koná ve středu 24. dubna 2019 od 16:30 hod v budově FD v Horské 3 v místnosti A349.

letáček s pozvánkou


ilustrační obrázek k Zkušenosti z výjezdu na Sárskou univerzitu v rámci projektu OPVVV

Zkušenosti z výjezdu na Sárskou univerzitu v rámci projektu OPVVV

17.4.2019

Ústav mechaniky a materiálů Vás srdečně zve na přednášku Ing. Marcela Adorny zaměřenou na jeho zkušenosti z výjezdu na Sárskou univerzitu v rámci projektu OPVVV "Mezinárodní mobilita akademických pracovníků". Přednáška se uskuteční v rámci semináře o pracovních stážích v rámci ERASMUS+ ve středu 17. dubna od 16 hodin v místnosti K305 v budově Konviktská 20, Praha 1.


ilustrační obrázek k Jednotná železniční jízdenka

Jednotná železniční jízdenka

25.3.2019

Drážní společnost při ČVUT FD si Vás dovoluje pozvat na přednášku pánů Ing. Václava Henzla a Bc. Juraje Kováče ze společnosti CENDIS na téma Systém jednotného tarifu. Zástupci státního podniku vyvíjejícího tento systém představí průběh příprav a parametry tarifu, který umožní cestování vlakem na jednu jízdenku po celé republice.

Přednáška se uskuteční v pondělí 25. března 2019 od 18:30 v posluchárně B005 na Horské.

letáček s pozvánkou


ilustrační obrázek k High Speed Railways in the Czech Republic

High Speed Railways in the Czech Republic

27.2.2019

Drážní společnost při ČVUT FD si Vás dovoluje pozvat na přednášku profesora Andrew McNaughtona (strategický poradce SŽDC) na téma Vysokorychlostní tratě v České republice. Uznávaný britský odborník na VRT představí hlavní důvody, proč vystavět rychlá železniční spojení na našem území, a seznámí nás s kroky nutnými k úspěšnému dosažení tohoto velkého cíle.
Přednáška se uskuteční ve středu 27. února 2019 od 17:00 v posluchárně B005 na Horské a bude vedena v angličtině.

letáček s pozvánkou


ilustrační obrázek k Dodávky v režimu Just in Sequence (JIS)

Dodávky v režimu Just in Sequence (JIS)

19.12.2018

V rámci předmětu Technologie silniční dopravy proběhne přednáška Bc. Roberta Beneše (Specialisty logistických nákladů a JIS, ŠKODA AUTO, a.s.), která bude zaměřena na Dodávky v režimu Just in Sequence (JIS). Přednáška se koná ve středa 19.12.2018 od 13:15, v budově Horská, učebna A349. Všichni zájemci jsou srdečně zváni.


ilustrační obrázek k Studie proveditelnosti VRT Praha – Brno – Břeclav

Studie proveditelnosti VRT Praha – Brno – Břeclav

19.11.2018

Pozvánka na přednášku Ing. Martina Vachtla na téma Studie proveditelnosti VRT Praha – Brno – Břeclav v rámci předmětu Infrastruktura kolejové dopravy, která se uskuteční 19.11.2018 od 8:45 v místnosti B303 (Horská).


ilustrační obrázek k Technické inovace ve vybraných subsystémech železniční dopravy

Technické inovace ve vybraných subsystémech železniční dopravy

12.11.2018

Pozvánka na přednášku Ing. Jiřího Pohla na téma Technické inovace ve vybraných subsystémech železniční dopravy v rámci předmětu Infrastruktura kolejové dopravy, která se uskuteční 12.11.2018 od 8:45 v místnosti B303 (Horská).


ilustrační obrázek k Interoperabilita a legislativa EU v železniční dopravě

Interoperabilita a legislativa EU v železniční dopravě

22.10.2018

Pozvánka na přednášku Mgr. Ing. Radka Čecha, Ph.D., na téma Interoperabilita a legislativa EU v železniční dopravě, hlavní projekty SŽDC v rámci předmětu Infrastruktura kolejové dopravy, která se uskuteční 22.10.2018 od 8:45.


ilustrační obrázek k Management železniční dopravy

Management železniční dopravy

25.4.2018

Železniční doprava pohledem předsedy představenstva ČD Cargo, a.s. Ivana Bednárika, MBA. Jak se vyvíjí Corporate governance ČD Cargo, a.s.? Jakými organizačními změnami prochází podnik v zájmu zvýšení konkurenceschopnosti svých produktů na trhu? Jaké jsou cíle účelového sdružení nákladních dopravců? Jaký dopad má 4. železniční balíček EU na dráhy? Expanze na zahraniční trhy. O těchto problémech se lze více dozvědět na přednášce v rámci předmětu Management dopravních systémů ve středu 25. 4. 2018 v přednáškové místnosti A136 v Horské ulici se začátkem v 16:45. Srdečně zveme všechny zájemce o dané téma.


ilustrační obrázek k Management v autobusové dopravě

Management v autobusové dopravě

21.3.2018

Jaká úskalí má provozování autobusové dopravy? Jak se mění organizační struktura, pokud se společnost rozrůstá? Jak je to velká změna, pokud se podnik rozhodne zavést autobusy na CNG? Jak je to s nedostatkem řidičů a kdy můžeme očekávat nástup autonomních vozidel? O těchto problémech se lze více dozvědět na přednášce RNDr. Štěpána Ševčíka, ředitele ČSAD Střední Čechy. Přednáška proběhne v rámci předmětu Management dopravních systémů ve středu 21. 3. 2018 v přednáškové místnosti A136 v Horské ulici se začátkem v 16:45. Srdečně zveme všechny zájemce o dané téma.


ilustrační obrázek k Management integrovaných dopravních systémů

Management integrovaných dopravních systémů

7.3.2018

Okřídlené úsloví říká, že neexistuje strategie společnosti, ale existují jen strategie jednotlivců. Jak je to ale s řízením integrovaných dopravních systémů? Jak sladit požadavky a potřeby účastníků dopravy, ať už jde o kraj, obce, cestující nebo dopravce? I o tom bude přednáška Ing. et Ing. Petra Tomčíka, ředitele organizace ROPID, mj. i absolventa naší fakulty. Přednáška proběhne v rámci předmětu Management dopravních systémů ve středu 7. 3. 2018 v přednáškové místnosti A136 v Horské ulici se začátkem v 16:45. Srdečně zveme všechny zájemce o dané téma.


ilustrační obrázek k Řízení rizik procesů spojených s technickými díly

Řízení rizik procesů spojených s technickými díly

7.12.2017

Odborný seminář organizovaný Fakultou dopravní na témata:

 • práce s riziky (identifikace, analýza, hodnocení, řízení, vypořádání),
 • zvládání rizik spojených s umístěním, navrhováním, projektováním a výstavbou technických děl,
 • zvládání rizik spojených s provozem technických děl,
 • zvládání rizik spojených s ukončením provozu technických děl.

další informace na webových stránkách semináře


ilustrační obrázek k Expedice za tramvajovými provozy do Francie

Expedice za tramvajovými provozy do Francie

3.7.2017 - 9.7.2017

Začátkem července vyjela skupina našich studentů na expedici za povětšinou tramvajovými provozy do Francie. Během sedmi dnů jsme navštívili provoz a zázemí městské dopravy v nejméně deseti městech. Účastníci tak mohli bezprostředně sledovat a porovnat vývoj koncepce plánování moderních tramvajových provozů v průběhu času, různé přístupy jednotlivých měst a jejich dopady, raritní počiny v podobě spodního přívodu proudu nebo i tramvají na pneumatikách a v neposlední řadě i porovnat různé koncepce nízkopodlažních tramvají v praxi. V nabitém programu zbyl v letních vedrech čas i na oddych ve vlnách oceánu nebo ve stínu pověstných katedrál, navštívili jsme i Omaha beach nebo Mont Saint Michel. V průběhu podzimu připravujeme promítání s diskusí v rámci přednášek Drážní společnosti.

Expedice byla podpořena z programu na podporu rozvojových projektů akademických pracovníků a studentů na ČVUT FD v rámci Institucionálního plánu ČVUT FD.

Fotografie s popisem, mapa cesty a navštívených míst...


ilustrační obrázek k Integrace železnice v rámci společného IDS Prahy a Středočeského kraje

Integrace železnice v rámci společného IDS Prahy a Středočeského kraje

22.5.2017

Drážní společnost při ČVUT FD si Vás dovoluje pozvat na přednášku Pavla Procházky (IDSK) na téma Integrace železnice v rámci společného IDS Prahy a Středočeského kraje, která se uskuteční v pondělí 22. května 2017 od 17:00 v B005 (Horská 3, Praha 2).

pozvánka na přednášku


ilustrační obrázek k Management firmy v mezinárodním prostředí

Management firmy v mezinárodním prostředí

18.5.2017

V rámci předmětu Management dopravních systémů proběhne přednáška Ing. Zdeňka Machaly, ředitele pro společnosti Chart Ferox, a.s.  Bude zaměřena na problematiku řízení firmy v mezinárodním prostředí a výrobu dopravních prostředků pro kapalné plyny (cisterny, kontejnery, železniční vagony). Z dalších témat se přednáška zaměří na možné využití LNG v dopravě a problematiku přepravy nadrozměrných nákladů.

Přednáška se koná ve čtvrtek 18. 5. 2017 v 9:45 v budově Horská, posluchárna B005.

pozvánka na přednášku


ilustrační obrázek k Řízení lidských zdrojů v době ekonomické prosperity

Řízení lidských zdrojů v době ekonomické prosperity

4.5.2017

V rámci předmětu Management dopravních systémů proběhne přednáška Ing..Michala Gembického, Mgr. Agáty Hatokové a Ing. Jakuba Fejteka (absolventa FD ČVUT) ze společnosti AERO Vodochody AEROSPACE, a.s. Přednáška bude rozdělena do těchto okruhů:

 • Obecný vhled do HR struktury AERO Vodochody AEROSPACE a.s
 • Aktuální situace na trhu práce – pár zajímavých čísel a statistik
 • Očekávání - kandidát vs. zaměstnavatel
 • Jsem zaměstnán, co teď?

Přednáška se koná ve čtvrtek 4.5.2017 v 9:45 v budově Horská, posluchárna B005.


ilustrační obrázek k Jak se připravit na pracovní pohovor?

Jak se připravit na pracovní pohovor?

6.4.2017

Zajímá vás, jak se připravit na pracovní pohovor? Jak si připravit životopis? Jak se na vás dívá podnik, ve kterém chcete pracovat? Těmto otázkám se bude věnovat přednáška Ing. Pavly Lejskové, Ph.D z DFJP Univerzity Pardubice, kteráse uskuteční v rámci předmětu Management dopravních systémů 6. dubna 2017 v 9:45 v budově Horská, posluchárně B005.Přednáška bude věnována základním metodám používaným pro nábor a výběr zaměstnanců (např. analýza životopisu, přijímací pohovor),které budou přiblíženy jak z pohledu podniku, tak z pohledu uchazeče.


ilustrační obrázek k Kdo řídí dopravní obslužnost - dopravci nebo kraj?

Kdo řídí dopravní obslužnost - dopravci nebo kraj?

16.3.2017

V rámci předmětu Management dopravních systémů proběhne přednáška RNDr. Štěpána Ševčíka, ředitele ČSAD Střední Čechy. Bude zaměřena na aktuální problémy autobusové dopravy v závazku veřejné služby, např. na problematiku mezd řidičů, výběrová řízení a vůbec to, co dopravce může ovlivnit a co určuje kraj. Přednáška se koná ve čtvrtek 16.3.2017 v 9:45 v budově Horská, posluchárna B005.
Srdečně zveme všechny zájemce z řad akademické obce! Případné dotazy směřujte na rihazden@fd.cvut.cz


ilustrační obrázek k Jak dostat 135 000 Kč na ruku aneb Proč se přihlásit do Hackathonu

Jak dostat 135 000 Kč na ruku aneb Proč se přihlásit do Hackathonu

22.2.2017

Zveme všechny studenty na netradiční přednášku o Smart Mobility Hackathonu, která proběhne ve středu 22.2. v 10:00 v posluchárně H005 v Horské. Dozvíte se, co je to hackathon, proč není jen pro hackery a proč se jej zúčastnit. Přednášet bude Tomáš Studeník z Insane Business Ideas, organizátor hackathonu a úspšených FuckUp nights (o kterých se také něco dozvíte a třeba ochutnáte i FuckUp beer). Za sponzory hackathonu promluví expertka na startupy ze ŠKODA DigiLab Petra Hubačová.


ilustrační obrázek k Série přednášek v předmětu Infrastruktura kolejové dopravy

Série přednášek v předmětu Infrastruktura kolejové dopravy

24.11.2016 - 15.12.2016

V rámci předmětu Infrastruktura kolejové dopravy, vás zveme na sérii přednášek odborníků z praxe:


ilustrační obrázek k UBER na ČVUT FD

UBER na ČVUT FD

6.12.2016

V úterý 6.12.2016 od 15:00 bude v posluchárně B005 v Horské přednášet pan Tomáš Peťovský, generální ředitel UBER Česká a Slovenská republika. Tématem bude samozřejmě společnost UBER, výzvy, kterým čelí nejen v České republice a plány do budoucna. Jakou roli by služby typu UBER mohly hrát v konceptu chytrých měst? Přijdě si poslechnout exkluzivního hosta a zapojit se do debaty. Všichni studenti a pedagogové jsou srdečně zváni.


ilustrační obrázek k Konkurenceschopnost a rozvoj železnice v ČR

Konkurenceschopnost a rozvoj železnice v ČR

5.12.2016

Drážní společnost při ČVUT FD si Vás dovoluje pozvat na přednášku Konkurenceschopnost a rozvoj železnice v ČR, která se uskuteční v pondělí 5. prosince 2016 od 18:45 v K305. Přednášet bude Ing. Tomáš Záruba, ředitel Centra pro efektivní dopravu, absolvent ČVUT FD a zakladatel Drážní společnosti.

pozvánka na přednášku


ilustrační obrázek k Gotthardský úpatní tunel 2016

Gotthardský úpatní tunel 2016

25.10.2016

V úterý 25. 10. 2016 od 18 hodin pořádá naše Fakulta dopravní ve spolupráci se Švýcarským velvyslanectvím v Praze a Centrem pro efektivní dopravu přednášku o nejdelším železničním tunelu světa - Gotthardský úpatní tunel 2016. Přednáška Charly Simmena z Alptransit Gotthard AG proběhne v učebně K305, v angličtině. Po přednášce bude následovat diskuze a poté bude promítán film Švýcarská veřejná doprava.

pozvánka na přednášku


ilustrační obrázek k Fleet management v ČD Cargo, a.s. hospodaření s nákladními vozy

Fleet management v ČD Cargo, a.s. hospodaření s nákladními vozy

16.5.2016

Drážní společnost vás zve na přednášku Ing. Romana Másla na téma „Fleet management v ČD Cargo, a.s. – hospodaření s nákladními vozy“. Přednáška se uskuteční 16. května 2016 od 18:30 v místnosti K305 (Konvikt).

pozvánka na přednášku


ilustrační obrázek k Bezpečnostní prvky vozidel

Bezpečnostní prvky vozidel

12.5.2016

Ústav Soudního znalectví v dopravě si Vás dovoluje pozvat na přednášku na téma: Bezpečnostní prvky vozidel, přednášející Ing. Karel Mulač, člen týmu Výzkum dopravní bezpečnosti, Škoda Auto a.s., která se uskuteční dne 12.5. 2016 od 15.00 hodin v B005. Přednáška se zaměří zejména na nejnovější systémy ve výbavě vozidel koncernu, které působí preventivně za účelem eliminace krizových situací, popř. interagují se systémy pasivní bezpečnosti pro snížení následků případné dopravní nehody.


ilustrační obrázek k Autobusy s alternativními pohony v praxi

Autobusy s alternativními pohony v praxi

4.5.2016

V rámci předmětu Ekonomika a řízení dopravy a telekomunikací se ve středu 4. 5. 2016 uskuteční přednáška Ing. Jana Černého ze společnosti SOR Libchavy. Přednáška bude především zaměřena na současné trendy nasazování alternativních paliv a pohonů v autobusové dopravě. Uvedeny budou i ekonomické a provozní zkušenosti s provozem elektrobusu SOR EBN 11 v Praze. Standardně bude dostatek času věnován diskuzi. Přednáška začíná v 9:45 a uskuteční se v budově v Horské ulici a posluchárně A349. Případné otázky směřujte na rihazden@fd.cvut.cz.


ilustrační obrázek k Bezemisní železnice 2

Bezemisní železnice 2

2.5.2016

Drážní společnost vás zve na pokračování přednášky Ing. Jiřího Pohla (Siemens) na téma „Bezemisní železnice“. Přednáška se uskuteční 2. května 2016 od 18:30 v místnosti K305 (Konvikt).

pozvánka na přednášku


ilustrační obrázek k Jak se létá v Himalájích

Jak se létá v Himalájích

25.4.2016

Ústav Ústav letecké dopravy vás zve na zajímavou přednášku cpt. Slavomíra Pískatého na téma "Jak se létá v Himalájích". Přednáška se uskuteční 25. dubna 2016 od 11:30 v místnosti A-136 (Horská).

pozvánka na přednášku


ilustrační obrázek k Energetická infrastruktura pro dopravu

Energetická infrastruktura pro dopravu

21.4.2016

V rámci předmětu Správa a financování dopravy se ve čtvrtek 21. 4. 2016 uskuteční přednáška Ing. Michala Slabého a Ing. Jiřího Lachouta ze společnosti EON. Přednáška bude především zaměřena na současný stav a budoucnost budování energetické infrastruktury pro alternativní pohony v dopravě, zejména elektřinu, CNG a LNG. Standardně bude dostatek času věnován diskuzi. Přednáška začíná v 8:00 a uskuteční se v budově v Horské ulici a posluchárně A345. Případné otázky směřujte na rihazden@fd.cvut.cz.


ilustrační obrázek k LIFTAGO - situaci na trhu taxislužb

LIFTAGO - situaci na trhu taxislužb

13.4.2016

V rámci předmětu Ekonomika a řízení dopravních a telekomunikačních procesů se ve středu 13. 4. 2016 uskuteční přednáška jednoho ze zakladatelů a CEO společnosti LIFTAGO Juraje Atlase. Přednáška bude zaměřena na situaci na trhu taxislužby i to, jakým způsobem můžou tento trh změnit mobilní aplikace, které umožňují výběr taxikáře. Standardně bude dostatek času věnován diskuzi.
Přednáška začíná v 9:45 a uskuteční se v budově v Horské ulici a posluchárně A349. Případné otázky směřujte na rihazden@fd.cvut.cz.


ilustrační obrázek k Řízení letového provozu na TWR Ruzyně a APP Praha

Řízení letového provozu na TWR Ruzyně a APP Praha

7.4.2016

Ústav Ústav letecké dopravy vás zve 7. dubna 2016 od 9:45 hodin v A-320 (Horská) na zajímavou přednášku, kde bude přenášet Ing. Jiří Šála - řídící letového provozu ve společnosti Řízení letového provozu ČR.

pozvánka na přednášku


ilustrační obrázek k Celosvětová bezdrátová síť pro Internet věcí

Celosvětová bezdrátová síť pro Internet věcí

21.3.2016

Jaká je aktuální situace na poli IoT (senzory, komunikace, zpracování dat a aplikace v praxi)? Jaké jsou možnosti využití bezdrátových systémů, a to nejen v dopravě a logistice? Jaké jsou výhody úzkopásmových RF systémů? Co trh aktuálně nabízí? A na mnoho dalších otázek vám odpoví tato velmi zajímavá přednáška, která se uskuteční v pondělí 21.3 2016 od 16:30 v místnosti K305 (Konviktská 20).

pozvánka na přednášku


ilustrační obrázek k Seminář QFD

Seminář QFD

8.12.2015

Srdečně zveme všechny studenty a kolegy na seminář QFD (Quality Function Deployment) pod vedením doc. Jaroslava Machana, který se uskuteční v úterý 8. prosince 2015 od 13:00, v přednáškové místnosti A320 budovy Horská. Pro účast je nutné se zaregistrovat v systému KOS/jednorázové akce, případně prostřednictvím emailu kadlecova@fd.cvut.cz. Podrobnosti naleznete v příloze.

pozvánka na přednášku


ilustrační obrázek k A380 - moje zkušenosti s létáním

A380 - moje zkušenosti s létáním

26.11.2015

Ústav letecké dopravy pořádá dne 26. listopadu 2015 zajímavou přednášku Ing. Davida Hecla (cpt. u společnosti Emirates) na téma A380 - moje zkušenosti s létáním.
Přednáška se uskuteční v Horské 3, Praha 2, v místnosti č. A136 od 9:00.

pozvánka na přednášku


ilustrační obrázek k Přednáška ing. Jakuba Jeřábka z Oddělení dopravní obslužnosti Ústeckého kraje

Přednáška ing. Jakuba Jeřábka z Oddělení dopravní obslužnosti Ústeckého kraje

25.11.2015

V rámci předmětu Ekonomika dopravy proběhne ve středu 25. 11. 2015 od 9:45 přednáška vedoucího oddělení dopravní obslužnosti Ústeckého kraje Ing. Jakuba Jeřábka. Přednáška bude zaměřena na výběrové řízení v autobusové dopravě v Ústeckém kraji, na současnou situaci a možnost vyhlášení výběrového řízení i v železniční dopravě. V rámci přednášky bude dostatek času věnován diskuzi. Bližší informace lze získat na emailu rihazden@fd.cvut.cz.


ilustrační obrázek k Přednáška Josefa Melzera ze společnosti M+L Logistik

Přednáška Josefa Melzera ze společnosti M+L Logistik

11.11.2015

V rámci předmětu Ekonomika dopravy proběhne ve středu 11. 11. 2015 od 9:45 v učebně A349 v Horské ulici přednáška jednoho ze zakladatelů společnosti M+L Logistik a víceprezidenta společnosti ČESMAD Josefa Melzera. Přednáška bude zaměřena na klíčové změny v podnikání v silniční dopravě (vstup ČR do EU, legislativní změny, ekonomická krize, aj.) a jejich vliv na vývoj dopravní firmy. Přibližně polovina času bude věnována diskuzi. Bližší informace lze získat na emailu rihazden@fd.cvut.cz.


ilustrační obrázek k Workshop - Rail Control System

Workshop - Rail Control System

6.11.2015

Drážní společnost si vás dovoluje pozvat 6.11.2015 od 9:00-13:00 (Horská 3, B005) na zajímavý workshop na téma: Rail Control System - Workshop o IT podpoře operativního řízení provozu železniční sítě. Workshop proběhne za účasti Dr. Matthiase Kristy, architekta systému Rail Control System (RCS) z firmy CSC Switzerland.

pozvánka na přednášku


ilustrační obrázek k Přednáška o plánování výluk ze strany ČD

Přednáška o plánování výluk ze strany ČD

19.10.2015

Drážní společnost zve na přednášku Lukáše Landsingera z Odboru provozu osobní dopravy GŘ ČD na téma Příprava výlukových opatření dopravcem ČD. Přednáška proběhne v pondělí 19. 10. 2015 od 18:30 v posluchárně K305.

pozvánka na přednášku


ilustrační obrázek k Pozvánka na přednášku zahraničního odborníka

Pozvánka na přednášku zahraničního odborníka

5.10.2015

Zveme vás na zajímavou přednášku Very Novak, Ph.D., MD (Beth Israel Deaconess Medical Center) s názvem "The Impact of Aging on Cerebrovascular Reserve and Balance". Přednáška se uskuteční 5.10.2015 od 10:00 do 11:00 v zasedací místnosti na Florenci. Všichni jste srdečně zváni.

pozvánka na přednášku


ilustrační obrázek k Pozvánka na přednášku: Lokálky, nebo za hodinu do Brna?

Pozvánka na přednášku: Lokálky, nebo za hodinu do Brna?

18.5.2015

V rámci setkání Drážní společnosti při ČVUT FD proběhne 18. května 2015 od 16:45 v budově v Konviktské ulici v přednáškové místnosti K305 přednáška Mgr. Petra Pšeničky (SŽDC) o připravovaných investicích SŽDC na české železnici i o připravovaných VRT. Podrobnosti naleznete v přiloženém plakátu, všichni jste srdečně zváni!

pozvánka na přednášku


ilustrační obrázek k Pozvánka na dvě zajímavé přednášky profesora z USA

Pozvánka na dvě zajímavé přednášky profesora z USA

12.5.2015 - 14.5.2015

Srdečně zveme všechny studenty a kolegy na dvě přednášky profesora Carlose Ferreguta z The University of Texas at El Paso, USA, které se uskuteční příští týden. Anotace přednášek naleznete v přiloženém letáku. Carlos Ferregut v letošním letním semestru působí na ČVUT FD jako hostující profesor.

 1. Challenges for New Engineers and Scientists (úterý 12. května 2015 od 9:00 do 10:00 v A349)
 2. Safety of Infrastructure Facilities (čtvrtek 14. května 2015 od 9:00 do 10:00 v B005)

podrobnější informace


ilustrační obrázek k Přednáška o historii pražského metra

Přednáška o historii pražského metra

13.5.2015

V rámci Univerzity 3. věku proběhne 13. května od 14:15 v budově v Horské ulici v přednáškové místnosti A349 přednáška Mgr. Pavla Fojtíka na téma Historie metra v Praze.

pozvánka na přednášku


ilustrační obrázek k Zajištění dopravní obslužnosti v Ústeckém kraji od 1. 1. 2015

Zajištění dopravní obslužnosti v Ústeckém kraji od 1. 1. 2015

28.4.2015

V rámci předmětu EDTP se uskuteční přednáška Ing. Jakuba Jeřábka, vedoucího oddělení dopravní obslužnosti Ústeckého kraje a zároveň absolventa ČVUT FD. Přednáška bude zejména věnována otázkám zajištění dopravní obslužnosti v Ústeckém kraji od 1. 1. 2015. Přednáška proběhne v úterý 28.4.2015 od 11:30 v přednáškové místnosti H005 budovy Horská. Kapacita sálu je dostatečná, bližší informace je možné získat u Ing. Zdeňka Říhy, Ph.D., nejlépe prostřednictvím emailu rihazden@fd.cvut.cz.


ilustrační obrázek k Bezbariérová železnice a pozemní komunikace se zaměřením na nevidomé a slabozraké

Bezbariérová železnice a pozemní komunikace se zaměřením na nevidomé a slabozraké

10.4.2015

Zajímavá přednáška se uskuteční v pátek 10.4.2015 v budově Florenc v posluchárně F114 od 9:00. Přednášejícím je Ing. arch. Petr Lněnička (odborný externí konzultant Metodického centra odstraňování bariér SONS ČR).
Naplánované body přednášky jsou:

 • Základní informace o řešení dopravních řetězců přístupných zrakově postiženým
 • Logika pohybu zrakově postižených – pozemní komunikace, železnice, metro
 • Základní informace o hmatových a akustických opatřeních pro zrakově postižené na pozemních komunikacích a na železnici
 • Informace o bezbariérových úpravách železnice
 • Určování a umisťování bezbariérových prvků pro zrakově postižené, jejich popis + chyby realizovaných úprav na nástupišti na železniční zastávce, na nástupišti na železniční stanici
 • Určování a umisťování bezbariérových prvků pro zrakově postižené, jejich popis - chodníky, přechody dělené, přechody nedělené, místa pro přecházení, přejezdy a přechody na železnici, zastávky veřejné dopravy na chodníku, zastávky veřejné dopravy, zastávkové ostrůvky

ilustrační obrázek k Pozvánka na přednášku: Věda v moderní Číně

Pozvánka na přednášku: Věda v moderní Číně

17.12.2014

Všichni zájemci jsou srdečně zváni na přednášku "Věda v moderní Číně" se zaměřením na propojování vědy s praxí v Číně za předsedy Maa a po jeho smrti. Přednášet bude Mgr. Ing. Jiří Hudeček, Ph.D., absolvent ČVUT FD a sinologie na FF UK. Přednáška se uskuteční ve středu 17. prosince 2014 od 15:00 cca do 16:30 v K309.


ilustrační obrázek k Pozvánka na přednášku DB SCHENKER

Pozvánka na přednášku DB SCHENKER

9.12.2014

DB SCHENKER ve spolupráci s ČVUT FD vás srdečně zvou na přednášku "Vzájemná konkurence a kooperace silnice a železnice". Přednášet bude pan Alexandr Vít z DB SCHENKER. Přednáška se uskuteční v úterý 9. prosince 2014 od 10:00 cca do 11:00 v K409.

pozvánka na přednášku


ilustrační obrázek k Seminář Iteroperabilita mýtných systémů v Evropě

Seminář Iteroperabilita mýtných systémů v Evropě

31.10.2013

Prof. Dr. Ing. Miroslav Svítek, děkan Fakulty dopravní Vás srdečně zve na seminář o evropské službě elektronického mýtného (EETS), který se uskuteční v rámci druhého bloku konference 10. České dopravní fórum v prostorách přednáškového sálu Ministerstva dopravy. Konference začíná v 13:00, EETS seminář v 16:00.

podrobnější informace


ilustrační obrázek k Odborný seminář SMART CITY PRAHA

Odborný seminář SMART CITY PRAHA

7.6.2013

V konferenčním centru Fakulty strojní ČVUT v Praze se uskuteční v pořadí 2. seminář z cyklu informačního programu SMART CITY pod názvem SMART CITY PRAHA. Seminář bude věnovaný inovacím pro efektivní energetiku, dopravu a stavebnictví hl. m. Prahy a vzorovým řešením pro Prahu využitelným v budoucnu.

podrobnější informace


ilustrační obrázek k Mezinárodní workshop v rámci projektu QUALIST

Mezinárodní workshop v rámci projektu QUALIST

16.4.2013

Cílem projektu QUALILST je vytvořit a implementovat opatření na snížení negativních dopadů, demografických a sociálních změn v malých městech. Tato opatření mají za úkol zlepšit kvalitu života stávajících obyvatel a také oslovit potenciální nové obyvatele. V rámci projektu, který existuje od léta 2010, spolupracují partneři z Německa, ČR a Rakouska.

podrobnější informace